Suudi Arabistan Saldırının Kanıtlarını Paylaştı!

Aramco petrol sahasına insansız hava aracı ile yapılan saldırının ardından, Suudi Arabistan’dan flaş açıklama geldi.

Aramco petrol sahasına insansız hava aracı ile yapılan saldırının ardından, Suudi Arabistan’dan flaş açıklama geldi. Savunma Bakanlığı Sözcüsü Turki al-Malki, saldırının İran tarafından finanse edildiğini iddia etti. Turki al-Malki, saldırının sadece Suudi Arabistan’a yönelik değil, global ekonomiye yapıldığını savundu. Turki al-Malki, düzenlediği basın toplantısıyla Aramco petrol sahasına yapılan saldırıyı değerlendirdi. Turki al-Malki, “Bu yalnızca Suudi Arabistan Krallığı’na yönelik bir saldırı değil, global ekonomiye ve küresel ticarete de yapılan bir saldırıdır” ifadelerini kullandı.

SALDIRI İRAN TARAFINDAN FİNANSE EDİLMİŞ

Turki al-Malki, saldırıda kullanılan silahların İran menşeli olduğunu belirtti. Saldırı merkezinin ise Yemen olduğunu belirten Savunma Bakanı Sözcüsü Turki al-Malki, saldırıyı Yemen’de bulunan Husi milislerinin üstlendiğini hatırlattı. Saldırı ile Yemen’in değerlerinin uyuşmadığını vurgulayan Turki al-Malki, “Saldırı kuzeyden yapılmış ve şüphe götürmeksizin İran tarafından finanse edilmiş” ifadelerini kullandı.

SALDIRI YEMENDEN DEĞİL KUZEYDEN GELDİ

Turki al-Malki, basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, saldırının Yemen üzerinde bulunan bir grubun kapasitesinden daha büyük olduğuna nasıl emin olduğu sorulduğunda, “Bu gibi saldırılar, bu kapasiteye sahip saldırılar daha çok kuzeyden geliyor. Kuzey tarafından herhangi bir yerden gelmiş olabilir, biz şimdi tam olarak nereden geldiğini belirlemek için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz”dedi. Saldırının nerden geldiği nasıl öğreniliyor sorusuna cevap veren Turki al-Malki, “Birçok yöntem kullanıyoruz ama güvenlik gerekçesi ile daha fazla bilgi vermeyeceğim” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı