Taliban cansız vitrin mankenlerinin kafasının koparılmasını istedi!

Ağustos ayında Afganistan’da yönetimi tamamen ele geçiren Taliban yasaklarını hız kesmeden sürdürüyor. Geçtiğimiz dönemlerde kadınların tek başına yolculuk etmelerini yasaklayan Taliban, bu defa da ülkedeki mağazaların vitrinlerinde yer verilen cansız mankenlerin başlarının sergilenmesine engel getirdi. Yeni kararla beraber mağaza vitrinlerindeki cansız kadın mankenlerinin başları örtülmek mecburiyetinde olacak ya da baş kısmı mankenlerden koparılacak.
Takip et
Taliban cansız vitrin mankenlerinin kafasının koparılmasını istedi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Taliban hükümetine bağlı İyiliği Emretme ve Kötülükten Men Etme Bakanlığı’nca getirilen yeni talimatlar kapsamında, mağaza vitrinlerinde cansız kadın manken başlarının sergilenmesi yasaklandı.

GEREKÇELERİ “ŞERİATA UYGUN DEĞİL”

Yeni kararla beraber mağaza vitrinlerindeki cansız kadın mankenlerinin başları örtülmek mecburiyetinde olacak, ya da baş kısmı mankenlerden ayrılacak. Kadınların sosyal ve kamusal yaşamdan tecrit edilmesi yönünde bir yeni adım olarak yorumlanan bu yasak, cansız mankenler üstünde kadın simasının görülmesinin ‘şeriata uygun olmaması’ biçiminde gerekçelendirildi.

REKLAM AFİŞLERİNDEN KADIN YÜZLERİNİ SİLMİŞLERDİ

Taliban‘ın kadınlara yönelik getirdiği yasaklar, başta başkent Kabil olmak üzere çok sayıda büyük şehirde protestolara neden oldu. Yüzlerce kadının cinsiyet ayrımcılığına karşı sokağa çıktığı gösterilere şiddetle müdahale ederek göstericilere ateş açtı. Ağustos ayında Taliban‘ın Kabil’i ele geçirmesinden sonra ilk fark edilen değişikliklerden biri, başkentteki mağazaların reklam afişlerinden kadın yüzlerinin silinmesi yada karalanması olmuştu.

KADINLARA SEYAHAT YASAĞI DA GELMİŞTİ

Kadın cansız manken başlarına getirilen yasak, taksi şoförlerine kadınları erkek bir refakatçileri olmadan 70 kilometreden uzağa götürmelerine yönelik yasaktan hemen sonra geldi. Taliban hükümetinin kontrolünde olan devlet kanallarında kadınlarla beraber yayın yapılmasına da yasak getirilmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.