Survıor ünlüler takımından Derya Can Göçen kimdir?

Survivor 2020'de Ünlüler takımında yer alan Dünya serbest dalış rekortmeni ve aynı zamanda milli sporcu. Milli takıma en çok seçilmiş ve uluslararası alanda madalya kazanan ilk kadın sporcu unvanını taşıyor. Derya Can Göçen kaç yaşında, kaç madalya aldı, çocukları var mı?

Doğum tarihi: 12 Ekim 1979


Doğum yeri: Çanakkale

Eğitimi:  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

Çocukları: 14 Aylık Derin Helen adında bir kızı, 6 yaşında Poyraz Mustafa isimli bir oğlu var

Derya Can,  doğumlu, Türk dalgıç, dünya serbest dalış rekortmeni ve milli sporcudur.


Çanakkale de dünyaya gelen Derya Can, lisans eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra beden eğitimi öğretmenliği yapmaya başladı. Spor hayatı 8 Yaşında atletizm ile başladı ve Çanakkale bölgesinde düzenlenen şampiyonalarda birçok madalya kazandı.

14 Aylık Derin Helen adında bir kızı, 6 yaşında Poyraz Mustafa isimli bir oğlu var. Denizin anlamını o şöyle ifade ediyor; “Benim için deniz, iki nefes arasındaki sonsuzluk demektir.” Tek nefesle 111 metreye dalabiliyor, nefesini 6,5 dakika tutup, havuzda yatay olarak tam 204 metre yüzebiliyor.

Derya Can Göçen, Survivor 2020 yarışmacılarından biri oldu. Hem milli sporcu hem de serbest dalış şampiyonu olan Derya Can Göçen, Survivor 2020’nin ünlüler kadrosunda mücadele edecek.

ULUSLARARASI ALANDA MADALYA ALAN İLK KADIN SPORCU OLDU

İlk serbest dalış deneyimine, 21 Eylül 2002 tarihinde başladı. Serbest dalışta, 5 Dünya rekoru elde eden Milli Sporcu, 40’tan fazla Türkiye rekoru kırdı. Dünya Şampiyonalarında ise birçok madalyası var. Bu dal da Türkiye’de milli takıma en çok seçilmiş ve uluslararası alanda madalya kazanan ilk kadın sporcu unvanını taşıyor.

2016 Yılının yaz döneminde, yeni rekorlar planlarken Derin Helen isimli kızını dünya getirdi ve 21 gün sonra koşu antrenmanlarına başladı. Kızı 10 aylık iken Türkiye rekoru kırıp dünya 3.sü oldu. İlk oğlunu dünyaya getirdikten 6 ay sonra Dünya Şampiyonasında finalde en iyi derecelere sahip oldu.

Antalya’nın Kaş ilçesinde, paletsiz değişken ağırlıklı ip destekli serbest dalış kategorisinde 94 metreye dalarak dünya rekoruna imza attı. Ertesi gün yeni bir rekor denemesi daha yapan Derya Can, değişken ağırlıklı paletli dalış kategorisinde 111 metre derine dalarak yeni bir dünya rekoru kırmayı başardı.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı