Taliban, Afganistan’da kalan ABD vatandaşları için dönüş izni verdi!

ABD, Taliban’ın 200 Amerikalı ve öbür sivillerin Afganistan’dan ayrılmasına izin verdiğini duyurdu. Uçuşların Perşembe günü yapılması bekleniyor.
Takip et
Taliban, Afganistan’da kalan ABD vatandaşları için dönüş izni verdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Taliban’ın yönetimine geçen Afganistan’da Mezar-ı Şerif havalimanında izin bekleyen altı kadar uçağın olduğu, fakat ayrılmalarının Taliban tarafından engellendiğini ortaya çıkmıştı. Gelişme ABD’de krize neden olurken Biden yönetimi Taliban’a yeteri kadar baskı yapmadığı için eleştiri oklarının hedefine oturmuştu.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken Taliban’ın uçakları tuttuğunu başlangıçta inkar ettikten sonra vaziyeti kabul etmış ve yaptığı açıklamada, “ Taliban charter uçuşlarının yapılmasına izin vermiyor, bazı yolcuların lüzumlu belgelere sahip olmadığını öne sürüyorlar.” ifadelerini kullanmıştı.

200 AMERİKALI VE DİĞER SİVİLLER İÇİN İZİN ÇIKTI

Bütün bu gelişmelerin üzerine bugün ABD Özel Temsilcisi Zalmay Reuters’a yaptığı açıklamada yapılan baskılar neticesinde Taliban’ın 200 Amerikalı ve öbür sivillerin Afganistan’dan ayrılmasına izin vermeyi kabul ettiğini açıkladı.

PERŞEMBE GÜNÜ YAPILACAK

Tahliye uçuşunun Perşembe günü yapılması bekleniyor. Kabil’i terk edecek kişiler arasında Taliban’ın Mezar-ı Şerif’ten uçmalarını önlediği ABD’liler ve Afgan müttefiklerin hepsinin olup olmadığı henüz belli değil.

BIDEN ‘BASKI UYGULUYORUZ’ DEMİŞTİ

ABD Başkanı Biden da Çarşamba günü yaptığı açıklamada, uluslararası toplumun tahliye uçuşlarının tekrardan başlamasına izin vermesi için Taliban’a büyük baskı uyguladığını açıklamıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.