SushiSwap (SUSHI) Nedir, SUSHI Coin Nasıl Alınır?

SushiSwap (SUSHI), tamamen Uniswap’in kaynak kodlarını alıp bunlar üzerinden hard fork gerçekleştirerek oluşturulan bir AMM yani merkezsiz piyasa yapıcıdır. SushiSwap nedir? SUSHI coin nasıl alınır? SushiSwap güvenli mi? SushiSwap (SUSHI) hakkında merak edilenler haberimizde...
Takip et
SushiSwap (SUSHI) Nedir, SUSHI Coin Nasıl Alınır?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İlk olarak anonim Chef Nomi tarafından geliştirilen ve piyasaya sürülen SUSHI, daha sonra yaşadıkları ile ise kripto para piyasasının gündemini çok uzun bir süre oldukça kötü şekilde meşgul etti.

Chef Nomi, Sushiswap borsasının kısa sürede elde ettiği başarı sonrasında Binance’de listelenmesini projeden ayrılarak cevapladı. Binance üzerinde listelenen SUSHI fiyatı önce rekor kırdı ancak daha sonra 1 doların altına kadar geriledi. Chef Nomi ise bu düşüş öncesinde kuruculara özel payı alarak milyonlarca dolar ile ortadan kaybolduğunu açıkladı.

Chef Nomi’nin bu atağından sonra ise FTX kripto para borsasının CEO’su Sam Bankman-Fried projeyi devralarak SUSHI Coin’in gelişimini sağladı. SUSHI kısa sürede DeFi sektörünün kendi alanında liderli Uniswap’e yakın bir konuma yükseldi ve fiyat olarak da tüm zamanların rekorunu tazeledi. Otomatik piyasa yapıcı konumundaki Sushi, Ethereum ağında Uniswap sonrasında en büyük merkezsiz kripto para borsası konumuna kadar yükseldi. SUSHI buna rağmen artan işlem ücretleri nedeniyle kısa süre önce Binan Smart Chain ağı üzerinde de piyasaya giriş yaptı ve kullanıma açıldı.

SushiSwap (SUSHI) Nedir, SUSHI Coin Nasıl Alınır?

SushiSwap (SUSHI) Nedir?

SushiSwap (SUSHI) coin DeFi alanının yeni ve popüler bir tokenidir. DeFi ekosistemi finans dünyasında giderek önemini artıran bir blockchain finans uygulaması. SushiSwap kullanıcılara farklı likidite havuzlarında yatırım yapma imkanı sunuyor.

SushiSwap, Ethereum blockchain üzerine kurulmuş, merkezsiz bir kripto para borsası. Kripto para piyasasındaki en popüler Ethereum tabanlı DEX olan Uniswap’in protokolüne birkaç yenilik yapılarak piyasaya sürülmüştü. Hem görünüm hem de işlev açısından Uniswap ile neredeyse aynıdır.

SushiSwap, gelir paylaşımı ve ağ etkisi ile elde edilen teşviklerle kullanıcıların çıkarlarını canlandırmayı amaçlayan bir protokoldür. SushiSwap, diğer Uniswap projelerinin aksine, farklı likidite havuzlarına yatırım yapmaya ve SUSHI token elde etmeye izin verir. Hatta yatırımcılar yatırımlarını çekseler dahi protokolün kullanıcı ücretlerinden paylarına düşen oranda gelir elde etmeye de devam ederler. SushiSwap’ın erken dönem yatırımcıları projenin önemli paydaşları olmaya devam etmektedir.

SushiSwap Coin, ağın kendi kripto para birimi olarak biliniyor. Kullanıcılar SushiSwap Coin ile farklı işlemlerde bulunup staking yapabiliyor veya direkt olarak ağdaki değişimlerde söz hakkına kavuşabiliyor. Son 24 saat içerisinde %3 düşüş yaşayan SUSHI Coin’in toplam piyasa değeri 1,983 milyon dolar, birim fiyatı ise 15,59 dolar olarak gözüküyor.

SUSHI Coin toplam 250 milyon arza sahip olsa da sirkülasyonda 127 milyon SUSHI bulunuyor. SUSHI fiyatının ulaştığı zirvenin 23,38 dolar, ulaştığı dip seviyenin ise 0,47 dolar olduğu görülüyor. SUSHI 5 ay önceki dip noktasından yaklaşık %3.000 artarak aslında elde edilmesi zor bir başarıya ulaştı.

SushiSwap (SUSHI) Nedir, SUSHI Coin Nasıl Alınır?

SushiSwap, UniSwap’ın birkaç özellik eklenmiş kopyasıdır. UniSwap ise Ethereum’da otomatik token takası sağlayan bir protokolü, merkezsiz borsadır. 2018 yılının Kasım ayında piyasaya sürüldü ve kendisini “ERC20 token’larının takası için basit bir akıllı sözleşme arayüzü” olarak tanımlıyor.

SushiSwap ekibi, projeyi böyle özetliyor: Uniswap + MasterChef akıllı sözleşmesi = SushiSwap

SushiSwap (SUSHI) Nedir, SUSHI Coin Nasıl Alınır?

UniSwap projesi araştırıldığında, içinde “Chef Nomi” gibi anonim geliştiricilerin olduğu SushiSwap’ın neden UniSwap’ı kopyalamak istediği anlaşılıyor. Her gün 100 bin işlemin yapıldığı merkezsiz bir borsa olan UniSwap, orta ölçekli merkezi bir borsanın yaptığı kadar varlık transferlerini kolaylaştıran bir güç merkezi haline geldi.

Uniswap ve Sushiswap arasındaki temel fark, birincisinde kripto bulunmaması, diğerinde ise olmasıdır. SUSHI, likiditenin UniSwap’tan SushiSwap’a geçmesinin sağlanması için yaratıldı. SUSHI ayrıca her yatırımcısına borsada yapılan işlemlerden yüzde 0.05 pay veriyor.

SushiSwap (SUSHI) Nedir, SUSHI Coin Nasıl Alınır?

Bu çatallanmanın amacını aktarmak için SushiSwap ekibi şu notu yazdı:

“SushiSwap’ı biz, UniSwap protokolünden bir sonraki adım olarak tasarladık: bir evrimleşme. UniSwap’ın zekice yaratılmış olan çekirdek tasarımına, protokolün geliştirilmesine yardımcı olacağını düşündüğümüz topluluk-yönlü, ve katılımcılara da kazandıran özellikler ekledik.”

Geliştiriciler ayrıca, şu anda merkezi şekilde bir şirket ve yatırımcıları tarafından kontrol edilen UniSwap’tan farklı olarak, SushiSwap’e bir yönetim işlevi de eklediler.

SushiToken: COMP/YAM oylama işlevine sahip token sözleşmesi.
MasterChef: SUSHI çiftliği (yield farming) için LP token’larını yatırın.
SushiMaker: Gelirleri toplayıp SUSHI’ye dönüştürün ve SushiBar’a gönderin.
SushiBar: Daha fazla SUSHI kazanmak için SUSHI stake edin.
Migrator: MasterChef LP token’larını Uniswap’ten SushiSwap’e taşıyın.
GovernorAlpha + Timelock: Compound’daki yönetişim ögeleri.
UniswapV2: Taşıma için küçük değişiklikleri içeren UniswapV2 sözleşmeleri.

Nasıl katılabilirsiniz?
https://app.sushiswap.org adresindeki arayüzü kullanarak MasterChef sözleşmesine LP token’larını yatırmaya başlayabilirsiniz.

10750000 bloğundan sonra SUSHI kazanmaya başlayacaksınız. Bu nedenle LP token’larınızı bundan önce yatırdığınıza emin olun

İlk kullanabilir havuzlar:
CeFi Stablecoins (merkezi finans stablecoin’leri): USDT-ETH, USDC-ETH
DeFi Stablecoins (merkezi olmayan finans stablecoin’leri): DAI-ETH, sUSD-ETH
Borç Verme Protokolleri: COMP-ETH, LEND-ETH
Sentetik Varlıklar: SNX-ETH, UMA-ETH
Oracle’lar: LINK-ETH, BAND-ETH
Ponzinomics: AMPL-ETH, YFI-ETH
Delicacy (2x ödül): SUSHI-ETH
SUSHI/WETH havuzu iki kat daha fazla miktar alır, bu nedenle SUSHI’nizi Uniswap’ten sağlarsanız ekstra ödül alabilirsiniz. SUSHI kullanıma açıldığında, topluluk daha fazla uygun havuz eklemek veya herhangi bir havuzdaki SUSHI miktarını değiştirmek için oy kullanabilir.

