Suudi Arabistan’dan Etiyopya’daki vatandaşlarına “ülkeyi terk edin”d çağrısı!

Suudi Arabistan, Etiyopya’daki vatandaşlarına mümkün olan en kısa zamanda ülkeyi terk etmeleri ve meydana gelen olaylar sebebiyle tedbirli olmaları çağrısında bulundu.
Takip et
Suudi Arabistan’dan Etiyopya’daki vatandaşlarına “ülkeyi terk edin”d çağrısı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Suudi Arabistan’ın Addis Ababa Büyükelçiliğine ait sosyal medya hesabından Etiyopya’ya ilişkin yazılı bir açıklama paylaşıldı.

Açıklamada, “Etiyopya’daki Suudi Arabistan vatandaşlarını çok dikkatli olmaya ve Etiyopya Cumhuriyeti’ni mümkün olan en yakın fırsatta terk etmeye çağırıyoruz.” değerlendirmesi yapıldı.
Bu çağrının, Etiyopya’daki mevcut şartlar göz önünde bulundurularak yapıldığının altı çizildi.

OALAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLMİŞTİ

Kasım 2020’den bu yana Etiyopya ordusuyla savaşan isyancı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF), son olarak Oromo Kurtuluş Ordusu’yla ittifaka gitmiş ve güneye, başkent Addis Ababa’ya ilerleyişini hızlandırmıştı.

Etiyopya hükümeti, TPLF’nin saldırıları sebebiyle 2 Kasım’da olağanüstü hal ilan etti ve TPLF’nin Addis Ababa’ya yapabileceği muhtemel saldırılara karşı savunma görev birlikleri yarattı.

5 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ ACİL YARDIMA MUHTAÇ

Ağır çatışmaların sonrasında Amhara eyaletindeki Dessie ve Kombolcha şehirlerini alan TPLF kuvvetlerinin başkente ortalama 350 kilometre uzaklıkta olduğu söyleniyor.

Ülkenin kuzeyinde son 1 senedir süren çatışmalar, ortalama 2,5 milyon kişiyi yerinden etti, bölgede 5 milyondan fazla kişiyi de acil yardıma muhtaç hale getirdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.