Süveyş Kanalı’nda sıkışan gemi bu gün çıkarılıyor!

Karaya oturarak Süveyş Kanalı’nın kapanmasına neden olan “Ever Given” isimli konteyner gemisiyle alakalı yeni bir gelişme meydana geldi. Geminin sahibi Japon Shoei Kisen şirketi, dünya ticaretinde günlük 10 milyar dolarlık kayba neden olan geminin akşam saatlerinde yüzdürülmesinin planlandığını açıkladı.
Takip et
Süveyş Kanalı’nda sıkışan gemi bu gün çıkarılıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Süveyş Kanalı’nda karaya oturmasının sonrasında dünya lojistik hareketine büyük darbe vuran Panama bandıralı 200 tonluk konteyner gemisi Ever Given’ın sıkıştığı yerden kurtarılması için başlatılan çalışmalar sürüyor. Geminin sahibi Japon Shoei Kisen şirketi, Ever Given’ın bugün yüzdürülmesinin planlandığını açıkladı.

10 RÖMORK ÇALIŞIYOR

Firma yetkilisi Yukito Higaki gerçekleştirdiği basın toplantısında, kanal dibini taramak için 10 römorkörün konuşlandırıldığını söyleyerek, “Şu anda ilave kazma araçlarıyla tortuyu çıkarmak için çalışmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Süveyş Kanalı’nda sıkışan gemi bu gün çıkarılıyor!

“YÜZDÜRÜLDÜKTEN SONRA ÇALIŞABİLİR”

Higaki, “Gemi su almıyor. Dümeni ve pervaneleri hakkında de bir problem yok. Yüzdürüldükten sonra çalışabilir” bilgisini paylaştı.

TÜRKİYE YARDIM TEKLİFİ YAPMIŞTI

Süveyş Kanalı’ndaki tıkanma sebebiyle bölge şu an da 200’den fazla gemi rotasına devam edemiyor. Kanalda çapraz bir biçimde karaya oturarak trafiği tıkayan 400 metre uzunluğundaki dev geminin kurtarılması için Türkiye‘den Mısır‘a yardım teklifi yapılmıştı. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki de ABD’nin kanalın tekrardan açılması için yardım teklifinde bulunduğunu ve “vaziyeti çok yakından takip ettiklerini” dile getirdi.

Süveyş Kanalı’nda sıkışan gemi bu gün çıkarılıyor!

SEBEBİ ŞİDDETLİ RÜZGAR OLABİLİR

Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayan ve dünya ticaretinde mühim geçiş noktalarından olan Süveyş Kanalı’nda sıkışan Ever Given, Çin’den Hollanda’nın Rotterdam şehrine doğru seyir halindeydi. 400 metre uzunluğunda ve 59 metre genişliğindeki geminin bölgede etkili olan şiddetli rüzgar sebebiyle rotadan saparak karaya oturduğu olasılığı üstünde duruluyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.