adplus-dvertising

Tahıl koridoru için imzalar İstanbul’da atıldı

Rusya-Ukrayna Savaşı devam ederken, Ukrayna tahılının Karadeniz üstünden ihracı için Türkiye’nin ev sahipliğinde İstanbul’da Tahıl Sevkiyatı Anlaşması imzalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”BM Genel Sekreteri Sayın Guterres’in hazırladıkları taslakta takdire şayandır. Sayın Putin, ve Sayın Zelenski’ye de teşekkür ediyorum. Önümüzdeki hafta gerçekleşecek gemilerin çıkışıyla bütün dünya nefes alacak” şeklinde konuştu.
Takip et
Tahıl koridoru için imzalar İstanbul’da atıldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES’İN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI:

“Bu kıtlık eşiğinde yaşayan halklar için çözüm getirecek anlaşmadır. Bu girişim hatırı sayılır oranda 3 limandan gıda ticareti yapılmasını sağlayacak. Tahıl ve gıda ürünlerinin küresel pazarlara ulaştırılması için açığı kapatıp fiyatları düşürecek. Bu anlaşma kolay biçimde sağlanmadı. Ciddi çabalar sayesinde, bütün tarafların uzun mesai sayesinde bu neticeye vardık. Buradaki kararlılık hiç olmadığı kadar mühim. Bu girişim uygulanmalı. Türkiye hükümetine güveniyoruz. Hükümet buradaki kritik rolünü sürdürmeli”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN KONUŞMASINDAN SATIR BAŞLARI:

”Siz kıymetli dostlarımızı tekrardan İstanbul’da konuk etmekten memnuniyet duyuyorum. Büyük bir girişime vesile olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Rus ve Ukraynalı meslektaşlarımızla her zaman irtibatta olduk, kapsamlı istişareler gerçekleştirdik. BM Genel Sekreteri Sayın Guterres’in hazırladıkları taslakta takdire şayandır. Sayın Putin, ve Sayın Zelenski’ye de teşekkür ediyorum. Önümüzdeki hafta gerçekleşecek gemilerin çıkışıyla bütün dünya nefes alacak. Bugün üstünde mutabakata varılan metinle Afrika’dan, Ortadoğu’ya milyarlarca insanı bekleyen açlık tehlikesinin sonlanmasına katkı sağlayacağız. Tarım ve gıda ürünlerinde dünya arz güvenliğinin temini mühimdir. İlave fiyat artışlarının önüne geçilecektir. Gene küresel bir problem haline gelen gıda enflasyonunun kontrolüne de yardımcı oluyoruz”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.