Süs Olsun Diye Ektiği Muzdan 1 Ton Ürün Bekliyor

Balıkesir'de, Kaz Dağları'nın eteğinde süs bitkisi yetiştiriciliği yapan Elmas Güner, 10 sene önce süs olsun diye ektiği muzun üretimine geçti. Girişimci kadın bu sene 1 tonluk rekolte bekliyor.

Girişimci kadınların neler yapabileceğinin son örneği 70 yaşındaki Elmas Güner oldu. Balıkesir’in Edremit Körfezi bölgesinde, Kaz Dağları’nın eteklerinde yaşayan Güner yıllardır süs bitkisi yetiştiriciliği yapıyor. 10 sene önce süs bitkisi olsun diye saksıya muz eken kadın, ürünlerin verimli bir biçimde yetiştiğini görünce seri üretime geçti.


“LEZZETİNİ KAZ DAĞLARI’NIN OKSİJENİNE BORÇLUYUZ”

Bu sene 1 ton rekolte beklediğini dile getiren Elmas Güner girişimi ile ilgili şunları söyledi:

Oğluma dedim ki ‘Ben bundan mutlaka istiyorum.’ Araştırdık bulduk, bize 15 saksı gönderdiler. Küçücük fide olarak gönderdiler sertifikalı olarak. Getirdik buraya saksılarda büyüttük. Meyve vermedi. Sonra iki saksısını yere ektik. Yerde muz vermeye başladı. Merak da gittikçe arttı. Burada çiçekler vardı, oğluma dedim ki ‘Buradaki çiçekleri kaldır, komple burasını muz serası yapalım.’ Yaptık ve başardık. Meyvesini de gördük, veriyor. Geçen sene 4 ağacın her birinden otuzar kilogram olmak üzere 120 kilogram muz aldık. Bu sene inşallah hedefimiz 1 tona yakın muz almak. Bunun lezzeti, herhalde doğamızdan olsa gerek. Burada üretilen muzlar daha doğal ve daha lezzetli. Muzlar yapay olarak sarartılıyor bazı yerlerde ancak biz de daha doğal daha lezzetli. Bu lezzeti Kazdağları’nın oksijenine ve ağaçlarına borçluyuz.

Elmas Güner ürünlerin veriminden oldukça memnun.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı