adplus-dvertising

Tahıl sevkiyatı üssü İstanbul’da açıldı

Ukrayna’dan yapılacak olan tahıl sevkiyatına İstanbul’da tahıl sevkiyatı üssü açıldı. Açılışta konuşta Milli Savunma Bakanı Hulusu Akar, “Bu merkez, girişime dâhil olacak ticari gemilerin kaydını ve takibini yapacak, uydu internet ve öbür muhabere vasıtaları ile ticari gemilerin intikalini teknik olarak takip edecek. Mayın temizleme ihtiyacı olursa taraflarca mutabık kalınacak biçimde planlama yapılacaktır” şeklinde konuştu.
Takip et
Tahıl sevkiyatı üssü İstanbul’da açıldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ukrayna’dan yapılacak olan tahıl sevkiyatına ilişkin geçtiğimiz Cuma günü İstanbul’da tarihi imzalar atılmıştı. Tarihi anlaşmanın sonrasında İstanbul’da Milli Savunma Üniversitesi içerisinde Müşterek Koordinasyon Merkezi kuruldu. Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler(BM) yetkililerinin yer aldığı merkezin açılışını Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar gerçekleştirdi.

Açılışta konuşan Bakan Akar, katılımcıları Türkçe, İngilizce, Rusça ve Ukraynaca selamladı.

Tahıl sevkiyatı üssü İstanbul’da açıldı

“Müşterek Koordinasyon Merkezi 23 Temmuz itibarıyla hazırlık çalışmalarına başlamıştır”

Rusya ve Ukrayna arasında meydana gelen çatışma, enerji ve gıda krizi riskini arttığına dikkat çeken Bakan Akar, “Dünyadaki tahıl arzının ortalama üçte biri Rusya Federasyonu ve Ukrayna tarafından sağlanmaktadır. Ukrayna’dan çıkarılamayan tahıl probleminin devam etmesi, başta Ortadoğu ve Afrika olmak üzere küresel manada hem açlık hem de düzensiz göç sebebiyle ciddi bir güvenlik riski de yaratmaktadır. Dolayısıyla Ukrayna limanlarında bekleyen 25 milyon tondan fazla tahılın güvenli bir biçimde, kısa sürede ihtiyaç sahibi ülkelere sevki için denizde bir koridor yaratılması zarureti doğmuştur. Türkiye; Cumhurbaşkanımızın Recep Tayyip Erdoğan, sayın Putin ve sayın Zelenski ile görüşmeleri doğrultusunda problemin çözümü için bir inisiyatif almıştır. Bu çerçevede Bakanlar seviyesinde de birçok görüşme yapılmış; bu görüşmelerde kırmızı hat teşkili kararlaştırılmıştır. Bu karar doğrultusunda Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Türkiye tarafından birer general görevlendirilmiş; görevlendirilen bu özel temsilciler vasıtasıyla yoğun temaslar yürütülmüştür. Bu temaslar neticesinde 13 Temmuz’da İstanbul Kalender Kasrı’nda ilk defa dörtlü toplantı icra edilmiş, toplantıda genel prensipler üstünde mutabık kalınmıştır. Bu uzun ve meşakkatli çalışmalar; bazı ülkelerin gösterdikleri farklı yaklaşımlara karşın, sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sayın Putin, sayın Zelenski ve sayın Guterres’in gösterdikleri irade sonucunda 22 Temmuz’da imzalanan anlaşma ile neticelenmiş; Müşterek Koordinasyon Merkezi Milli Savunma Üniversitesi yerleşkesinde 23 Temmuz itibarıyla hazırlık çalışmalarına başlamıştır” şeklinde konuştu.

“Merkez, Türkiye ile beraber Rusya, Ukrayna ve BM’den 5’er temsilciden oluşmakta”

Daha sonra merkezin çalışma ve vazifeleri hakkında bilgiler veren Bakan Akar “Ukrayna’dan ihraç edilecek tahıl ve benzeri gıda ürünlerinin Odesa, Çernomorsk ve Yuzni limanlarından emniyetle denizden nakliyatını sağlamaktır. Merkez, asker ve sivil olmak üzere Türkiye ile beraber Rusya, Ukrayna ve BM’den 5’er temsilciden oluşmaktadır. Sahada herhangi bir askeri unsur bulunmamaktadır. Bu merkez, girişime dâhil olacak ticari gemilerin kaydını ve takibini yapacak, uydu internet ve öbür muhabere vasıtaları ile ticari gemilerin intikalini teknik olarak takip edecek, bütün faaliyetlerini taraf ülkeler ve BM ile koordineli olarak yürütecektir. Ukrayna limanlarındaki yükleme ile Türkiye’deki limanlara varışta uygun görülecek mevkilerde, müşterek denetim timleri tarafından gemilerin kontrolleri yapılacaktır. Mayın temizleme ihtiyacı olursa taraflarca mutabık kalınacak biçimde planlama yapılacaktır. Fakat şu aşamada bir ihtiyaç bulunmamaktadır. Taraflarca imzalanan belge, 120 gün için geçerli olacak, tarafların sonlandırma talebi olmadıkça da devam edecektir. Bu merkez öte yandan Karadeniz’deki bütün ticari gemilerin hareketlerini milli altyapımız ve öbür imkânlarla izleyebilmekte, öbür kurum/kuruluşlarla birebir görüşebilmektedir. Hali hazırda Ukrayna limanlarından çıkacak ilk tahıl yüklü gemilerin hazırlık ve planlamasına devam edilmektedir. Müşterek Koordinasyon Merkezi vasıtasıyla yapılacak çalışmaların bütün dünyayı etkileyen gıda krizinin aşılmasına, özellikle fiyatların aşağı çekilmesine mühim katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Bu merkezde çalışan personel, dünyanın gözünün üzerlerinde olduğunun farkında. Temennimiz, kolektif ve başarılı çalışmalar ile, Merkezin insani ihtiyaç ve barışa azami katkı sağlaması. Dolayısıyla Merkez’de görev alan personelin sorumlulukları büyüktür. Rusya Federasyonu, Ukrayna, Türkiye ve BM’nin kıymetli temsilcileri; tarihi, insani ve mühim bir misyon üstlenmiş vaziyettedir” şeklinde konuştu.

Tahıl sevkiyatı üssü İstanbul’da açıldı

“Merkez’de yapılacak çalışmalar, benzer biçimde enerji krizi ve öbür bazı problemlerin çözümüne de model olabilir”

“Mutabakata taraflarca uyulmasının arzuladıklarını kaydeden Bakan Akar, “Bu doğrultuda ortaya konulan ortak çalışma iradesi, bütün krizlerin iyi niyet ve diyalogla önlenebileceğini göstermektedir. Nitekim, bütün tarafların burada görev alacak temsilcilerini anlaşmanın imzalanmasının hemen ertesi günü, ivedilikle İstanbul’a göndermeleri mühim ve samimi bir kararlılık göstergesi olmuştur. Bu bağlamda Müşterek Koordinasyon Merkezinin yapacağı çalışmaların kalıcı barış ortamına da zemin hazırlamasını temenni ediyoruz. Biz her fırsatta barıştan, huzurdan, diyalogdan yana olduğumuzu ifade ettik, ediyoruz. Bu doğrultuda Türkiye olarak bütün Bakanlık ve kurumlarımız dengeli, itidalli ve kolaylaştırıcı yönde çalışmalarını kesintisiz sürdürmüştür. Bir an önce ateşkesin sağlanmasını, gerginliğin azaltılmasını ve insani yardımların ulaştırılmasını hedefliyoruz. Bu süreçte NATO’daki sorumluluklarını da yerine getiren Türkiye’nin duruşunun, her iki ülke ile diyalog halinde olmasının doğruluğu ve önemi bir defa daha ortaya çıkmıştır. Gıda krizinin engellenmesine ve uzmanlara göre gıda fiyatlarının düşmesine katkı sağlayacak olan bu Merkez’de yapılacak çalışmalar, benzer biçimde enerji krizi ve öbür bazı problemlerin çözümüne de model olabilir. Bu merkez öte yandan gıda krizinin engellenmesi ve Afrika’dan Avrupa ve Türkiye’ye olabilecek düzensiz göçün önlenmesine de katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.