Suudi Prens Bin Selman’dan İran İçin Barışçıl Çözüm

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, İran'la yaşadıkları gerginlikle ilgili, barışçıl çözüm istediklerini söyledi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ve İran ile meydana gelen tansiyon ile alakalı açıklamalar yaptı. Bin Selman, İran ile askeri değil, siyasi bir çözümü tercih edeceğini söyledi.

PETROL FİYATLARI KONUSUNDA UYARDI

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, İran ile meydana gelen tansiyon ile alakalı açıklamalar yaptı. Prens, uluslararası toplumun İran’ı caydırmak için bir araya gelmemesi durumunda petrol fiyatlarının ‘hayal edilemeyecek seviyede yüksek rakamlara ulaşabileceği’ hususunda ikazlarda bulundu.

CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİNİN SORUMLULUĞUNU ALDI

CBS kanalının ’60 Minutes’ programında soruları cevaplayan Suudi Veliaht Prensi Bin Selman, Suudi ajanlara yaklaşık bir sene önce Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi doğrultusunda talimat verdiği yönündeki söylentileri “Kesinlikle hayır” diyerek reddetti. Bin Selman, ülkesinin lideri olduğu için sorumluluğun bütünüyle kendisine ait olduğunu söyledi.

İRAN’LA BARIŞÇIL ÇÖZÜM İSTİYOR

İran ile meydana gelen tansiyona değinen Bin Selman, “Dünya İran’ı caydırmak için güçlü ve sağlam bir eylemde bulunmazsa, dünya çıkarlarını tehdit edecek biçimde daha fazla tırmanış göreceğiz” dedi.

“Petrol tedariki kesilecek ve petrol fiyatları daha önce yaşamadığımız, düşünülemez seviyede yüksek rakamlara çıkacak” diyen Bin Selman, barışçıl bir karar vermeyi tercih ettiğini, çünkü Suudi Arabistan ile İran arasındaki bir savaşın global ekonomiyi çökerteceğini ifade etti.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı