Suudi Petrol Şirketi Aramco Halka Arz Ediliyor

Suudi Arabistan’ın petrol şirketi Aramco halka arz ediliyor. Şirketin değeri 2 trilyon dolar olarak düşünülüyor.

Suudi Arabistan devlet petrol firması Aramco, yaklaşık 4 senedir devam eden hazırlıkların sonrasında halka arz dönemini pazar günü başlattı. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ın onayının sonrasında Aramco’nun hisselerinin Suudi Arabistan Borsası Tadawul’a Aralık ayında belki de daha önce kote edilmesi için adımlar atıldı.

ARAMCO HALKA ARZ EDİLECEK

Aramco paylaştığı açıklamada, uluslararası ve yurt içi isteği ölçmek için yatırımcı toplantılarına 9 Kasım’da başlanılacağını söyledi. Aramco Başkanı Yasir al Rumayyan da paylaştığı açıklamada, Aramco’nun ilk halka arzına küresel kurumlardan güçlü istek beklediklerini ifade etti.

DEĞERİ 2 TRİLYON DOLAR SEVİYESİNDE

Suudi Veliaht Prensi’ne göre Aramco’nu değeri 2 trilyon dolar. Fakat uluslararası danışmanlara göre yatırımcılar bu fiyat seviyesinden alım gerçekleştirmeyebilirler.

Bankacılara göre Aramco’nun değeri 1,6-1,8 trilyon dolar aralığında olacak.

Aramco halka arza danışmanlık için JPMorgan Chase & Co., Morgan Stanley, Goldman Sachs Group Inc., Bank of Americ Merrill Lynch, Citigroup Inc., HSBC Holdings HSBC PLC ve Credit Suisse Group AG’yi görevlendirmişti.

HUSİLER SALDIRI DÜZENLEMİŞTİ

Suudi Arabistan’ın milli petrol firması Saudi Aramco’ya ait iki tesiste, 14 Eylül’de SİHA’larla yapılan saldırı neticesinde yangın çıktığı duyurulmuştu. Yemen’deki Husiler, ölen veya yaralananın bulunmadığı saldırıyı 10 SİHA kullanarak yaptıklarını öne sürmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı