adplus-dvertising

Suriyelilerin geri dönmesi için Erdoğan’ın yaptığı projenin detayları belli oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, 1 milyon Suriyeli mültecinin geri döneceğini açıklamıştı. Yaşama geçirilecek proje sayesinde gönüllü geri dönüşün sağlanacağı söylenirken, merakla beklenen projenin ayrıntıları da gün yüzüne çıktı. Gelen bilgilere göre ilk dönüşler, İstanbul, Ankara, Adana ve Gaziantep gibi nüfusun yoğun olduğu yerlerden başlayacak. İşte bütün ayrıntılar…
Takip et
Suriyelilerin geri dönmesi için Erdoğan’ın yaptığı projenin detayları belli oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son günlerde düzensiz göç ve mülteci konusunda meydana gelen gelişmeler sıkça gündeme gelirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı bir programda, yaşama geçirilecek proje ile 1 milyon Suriyelinin gönüllü olarak geri dönüşünün sağlanacağını söylemişti. Sürecin nasıl işleyeceğine ilişkin bilgiler gelirken, projenin 8 aşamadan oluştuğu ve ilk dönüşlerin de nüfusun yoğun olduğu kentlerden yapılacağı öğrenildi. İşte merak edilen projeye ilişkin ayrıntılar…

11 seneden fazladır devam ede Suriye iç savaşı sonrası milyonlarca mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye, yaşama geçireceği proje ile gönüllü dönüş sağlayacak.

67 BİN BRİKET EV TAMAMLANDI

Daha önce güvenli bölgelerde savaş mağdurları için briket ev projesi başlatılmıştı. 50 bin olarak tespit edilen hedef genişletilerek 100 bin briket ev yapımı planladı. Bugüne kadar da 67 bin civarında briket eve Suriyeliler yerleştirildi.

Suriyelilerin geri dönmesi için Erdoğan’ın yaptığı projenin detayları belli oldu!

1 MİLYON SURİYELİNİN DÖNÜŞÜ SAĞLANACAK

Bir yandan briket evler inşaa edilirken bir taraftan da devreye sokulacak yeni proje ile 1 milyon Suriyeli sığınmacının daha ülkelerine dönmesi sağlanacak.

İŞTE 8 AŞAMALI O PROJE

Özellikle Azez, Cerablus, El Bab, Tel Abyad vea Resulayn başta olmak üzere daha önce 13 mahalli meclisin bulunduğu bölgelerde yeni yerleşim alanları inşaa edilecek. Sabah’ta yer verilen habere göre 8 aşamadan oluşacak 1 milyon Suriyelinin geri dönüşü için planlanan proje şu şekilde işleyecek:

BÜYÜKŞEHİRLERDEN BAŞLAYACAK

1- Gönüllü geri dönüş Ankara İstanbul, Konya Adana Gaziantep gibi büyükşehirlerdeki nüfusu yoğun bölgelerden başlatılacak.

2- Gönüllü dönüşler, askeri ve siyasi açıdan istikrar ve güvenliğinin sağlandığı bölgelerde gerçekleştirilecek. Azez, Cerablus, El Bab, Tel Abyad ve Resulayn başta olmak üzere 13 ayrı bölgede yerel meclislere projeye katkı sunulacak.

3- AFAD koordinesinde Kızılay, İHH gibi 12 STK’ların briket ev sosyal donatılar için yeni alanlar açılacak.

4- Günlük hayatın sürdürülebilmesi için tarımdan küçük sanayi sitesi, dükkân, çarşı gibi ticaret alanları kurulacak, .yeni istihdam olanakları sağlanacak.

OKUL, HASTANE, CAMİ…

5- Okul, hastane, cami başta olmak üzere alt ve üstyapı inşa edilecek.

6- Suriyelilerin meslek sahibi olabilmesi için meslek edindirme kursları ve mikro krediler, imalat yapan atölyeler kurulacak.

7- Rehabilitasyon, psikolojik destek, eğitim faaliyetlerine ağırlık verilecek.

8- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği dahil ulusal ve uluslararası fonlardan destek istenecek.

Suriyelilerin geri dönmesi için Erdoğan’ın yaptığı projenin detayları belli oldu!

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gönüllü dönüşleri sağlayacak proje ile alakalı şu ifadeleri kullanmıştı:

“Göçü sınır ötesinde tutmaya yönelik stratejimizi gönüllü geri dönüşleri teşvik edecek projelerle destekliyoruz. Özellikle briket evler bu adımlardan biriydi. Şuanda de ülkemizde konuk ettiğimiz 1 milyon Suriyeli kardeşimizin gönüllü geri dönüşünü sağlayacak yeni bir projenin hazırlıkları içindeyiz. Bu projeyi ülkemizdeki ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle yaşama geçireceğiz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.