Tabelalar Türkçe Olacak!

İstanbul’da tabelalarda farklı diller kullanılmasına sınırlamalar getirildi. Denetleme çalışmaları devam ediyor.

İstanbul Valiliği, Arap dilindeki tabelalarla ilgili olarak bir duyuru yayınladı. Türkçe tabela standartları kapsamında denetlemeler başladı. Çalışmalara 15 Haziran’da start verildi. Mevzuat ve yetkili merci kararları doğrultusunda uyumluluk sağlanmaya çalışılıyor.

YÜZDE 75 TÜRKÇE KURALI

Çalışmaları, valilik, güvenlik güçleri ve Göç İdaresi Müdürlüğü ortak yürütüyor. Başlangıç bölgesi olarak da Fatih, Bayrampaşa ve Zeytinburnu belirlendi. Duyuruda, 15 Haziran ve 1 Temmuz tarihleri arasında birçok dükkanın denetime alındığı belirtildi. 735 dükkanın tabelaları incelenirken yüzde 75 Türkçe, yüzde 25 Arapça kuralına dikkat edildi. Kıza bir zaman tanınan esnaflara ikazlarda bulunuldu.

Valilik tarafından yayınlanan duyuruda, bugüne kadar tabelalarında gerekli düzenlemeleri yapan esnaflara teşekkür edilirken, verilen sürede değişiklikleri gerçekleştirmeyen esnafların cezalandırılacağının da altı çizildi. İstanbul’un 39 ilçe kaymakamlıkları ve belediyelerinin incelemelerine devam edeceği, İstanbul’daki bu problemin en kısa sürede çözüme kavuşturulacağı anlatıldı. Çalışmalara 23 Haziran seçimlerinin akabinde başlandı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı