Süveyş Kanalı’nda karaya oturan gemi çalışmaya başladı!

Yetkililer, Süveyş Kanalı’nda salı günü karaya oturan The Ever Given isimli geminin dümeni ve pervanesinin tekrardan çalışmaya başladığını duyurdu.
Takip et
Süveyş Kanalı’nda karaya oturan gemi çalışmaya başladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Süveyş Kanalı Genel Müdürlüğü’nden gelen açıklamada dün akşam operasyon durdurulmadan önce geminin arka kısmının hareket etmeye başladığı bildirildi.

The Ever Given isimli nakliye gemisinin tekrardan yüzdürülmesine yardımcı olmak için 14 römorkör konuşlandırıldı.

Bununla beraber, geminin karaya oturmasının ana sebebinin şiddetli rüzgar değil, teknik bir problem ya da insan hatası olabileceği vurgulandı. Geminin tankındaki 9 bin ton balast suyunun boşaltığı da açıklandı.

MISIR BAŞBAKANI MUSTAFA MEDBULi’DEN AÇIKLAMA

Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli, Uluştırma Bakanı Kamil el-Vezir ve Sağlık Bakanı Hale Zayid ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Süveyş Kanalı’nda meydana gelen krize ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başbakan, geminin sıkıştığı alandan çıkarılması için yardım teklif eden ülkelere teşekkür ederek, “Süveyş Kanalı’ndaki gemi trafiğini mümkün olan en kısa zamanda eski haline getireceğiz ve yabancı uzmanlardan yardım istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Süveyş Kanalı’nda büyük ve nadir rastlanan bir krizle karşı karşıya olduklarını söyleyen Medbuli, yeni gelişmeler ve detaylarla alakalı bütün dünyayı bilgilendireceklerini sözlerine ekledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu dün yaptığı açıklamada bütün dünya ticaretini etkileyen bu süreçte, “The Ever Given” gemisini kurtarmak ve Süveyş Kanalı’nı tekrar gemi geçişlerine uygun hale getirebilmek maksadıyla, alakalı makamlardan talep gelmesi halinde Bakanlık olarak bilgi, tecrübe ve operasyon taktiklerinin paylaşımı da dahil bütün olanak ve kabiliyetlerle yardıma hazır olduklarını ifade etmişti.

– NE OLMUŞTU?

Dünyanın en mühim su yollarından biri olan Süveyş Kanalı’nda 24 Mart’ta dev bir konteyner gemisi ülkede meydana gelen kum fırtınası ve kötü hava şartları sonucunda görüş mesafesinin düşmesi sebebiyle kıyıya çarparak kaza yapmıştı.

“The Ever Given” adlı geminin dar kanalda enlemesine sıkışarak geçiş yolunu kapatması neticesi kanalda uzun gemi kuyrukları oluşmuş ve deniz trafiğinin durması sebebiyle ham petrol ve LNG sevkiyatlarında aksamalar meydana gelmişti.

Süveyş Kanalı İdaresi, aynı gün deniz trafiğinin normale döndüğünü açıklamış fakat 25 Mart’ta geminin tekrardan hareket edene kadar Süveyş Kanalı’ndaki seyrüsefer trafiğinin askıya alındığını duyurmuştu.

Söz konusu geminin sahibi Japon şirket da 26 Mart’ta yaptığı açıklamada, geminin tekrardan yüzdürülmesine yönelik girişimlerde “zorluklarla karşılaşıldığını” bildirmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.