adplus-dvertising

Taliban, ABD ile Afganistan parası için görüşecek!

Taliban ile ABD bir defa daha masaya oturuyor. Bu defa taraflar Afganistan’daki ekonomik krize çözüm ve Afganistan’ın ABD tarafından dondurulan parasının serbest bırakılmasına yönelik görüşecek.
Takip et
Taliban, ABD ile Afganistan parası için görüşecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Afganistan’da Taliban’ı zorda bırakan ekonomik çöküş derinleşirken, Taliban ile ABD arasında gelecek hafta tekrar görüşmelerin başlayacağı bildirildi. Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, gazetecilere yaptığı açıklamada, Taliban ile ABD arasında gelecek hafta Katar’da başlayacak müzakerelerin, Doha anlaşması kapsamında yapılacağını kaydetti.

Müzakerelerde, Afganistan’daki ekonomik krize çözüm arayışları ve dondurulmuş paralarının serbest bırakılması konusunun ele alınacağını ifade eden Mücahid, öte yandan iki tarafın taahhütlerinin yenileneceğini ve endişelerin giderileceğini söyledi.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price görüşmelerle alakalı açıklama yaptı. Prıce, müzakerelerde terörle mücadele, ABD’nin Afganistan’daki çıkarları, ülkedeki Amerikan vatandaşlarının güvenli bir biçimde tahliyesi ile insani yardım konularının masaya yatırılacağının altını çizdi. Taliban’ın ülke yönetimini devralmasının sonrasında Afganistan’a yönelik uluslararası yardımlar sona ermişti.

Dünya bankası, uluslararası para fonu IMF ve ABD Merkez Bankası da Afganistan’ın uluslararası fonlara erişimini kesmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.