Suudi Arabistan ekonomisi zorda, KDV artışı yapıldı!

Petrol fiyatlarındaki düşüş ve koronavirüsten etkilenen Suudi Arabistan KDV'ye üç kat zam yapma kararı aldı.

Suudi Arabistan, pandemiden ve düşük petrol fiyatlarından zarar gören ekonomisini desteklemek için katma değer vergisini (KDV) üç katına çıkaracak ve kamu çalışanlarına geçim ödeneği vermeyi durduracak.

Suudi krallığının Maliye Bakanı Mohammed al-Jadaan, “1 Temmuz’dan itibaren geçim ödeneği askıya alınacak, katma değer vergisi ise %5’ten %15’e arttırılacak,” diyerek açıkladı.

Açıklamasının devamında al-Jadaan, “Bu önlemler acı verici fakat benzeri görülmemiş koronavirüs krizini mümkün olan en az hasarla atlatabilmek ve orta ile uzun vadede mali ve ekonomik istikrarı temin etmek için lüzumlu, ” diyerek ekledi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, ülkedeki artan gaz fiyatları ve yeni koyulan katma değer vergilerinden dolayı hayat masraflarının yükselmesi ile 2018 senesinde kamu çalışanlarına aylık 1,000 riyal ($267) geçim ödeneği bağlanmasını istemişti.

Aralık ayında açıklanan resmi rakamlara göre, Suudi Arabistan’ın kamu sektöründe ortalama 1.5 milyon kişi çalışıyor. Yeni kemer sıkma önlemleri ülkenin ilk çeyrekte 9 milyar dolarlık bütçe açığı vermesinden sonra açıklandı.

Suudi Maliye Bakanı, pandemiye bağlı olarak ekonomik faaliyetlerin durdurulması ya da azalmasından dolayı petrol dışı gelirlerin etkilendiğini ifade etti.

Suudi Arabistan’ın bu senenin ilk üç ayındaki petrol gelirleri ise geçen seneye göre %24 düşerek 34 milyar dolara geriledi.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı