adplus-dvertising

Süte gelen zamdan sonra yem fiyatları da yükseldi

Ulusal Süt Konseyi’nin (USK) çiğ süt için yüzde 33’lük iyileştirme yaparak litre fiyatını 7,5 lira olarak belirlemesinin hemen sonrasında yemin çuvalına gelen zamlar besicinin hevesini kursağında bıraktı.
Takip et
Süte gelen zamdan sonra yem fiyatları da yükseldi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Uzun zamandır gündemde olan yem fiyatları üreticinin sanki belini büküyor. Geçirilen birkaç ay içinde 2 kez çiğ süt fiyatına zam yapılmasına karşın üretici her geçen gün daha az kazanmaya devam ediyor. Besiciler, süte yapılan fiyat iyileştirmelerine karşın yeme gelen zamlardan dolayı yeterli kazanç sağlayamıyor. Destek maksadıyla getirilen zamların kontrolsüz biçimde artan yem fiyatlarından dolayı yetersiz kaldığını söyleyen üreticiler, çözüm istiyor.

Çiğ süt fiyatına yapılan her fiyat iyileştirmesinden sonra yem fiyatına zam geldiğini söyleyen Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, çiftçinin çaresiz kaldığını söyledi. Haksız kazanç elde eden şahıslara karşı çözüm yolunun koşul olduğunu belirten Buluşan, şu ifadeleri kullandı:

“Süt konseyi 15 Mayıs 2022’den itibaren süt fiyatını 7 lira 50 kuruş olarak açıkladı. Yapılacak olan yüzde 33’lük zammın duyurulmasının hemen sonrasında yem çuvalının fiyatı 340 liradan 360 liraya yükseldi. Çiftçinin aldığı zam yine yem çuvalına gitmiş oldu. Doların yükselişi gibi bir bahanenin de bulunmadığı ortamda yem çuvalına zamlar devam ediyor. Tarımda zirai girdilerdeki haksız kazancın ve imalat üstünden yapılan haksız kazançların bir an önce kaldırılması gerekiyor.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.