SUSHI Coin Nereden Alınır?

SUSHI, dünyanın en büyük kripto para borsası Binance üzerinden alınabilir. Binance, SUSHI/USDT işlem çiftinde en yüksek likiditeye sahip ve sunduğu ekstra güvenlik ile kullanıcıların bir numaralı tercihi olmaya devam ediyor. Binance üzerinde hesap açtıktan sonra buraya TRY gönderip kolaylıkla SUSHI alınabilmekte.

BTC, ETH XRP ya da USDT TRY gibi fiat coinleri, ücretsiz olarak gönderebilirsiniz.

SUSHI token nedir?

Sushi token, UniSwap’in bir forku olan Sushiswap’in yerel tokeni. Sushiswap, UniSwap’in neredeyse aynısı. Tek fark bir yenilik olarak likidite sağlayıcıları için bir teşvik görevi gören yerel token çıkarması.

Sushiswap, likidite havuzuna katkıda bulunmak için bir SUSHİ coini bir teşvik unsuru olarak kullanıyor. Bu konunda Yearn.finance’ın YFI’si, Compund’un COMP veya Aave’nin LEND’I gibi yönetim tokenleri veren DeFi kiralama protokollerine benziyor. Bu yönetim tokenleri gibi SUSHİ coin de ikincil pazarlarda satılabilir.

SUSHİ coin, ismini bir Hearthstone kartından alıyor. Chef Nomi takma ismini kullanan geliştiricinin sushi yapmayı bildiğine süphe yok.

SUSHI coin ilk lansmanında şüpheyle karşılandı zira SushiSwap akıllı sözleşmeleri bağımsız kaynaklarca kontrolden geçmemişti. Ancak 28 Ağustos’ta Chef Nomi, twitter hesabından yaptığı çağrı ile, TrailOfBits, PeckShields, OpenZeppelin, Consenys gibi şirketlere çağrıda bulunarak kontratlarını denetleyebileceklerini bildirdi.

Chef Nomi’nin bu çağrısı yanıt buldu, SushiSwap akıllı sözleşmeleri incelendi ve SUSHI coin 1 Eylül’de başta Binance olmak üzere pek çok borsada işlem görmeye başladı.

Ancak işler beklenildiği gibi gitmedi, Chef Nomi exit scam yapmakla suçlandı. Gelişen sürecin ardından SushiSwap controlü Bankman-Fried‘a geçti.

Neticede SUSHI coine güven tazendi ve coin borsalarda işlem görmeye devam ediyor.

SushiSwap, çoğunluğun Uniswap havuzlarında likidite sağlayıcıları olduğunun farkında olduklarını söylüyor. Bununla birlikte, mevcut Uniswap likidite sağlayıcılarının protokollerine geçmeye başlamasını mümkün olduğunda kolaylaştırmak için token dağıtım mekaniği tasarladıklarından bahsediyor.

Likidite sağlamaya ve SUSHI token’larını kazanmaya başlamak için, Uniswap LP token’larını tutan herkes bu LP token’larını karşılık gelen ilk havuza koyabilir. Bu bir kez gerçekleştikten sora 0750000 bloğunda ödüller kazanılmaya başlanacak. Uygun LP token’ları listesine ise topluluk beraber karar verecek.

Her blokta 100 SUSHI token’ı oluşturulacak. Bu token’lar, desteklenen havuzların her birindeki pay sahiplerine eşit olarak dağıtılacak.

Bununla birlikte ilk 100.000 blok için (yaklaşık 2 hafta) üretilen SUSHI token’ının miktarı normalin 10 katına çıkacak ve blok başına 1000 SUSHI token basılacak. Bu, “yield farmer”ları ve protokolü benimseyenleri teşvik etmek ve “The Liquidity Migration’a (Likidite Göçü)” yardımcı olmak için gerçekleştirilecek bir olay.

