Taliban, Afganistan’da kadınlara sporu yasakladı

Afganistan’da kontrolü tamamen ele geçiren Taliban, geçici kabineyi açıklamış ülkenin geleceğine dair de ipuçları vermişti. Buna göre ülkenin kadın kriket takımı da dahil olmak üzere Afgan kadınlarının yeni Taliban hükümeti altında spor yapmaları yasaklanacak .
Takip et
Taliban, Afganistan’da kadınlara sporu yasakladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Taliban sözcüsü geçen günlerde ülkede müziğin yasaklandığını, kadınların ise iş yaşamına geri dönebileceklerini fakat başlarını örtmelerinin koşul olacağının altını çizmişti. Kadınların üç gün boyunca yalnız seyahat etmeleri halinde ise bir erkek refakatçiye ihtiyaç duyacaklarını belirterek ülkede kadının yer aldığı konumu açıkça duyurmuşlardı.

Geçici hükümeti kuran Taliban bu defa kadınların spor yapmasını yasakladı. Avustralya kamu yayıncısı SBS’ye demeç veren Taliban’ın kültür komisyonu başkan yardımcısı Ahmadullah Wasiq, Taliban rejiminin Afgan kadınlarının kriket ve vücutlarının görülebileceği öbür sporları oynamasını yasaklayacağını belirtti.

”VÜCUTLARI GÖRÜNEBİLİR”

Üst düzey bir yetkili, Avustralya kamu yayıncısı SBS’ye verdiği demeçte, yeni kurulan Taliban rejiminin Afgan kadınlarının kriket ve vücutlarının görülebileceği öbür sporları oynamasını yasaklayacağını belirtti.

Taliban, Afganistan’da kadınlara sporu yasakladı

Wasiq, “Kadınların kriket oynamasına gerek olmadığı için kadınların kriket oynamasına izin verileceğini düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

Afganistan’ın ulusal bir kadın kriket takımı var fakat Taliban’ın hükümeti devirmesinden kadınların yer aldığı konum münakaşalara yol açtı. Bir zamanlar uluslararası düzeyde yarışan kadın sporcular, saklanmaya yahut ülkeden kaçmaya çalışıyorlar.

”KABİL’DE VAZIYET ÇOK KÖTÜ”

Öte yandan adınlar takımının bir oyuncusu geçenlerde BBC’ye verdiği demeçte , “Kriket yahut öbür sporları oynayan her kadın şu anda güvende değil. Kabil’de vaziyet çok kötü” biçiminde konuşmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.