adplus-dvertising

Süt ürünlerine yüzde 32 zam geliyor! Peynir, Yoğurt başta fiyatlar artıyor…

Tüketiciye bir kötü haber de süt ürünlerinden geldi. Ulusal Süt Konseyi (USK) çiğ süt fiyatını 15 Mayıs’tan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 32 zamla litre başına 7,50 TL olarak belirledi. Gelen bu zamla süt üreticileri az da olsa rahatlasa da tüketiciyi gene zor günler bekliyor. İşte süte gelen zam haberi ile alakalı bütün ayrıntılar…
Takip et
Süt ürünlerine yüzde 32 zam geliyor! Peynir, Yoğurt başta fiyatlar artıyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dakika haberine göre çiğ süt fiyatına zam geldi. Ulusal Süt Konseyi çiğ süt fiyatını 15 Mayıs 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 7,50 TL/Litre olarak yükseltti. Süt ürünleri üreticileri bu artışın nihai ürünlere yüzde 30 zam olarak yansıyacağını ve tüketimde düşüş beklediklerini dile getiriyorlar.

Çiğ süt ve yem paritesinin 1,30 TL civarında olması konusunda üreticinin beklentisi olduğunu aktaran Ulusal Süt Konseyi Başkanı Harun Çallı, son süt zammı ve devletin verdiği destek ile bunun 1,28’e ulaştığını belirtti. Süt üreticisinin zarar etmeyeceği ve şu anki yem fiyatlarıyla az da olsa para kazanabileceği bir ortamın oluştuğunu kaydeden Çallı, “Böylece tespit edilen yeni fiyatın özellikle zarar eden üreticinin hayvanını kesime yönlendirmesinin önüne geçilebileceğini düşünüyoruz. Üreticiler için sürdürülebilir bir fiyat oldu” şeklinde konuştu. Çiğ süt fiyatının 20 kuruş devlet desteğiyle 7,70 liraya yükseldiğin söyleyen Çallı, “Çiğ fiyatındaki artış, süt ürünleri fiyatlarını yüzde 20-27 arasında yükseltecektir. Dolayısıyla süt ürünlerinde fiyat artışları sürecek” diyerek konuştu.

Süt ürünlerine yüzde 32 zam geliyor! Peynir, Yoğurt başta fiyatlar artıyor…

‘HESAPTA OLMAYAN MALİYET ARTIŞI OLDU’

Dünya gazetesinin haberine göre; Şu an da yem fiyatının yaklaşık 6 lira civarında olduğunu aktaran Çallı, süt üreticilerinin hasat dönemlerinde yem bitkisini kontrat altına alması gerektiğine dikkat çekti. Çallı, “Kimsenin beklemediği Rusya – Ukrayna savaşı yem maliyetlerimiz hiç ummadığımız bir biçiminde yükseltti. Bu artışları üretici ve sanayici olarak tahmin etmiyorduk. Hesapta olmayan maliyet artışı oldu” dedi.

YÜZDE 32 ZAM GELDİ

Ulusal Süt Konseyi’nin soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını ortalama yüzde 32 zamla litre başına 7,50 lira olarak belirlediğine dikkat çeken Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, “Yeni fiyat 15 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak. Bu gelişme de doğal olarak önümüzdeki günlerde süt ve süt ürünlerinin fiyatlarının yükselmesine neden olacak. Ana hammaddesi süt olan bütün ürünlerde de aynı oranda fiyatlar yükselecektir.

Süt ürünlerine yüzde 32 zam geliyor! Peynir, Yoğurt başta fiyatlar artıyor…

ÜRETİCİLER TÜKETİMİN DÜŞMESİNDEN TEDİRGİN

Artan maliyetler ile yükselen fiyatlar, tüketicilerin alım kuvvetini zorlayacaktır. Kaliteli, güvenilir gıdaya erişim ekonomik sıkıntılar sebebiyle zorlaşabilir. Bu da kaliteden ödün vermeyen üreticiler için satış kaybına neden olabilir” diyerek konuştu. Gürova Süt Ürünleri sahibi Nevzat Aydın, 7 Aralıkta sütün fiyatının 3,20 lirayken şu an devlet desteğiyle beraber 7,70 liraya yükseldiğini belirtti. Son zammın yoğurt ve ayran gibi ürünlerin fiyatlarına hemen yansıyacağını söyleyen Aydın, “Ezine peynir gibi öbür ürünlerinde yapılan bağlantılar ve elde bulunan stoklardan dolayı fiyatlara hemen yansımayacak. Çiğ sütteki fiyat artışının bütün ürünlerde yüzde 30 zam olarak yansıması bekleniyor. Nihai tüketicinin belli bir alım kuvveti var ve 1 kilo peyniri 120 liradan satın alması çok zor. Üretici olarak ürünü nasıl satacağız diyerek bizim de moralimiz bozuk” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.