SushiSwap (SUSHI) Nedir, SUSHI Coin Nasıl Alınır?

SushiSwap nasıl çalışır?

SushiSwap kullanıcılarının çoğunluğu Uniswap havuzlarına likidite sağlayıcılarıdır. Aktif bir likidite tedarikçisi olmak ve SUSHI coin kazanmak için, Uniswap LP tokenlerinizi stake ederek listelere girmeniz gerekiyor. Tokenleriniz blocklarda kullanıldıkça da karşılığında SUSHI tokeni olarak ücretinizi, kazancınızı alıyorsunuz.

SushiSwap’ın, Uniswap’tan en temel farkı ise katılımcılar yalnızca likidite sağladıkça kazanç elde etmiyorlar. Yatırımlarını likidite havuzlarından çekmiş olsalar da belirli bir oranda ücret almaya devam ediyorlar.

SushiSwap için neler dediler?

SushiSwap ve yönetim token’ı Sushi, son günlerde çarpıcı bir büyüme yaşadı. Son üç gün içinde Sushi, yüzde 1500’den fazla değer kazanırken SushiSwap’ta kilitli fonların değeri de benzer bir patlayıcı artış gördü. SushiSwap’taki bu hareket, DeFi dünyasının önde gelen isimlerinin gözünü korkutmuş gibi görünüyor.

Borç verme protokolü Dharma Labs’ın kurucu ortağı Brendan Forster, iddialı bir öngörü ile SushiSwap deneyinin çökmesini beklediğini söyledi. Forster, “Likidite çatallanması takas fiyatlarını tüm kullanıcılar için daha zararlı hale getirecek ve tüm likidite sağlayıcıları için geçici zararı daha da artıracak. Buradan tek fayda sağlayacak kesim Sushi kurucularıdır” dedi.

Merkezsiz borsa protokolü olan 0x’in kurucu ortağı Will Warren da bu savaşı SushiSwap’ın kazanmasının korkunç olacağını ifade etti. Warren, “Yaratıcıları ödüllendirmek Ethereum topluluğunun çıkarına… Likidite çatallanması, sadece daha kötü takas (swap) fiyatlarının oluşmasına yol açacak.” şeklinde konuştu.

Öte yandan Binance CEO’su Changpeng Zhao’da DeFi dünyasındaki bu yüksek getirilerden endişeleniyor gibi görünüyor. Zhao, “Şu anda DeFi’da çok fazla balon görüyorum. ‘Likidite sağlamak ve getiri elde etmek için coin’leri stake etme’ temel konseptinin kalıcı olacağına inanıyorum. Ama yeni token’larla sübvanse edilen bu süper yüksek getiriler olmayacak. Süper yüksek risk. Dikkatli olun!” ifadelerini kullandı.

SushiSwap güvenli mi?

Ekip, güvenliğin kendileri için oldukça önemli olduğunu ve her şeyin testnet üzerinde çalıştığını test ettiklerini söylüyor. Sözleşmelerinin denetimi için Trail of Bits, PeckShield, OpenZeppelin, Consensys, Certik ve Quantstamp ve daha fazlasını çağırıyor. Medium yazısına göre denetim yapacaklarını resmi Twitter hesabından onaylayan ilk firma bu işi kapacak.

Herkesin aklındaki sorulardan biri bu. Özellikle bu soru işaretleri, geçtiğimiz ay DeFi deneyi YAM’da meydana gelen olaydan sonra daha çok oluşmaya başladı. Bilmeyenler için iki günlük bir DeFi projesi olan Yam.Finance, hızla popüler hale gelirken projede ortaya çıkan kod hatasından sonra yüzde 99’dan fazla değer kaybetmiş ve çok sayıda insan büyük zararlar etmişti. Konuyla ilgili açıklamadan önce Yam.Finance’in piyasa değeri 500 milyon dolara ulaşmıştı. Yam.Finance, dolar paritesinin korunması için token’larının arzının azaltıldığı bir ‘yield farming’, yani ‘gelir hasadı’ protokolüydü.

