Suudi Arabistan’da Kadınlara Yeni Haklar!

Suudi Arabistan’da alınan yeni kraliyet kararnamelerine göre, kadınlar artık erkeklerin izni olmadan yurt dışına seyahat edebilecek.
Suudi Arabistan’da Kadınlara Yeni Haklar!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yayınlanan kararnameye göre, 21 yaşından büyük kadınlar, bir erkek vasileri olmadan izinsiz bir şekilde pasaport başvurusu yapabilecek.

Suudi Arabistan’da artık tüm yetişkin kadınlar pasaport ve seyahat başvurusu yapabilecek. Bu sayede ülkede kadın erkek eşitliğinin artmasına yönelik yeni bir adım atılmış oldu. Kraliyet kararnameleri aynı zamanda kadınlara evlilik, doğum ve boşanma konularında kayıt tutulma hakkı da verdi.

Kraliyet kararnamesinde alınan bir başka yeni kararda, kadınların iş hayatında istihdamını arttıracak düzenlemeler oldu. Kural gereğince, tüm vatandaşların cinsiyet, sakatlık veya yaşa dayalı herhangi bir ayrımcılıkla karşılaşmadan çalışmaya hakkı oldu. Ülkede şimdiye kadar kadınların pasaport almak ya da yurt dışına seyahat edebilmek için bir koca, baba ya da erkek bir veliden izin alması gerekiyordu.

MUHAMMED BİN SELMAN ÖZGÜRLÜKÇÜ ADIMLARINA DEVAM EDİYOR

Suudi Arabistan lideri Prens Muhammed bin Selman, ülkeyi daha demokratik ve özgürlükçü bir hale getirmeye çalışıyor. Bu kapsamda daha önce de kadınların araba sürmeleri konusundaki katı kuralları hafifletmişti. Selman, 2016 yılında bazı kararlar almış ve kadınların iş gücüne katılımını yüzde 22’den yüzde 30’a çıkartmak amacıyla bir yol haritası çizmişti.

Uluslararası insan hakları derneklerine göre, ülkedeki cinsiyetçi baskılar halen devam ediyor. Dernekler, kadınların ülkede ikinci sınıf vatandaş olarak görülmeye devam edildiğini belirtiyor. Suudi kadınların Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerine iltica başvuruları da devam ediyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.