Suriye’den yeni bir göç dalgası gelebilir! İdlib’de saldırılar artıyor…

Suriye’nin İdlib şehrinde ateşkesin ihlal edilmesiyle tansiyon yükseldi. Bölgedeki gerginliğin artması sebebiyle Türkiye’ye yeni bir göç dalgasının gelmesinden endişelenilirken, vaziyeti yakından takip eden Türkiye konuyla alakalı Rusya ile temaslarını sürdürüyor. BM Toplantısı’nın sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin’in görüşme sağlayacağı bildirildi.
Takip et
Suriye’den yeni bir göç dalgası gelebilir! İdlib’de saldırılar artıyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye ve Rusya’nın girişimleriyle geçtiğimiz sene mart ayında Moskova’da sağlanan ateşkes mutabakatı ile bir süredir huzurun sağlandığı Suriye‘nin İdlib şehrinde gerilim tekrardan tırmandı.

TANSİYON YÜKSELİYOR

Bir yandan bölgedeki radikal örgütlerin eylemleri, öbür taraftan Suriye rejiminin ateşkes ihlalleri ile artan hava ve kara saldırıları tansiyonu yükseltti.

Türkiye Gazetesi’nin haberine göre bölgedeki gerginliğin artması, İdlib’den Türkiye sınırına doğru yeni bir göç dalgasını tetikleyeceği olasılığını gündeme getirirken, göç konusunda hassas davranan Türkiye harekete geçti.

ANKARA VAZIYETI YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Vaziyeti yakından takip eden Ankara, Moskova ile İdlib temaslarını yoğunlaştırdı. Önümüzdeki günlerde Ankara-Moskova hattında üst düzey görüşmelerin yapılacağı söyleniyor.

ERDOĞAN İLE PUTİN GÖRÜŞECEK

Bu kapsamda BM Genel Kurulu toplantısının sonrasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Soçi’de yüz yüze görüşecek.

GÖÇ MESELESİ ANA GÜNDEM MADDESİ

Liderler zirvesi öncesinde ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’un İdlib gündemiyle bir araya geleceği ifade ediliyor. Görüşmelerde, bölgedeki son vaziyet, rejim kuvvetlerinin ateşkes ihlalleri, radikal örgütlerin saldırı ve eylemlerine karşı alınacak önlemler, M-4 karayolu üstünde Türkiye ve Rusya’nın gerçekleştirdiği ortak askeri devriye faaliyetleri ve bölgedeki göç meselesi ana gündem maddeleri olarak öne çıkıyor.

TSK’DAN İDLİB’E TAKVİYE GÜÇ

Öte yandan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), İdlib’de Türk askerini hedef alan saldırıların sonrasında bölgede nokta operasyonları başlattığı ve bölgeye takviye güç sevk ettiği bildirildi. TSK’ya ait askerî konvoyların önceki gece İdlib’e giriş yaptığı aktarıldı. Bu arada TSK’ya, radikal örgütler tarafından gerçekleştirilen saldırı sayısı son 18 ayda 36’ya ulaştı. Açık kaynaklara göre, saldırılar neticesinde 12 asker şehit düştü, 21 asker de yaralandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.