Taliban, Afganistan’da kadınların oynadığı dizileri yasakladı!

Afganistan’da ülkede yönetimi ele geçirdikten sonra kadınların eğitim başta olmak üzere birçok temel hakkında kısıtlamaya giden Taliban, yeni yasakları duyurdu. Artık kadın oyuncuların yer aldığı yapımlar televizyonlarda gösterilemeyecek.
Takip et
Taliban, Afganistan’da kadınların oynadığı dizileri yasakladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Afganistan’da Taliban hükümeti, televizyonda kadınların görünmesini kısıtlayan yeni kurallar açıkladı. Buna göre kadın oyuncuların yer aldığı yapımlar televizyonlarda gösterilemeyecek.

Öte yandan kadın basın mensupları ve sunucular kamera karşısına geçtiklerinde başörtüsü takmak mecburiyetinde olacak. Fakat kurallarda, hangi tip başörtüsünün mecburi tutulduğu gibi ayrıntılara yer verilmedi.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre; ülkedeki muhabirler, yeni kurallardan kimilerinin belirsiz ve yoruma açık olduğunu dile getiriyor.

EĞLENCE PROGRAMLARI DA YASAK

Afgan televizyon kanallarından da duyurulan kurallarda, sekiz yeni madde var. Kurallar arasında, şeriat kanunlarına ve ‘Afgan değerlerine’ aykırı olduğu değerlendirilen filmlerin ve ‘erkek vücudunun özel bölgelerini gösteren’ görüntülerin yasaklanması da bulunuyor.

Dine ‘hakaret ettiği’ ya da Afganlara yönelik saldırganlık içerdiği değerlendirilen komedi ve eğlence programları da yasaklanacak.

Taliban, “yabancı kültürel değerleri” öne çıkardığını söylediği yabancı filmlerin gösterilmemesi yönünde de katı kurallar benimsiyor.

Afgan televizyonlarında şuana kadar genellikle kadın karakterlerin başı çektiği yabancı diziler gösteriliyordu.

KANALLAR KAPANABİLİR

Afgan basın mensuplarını temsil eden mesleki örgütün mensubu Hocatullah Mucaddedi, yeni kısıtlamaların beklenmedik olduğunu dile getirdi. Mucaddedi, kuralların kimilerinin işlevsiz olduğunu ve uygulamaya konursa kanalların kapanmasına neden olacağını belirtti.

Taliban’ın 15 Ağustos’ta Kabil’i de ele geçirerek ülkede yönetimi ele geçirmesinin sonrasında kadınların eğitim başta olmak üzere birçok temel hakkında kısıtlamaya gidildi.

Taliban, kadınların okuması ya da iş sahibi olmasına engel olmayacaklarını iddia etmişti. Fakat Taliban daha sonra yaptığı açıklamada kamu sağlığı çalışanı olmayan bütün kadınlara sokakların güvenliği sağlanana kadar işe gitmemelerini belirtmişti.

Üniversitelerde de kadın ve erkeklerin birlikte eğitim görmesi yasaklandı, karma eğitime son verildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.