Taksim Camii 7 Mayıs cuma günü açılıyor!

İstanbul Taksim'de inşa edilen caminin 7 Mayıs Cuma günü açılması için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor.
Takip et
Taksim Camii 7 Mayıs cuma günü açılıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Mimarlar Şefik Birkiye ve Selim Dalaman’ın imzasını taşıyan ve yapımına 17 Şubat 2017’de başlanılan caminin Ramazan ayının son Cuma günü olan 7 Mayıs’ta açılması planlanıyor. Manisa’dan getirilen halıların serilmesiyle iç mekandaki çalışmaların büyük ölçüde tamamlandığı caminin çevre düzenlenmesinde son rötuşlar yapılıyor. Caminin alt katındaki çok maksatlı salondaki çalışmalar ise, açılışa yetiştirilebilmesi için son hızla devam ediyor. Dışarıdaki çalışmalar sebebiyle içeri giren tozlar, her gün temizlikçiler tarafından temizleniyor. Temizlikçilerin bir kısmı sütunları, bir kısmı ise ayakkabılıkları silerek tozdan arındırıyor.

Taksim Camii 7 Mayıs cuma günü açılıyor!

AYNI ANDA 2 BİN 250 KİŞİ NAMAZ KILABİLECEK

İçerisinde otopark, konferans ve sergi salonlarının da yer aldığı, 2 bin 250 kişinin aynı anda namaz kılabileceği cami, 2 bin 482 metrekare arsa alanına, ortalama 16 bin 500 metrekare de inşaat alanına sahip.

Taksim Camii 7 Mayıs cuma günü açılıyor!

Hattat Davut Bektaş ve Nakkaş Adem Turan tarafından hazırlanan hat yazılarının takılıp boyama işlerinin tamamlandığı caminin ana mekan kubbe göbek yazısında FatSuresi, ana mekan kubbe kasnağında Al-i İmran Suresi, ana mekan orta kuşak yazısında Bakara Suresi’nin 285 ve 286. ayetleri ile Haşr Suresi’nin 20-24. ayetleri yer alıyor.

Taksim Camii 7 Mayıs cuma günü açılıyor!

Caminin giriş kubbesi göbek yazısında İhlas Suresi, giriş kubbesi kasnak yazısında Ayet-el Kürsi ve sonraki ayet, ana kapı üzeri yazısında Nisa Suresi’nin 103. ayetinin son kısmı ve İstiklal girişi kapı üzerine ise Ra’d Suresi’nin 24. ayeti yazıldı. Caminin iç alanına Allah, Muhammed, Ebubekir, Ömer, Osman ve Ali adlarının yer aldığı 6 hat levha asıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.