SushiSwap’ın kodları henüz denetlenmedi. Öncelikle protokole güvenebilmek için akıllı sözleşmelerin profesyonel olarak denetimden geçmesi gerekiyor. SushiSwap ekibi; Trail of Bits, PeckShield, OpenZeppelin, Consensys, Certik ve Quantstamp’ı sözleşmeleri denetmeye davet etti ve 5 ETH ödemeyi vadetti. Yakında Blockchain güvenlik şirketi Quantstamp’in SushiSwap’ı denetleyeceği belirtiliyor.

Bununla beraber SushiSwap’i kullanacak herhangi bir kişinin şu aşamada dikkatli bir şekilde ilerlemesi gerekiyor. Proje konusunda hâlâ birçok bilinmeyen var. Denetim ile ilgili gelişmeler için SushiSwap’i Twitter üzerinde takip edebilirsiniz.

SushiSwap kullanımı

Protokol ve akıllı sözleşme düzeyinde SushiSwap, Uniswap ile aynı arayüzü paylaşıyor. Bu, protokolünüz şu anda Uniswap ile uyumluysa SushiSwap ile entegre etmenin nispeten basit olacağı anlamına geliyor. Ekip, “SushiSwap’ı entegre etmeye başlamak için çeşitli DeFi ve diğer ekosistem araçlarıyla çalışacağız.” diyor.

https://app.sushiswap.org adresindeki arayüzü kullanarak MasterChef sözleşmesine LP token’ları yatırmaya başlayabilirsiniz. Kullanıcılar, 107500000 numaralı bloktan itibaren SUSHI kazanmaya başlayacaklar.

Likidite nedir?

Likidite, bir varlığın nakde çevrilebilme kolaylığıdır. Paraya çevrilebilen tüm aktifler likit olarak kabul edilir. Piyasalarda likit miktarının fazla olması kolayca işlem yapabilme ve yatırımları anlık olarak nakde çevirebilme anlamına gelir.

Kriptoda Likidite havuzu nedir?

Likidite havuzları, akıllı sözleşmelerle bağlanmış token havuzlarıdır. Bu tokenler merkezsiz borsalarda işlem yaparken fiyat değişimlerinin önüne geçmek için kullanılır.

Uniswap Nedir?

DeFi’ nin piyasaya tanıttığı UniSwap projesi derinlemesine bir şekilde araştırmaya başladığımız da ise güçlü anonim geliştiricilerin dahi burada yer aldığını SushiSwap’ın niçin UniSwap’ı kopyalamak istediği daha net olarak anlaşılıyor. Her gün 100 bin işlemin yapıldığı ve her geçen günde işlem hacmi artan merkezsiz olan bir borsa olan UniSwap, herhangi bir orta ölçekli merkezi olan bir borsanın yaptığı ile aynı oranda varlık transferlerini kolaylaştıran etkileyici bir güç merkezi haline geldi.

Uniswap ve Sushiswap Arasındaki Farklılık Nedir?

Uniswap ve Sushiswap aralarında bir takım temel farklılıklar bulunmaktadır. Bunlardan birincisinde kripto bulunmaması, diğerinde ise kriptoların olmasıdır. SUSHI projesi, likiditenin UniSwap ’tan SushiSwap’ın transferinin gerçekleşmesi için oluşturuldu. Ayrıca SUSHI her bir yatırımcısına borsada yapılan genel ve tüm işlemlerden kullanıcısında yüzde 0,05 pay veriyor.

Uniswap ve Sushiswap nerdeyse benzer özellikleri olan projedeki bu çatallanmanın amacını kullanıcılarına aktarmak için Sushiswap ekibi şu notu yazarak duyurdu;

SushiSwap’ ı biz, UniSwap projesindeki protokolün bir sonraki adım olarak zaten tasarladık. Bu durum bir evrimleşme projesidir. UniSwap’ ın bu zekice yaratılmış olan temel çekirdek tasarımına, protokolün geliştirilmesine destek olacağını düşündüğümüz topluluğa ilerleyen yani topluluk-yönlü olup kullanıcılara da kazandıran birtakım özellikler ekledik.”

Geliştiricilerin bu söylemleri ile ayrıca, şu anda merkezi olan bir şirket ve yatırımcılarının kontrol ettiği UniSwap’tan farklı olarak, SushiSwap’e farklı bir yönetim işlevi de eklediklerini de duyurdular.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.