Suriye altını gerçek altından nasıl ayırt edilir?

Kuyumcuların ve tüketicinin başı son günlerde piyasada dolanan Suriye altınıyla belada. Peki Suriye altını nasıl anlaşılır, Suriye altını kaç ayar? ayrıntıları haberimizde sizin için araştırdık.
Takip et
Suriye altını gerçek altından nasıl ayırt edilir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Koronavirüs salgınında yeni kontrollü normalleşme dönemine geçişle beraber evlenmek isteyen çiftler, düğün hazırlıkları yapmaya başladı. Düşük riskli iller arasında bulunan Diyarbakır’da da kuyumcularda düğün hazırlıkları hareketliliği yaşanmaya başlandı. Şehirde kuyumcu olan Mehmet Yüksel, Suriye altını olarak bilinen düşük ayarlı altın ve takı tercihine dikkat çekti.

SURİYE ALTINI KAÇ AYARDIR?

Altının internet üzerinden satışının başlamasıyla halkın kandırılması daha da kolaylaştırıldı. 24 ayar olarak gösterilen altınlar kargolanırken 21 ayar olarak etiketleniyor. Tüketicinin sorun yaşamaması adına altınları güvenilir kuyumculardan yüz yüze alınması tavsiye ediliyor. Suriye altını ile 24 ayar altını ayırt etmek için altının uç kısmında bulunan ayar bölümüne dikkat edilmesi gerekiyor. Suriye altınında uç kısımda 21 rakamı yazar. Normal altınlarda 22 veya 24 olarak geçen bu rakam Suriye altınında farklılıklar gösteriyor. Bu da bir bilezikte 1000 tl ile 3000 lira arasında zarara sebep oluyor.

‘SURİYE ALTINLARI PİYASADA DÖNÜYOR’

Kısıtlamalardan Diyarbakır’ın muaf kaldığını, bunun sevindirici bir vaziyet olduğunu söyleyen Yüksel, altına yoğun bir talep olduğunu kaydederek Yüksel, “Herkes zor vaziyette, altının düşmesini bekledi. Şu an çiftler düğün hazırlıkları içinde. Altına yoğun bir talep var. Bizim vatandaşın dikkat etmesi gereken çok düşük ayarlı ve Suriye altını 21 ayar, 19, 18 ayar tespit ediyoruz.

Bunlar piyasada dönüyor. Altın, dünya standartlarına göre ONS’a bağlıdır. Bir kuyumcunun, kazandığı 10 lira yahut 5 lira bir kar haddi vardır. Bir kuyumcuda 15 yahut 20 lira daha uygun altın bulunduğu an mutlaka orada alışveriş yapmasınlar. Çünkü orada mutlaka ayar düşüklüğü vardır. Milyem kaçırmışlar. Diyarbakır esnafları bunu dikkat ediyor. Satmamaya çalışıyor.

Ama çevre illerde özellikle Gaziantep’te şu an 160 adet Suriyeli kuyumcu dükkanı açıldı. O kuyumculardan alışveriş yaptığı zaman o ürünler ister istemez bizim piyasaya giriyor. Piyasaya girdiği zaman biz de karşılaşıyoruz.

Bunu ateşe, rapora vermediğin zaman çıkmıyor. Çevre illerde oluştuğu için ister istemez bizim il de etkileniyor. Orada alışveriş yapılıyor bize de geliyor. Vatandaşlara çağrım Suriye altını almasınlar. Çünkü ayarı düşüktür” şeklinde konuştu.

Suriye altını gerçek altından nasıl ayırt edilir?

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.