adplus-dvertising

Tahran’da hava kirliliği nedeniyle okullar tatil edildi

İran’ın başkenti Tahran’da 201 mikrogram/metreküp seviyelerine yükselen hava kirliliği sebebiyle anaokulları, ilkokullar ve engellilerin eğitim gördüğü özel okullar tatil edildi.
Takip et
Tahran’da hava kirliliği nedeniyle okullar tatil edildi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İran’ın başkenti Tahran’da hava kirliliği bir defa daha alarm seviyesine yükseldi. Başkent Tahran’da 201 mikrogram/metreküp seviyelerine yükselen hava kirliliği sebebiyle anaokulları, ilkokullar ve engellilerin eğitim gördüğü özel okullar tatil edildi. Tahran Belediye Başkan Yardımcısı Abid Meleki yaptığı açıklamada, “Sağlığa uygun olmayan hava şartları ve hava kirliliğinin kritik seviyeye çıkması sebebiyle acil vaziyet komitesi yaratıldı. Bugün anaokulları, ilkokullar ve engellilere özel okullar tatil edildi” ifadelerini kullandı.

Yaşlı ve kronik rahatsızlığı olanların mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları uyarısında bulunan Başkan Yardımcısı Meleki, ortaokul ve liselerde öğrenim gören öğrencilerin ise okul bahçelerine çıkmalarına yasak getirildiğini söyledi.

Tahran, dünya genelinde kentlerdeki hava kirliliği sıralamasında 12. sırada yer alıyor. Kentin hava sirkülasyonuna uygun olmayan konumu, trafik yoğunluğu ve eski model araçlar ile yaygın olarak kullanılan motosikletlerin çıkardığı egzoz gazları, Tahran’da hava kirliliğini artıran etkenler olarak kabul ediliyor. Tahranlılar da kentteki hava kirliliğinden olumsuz etkileniyor ve yönetimden kalıcı bir politika ile bu probleme çözüm bulmasını bekliyorlar.

“Evlerden dışarı çıkamıyoruz”

Tahran’ın büyük pazarında alışveriş yapan Nesim Ekberi, mecbur kalmadıkça dışarı çıkmadığını söyleyerek, “Maalesef ihtiyacımız olmadıkça evlerden dışarı çıkamıyoruz. Devamlı eğitime hava kirliliği sebebiyle ara veriliyor. Çocuklarımız bu sebeple derslerinde geri kalıyorlar. Hükümet bu konu hakkında kalıcı bir çözüm bulmalı. Benim nefes darlığım var ve ne zaman dışarı çıksam rahatsızlanıyorum” şeklinde konuştu.

Emekli Rahimpur ise hava kirliliğine tedbir olarak maske kullandığını söyleyerek, “Dışarı çıktığımda maske kullanmaktan başka yapacak bir şeyim yok. İhtiyaçlarımız için de çarşıya ve pazara çıkmak zorundayız. Bunun için de maske kullanmak zorundayım” ifadelerini kullandı.

Öğrenci İrfan Hamidi ise, “Bugün çok kirli bir hava var. Gökyüzü tamamen gri bir renk ile kaplı. Birkaç gündür yağmur yağışı var fakat yağışlar da hava kirliliğini azaltmıyor” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.