adplus-dvertising

‘Süper kahramandan’ acı mektup

5 Ağustos 2022, 11:47 tarihinde eklendi
Adana’da lösemi tedavisi gören ve ilik naklinin peşinden sağlığına kavuşan 8 yaşındaki Elif, bağışçısına ‘teşekkür ederim süper kahramanım’ notuyla fotoğraf çizip gönderip tanışmak istedi. Fakat küçük Elif donör olan kişinin ağabeyinden gelen “kardeşim trafik kazasında yaşamını yitirdi” mektubuyla yıkıldı.
Takip et
‘Süper kahramandan’ acı mektup
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Adana’da 2 sene önce bacaklarında morluk, yüzünde kırmızı noktalar beliren Elif Ayça Arık’a (8) lösemi teşhisi konuldu. Kemoterapi gören ve saçları dökülen Elif’e ilik nakli neticesi alındı. 9 donörün kemik iliği yüzde 100 uyumlu çıktı. En uygun kök hücre bağışçısından alınan ilik, minik kıza nakledildi. Hızla iyileşen minik Elif, yaşama tutunmasını sağlayan ‘süper kahramanı’ ile tanışmak istedi. Elif Ayça, Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi vasıtasıyla kesinlikle görmediği, ismini dahi bilmediği donör için çizdiği resmi gönderdi.

‘Süper kahramandan’ acı mektup

Mektuba karşılık alamayan Elif ve ailesi, mayıs ayında ikinci bir mektup daha kaleme aldı; minik kız yaşama tutunmasını sağlayan donörüyle tanışıp teşekkür etmek istediğini söyledi. Yanıt, 3 ay ardından geldi.

“Kardeşim sizleri göremeden vefat etti”

Donörün ağabeyinin yazdığı mektupta, şu ifadeler yer aldı:

“İyi mi söylenir, iyi mi izahat yapılır bilemedim ancak kardeşim sizleri göremeden vefat etti. Sizden gelen ilk mektubu okuduğunda o denli sevinmişti ki bunu derhal bizimle paylaştı. Yüzündeki o heyecan gözümün önünden kesinlikle gitmiyor. Kardeşim, hayatının baharındaydı. Keşke ancak keşke bu kaza yaşanmasaydı; sizler de onu tanıyabilseydiniz. Ben ve akrabalarım, sizi artık bizlerden biri olarak görüyoruz. Annem ve babam da sizlerle tanışmayı o denli fazlaca istiyorlar ki, evlatlarının acısını bir nebze de olsa böyle dindirebilmeyi umuyoruz.”

‘Süper kahramandan’ acı mektup

“Öldüğünü işitince fazlaca üzüldüm”

Donörden alınan ilikle yaşama bağlanan Elif Ayça Arık, “Her ne kadar onu tanımasam da onu fazlaca seviyorum” şeklinde konuştu. Donöründen “Süper kahramanım” diyerek bahseden minik kız, “Öldüğünü işitince fazlaca üzüldüm, fazlaca ağladım. Şu anda karşımda olsaydı ona sıkı sıkıya sarılıp, teşekkür ederdim” ifadesini kullandı.

“Birbirimize sarılıp ağladık”

Elif’in anası Betül Demirbaş, “Kızıma ilik nakli yapıldığı ilk günden beri donör için hep çok teşekkür ediyordum. Kızıma yaşam verdiği için onunla tanışmak istedik. Direkt temas kuramadığımız için yetkililer vasıtasıyla kızımın yaptığı resmi onlara gönderip tanışmak istedik. Fakat yanıt gelmedi. Daha sonra tekrar mektup geldi. Bu mektuba bir müddet sonra gelen yanıtla yıkıldık. Günlerce ağladım. O bir can verip gitti. Biz süper kahramanımız melek oldu diyoruz. O çok güzel bir şey yapıp daha 25 yaşında bu dünyadan melek olarak gitti. Mektubu aldığımda kızımla birlikte birbirimize sarılıp ağladık. Yine de ailesine ulaşıp, onlara bir başsağlığı dileğinde bulunmak isterim. Aileyi arıyoruz. Tek talep ve arzumuz, onlara ulaşıp taziyede bulunmak, mezarına gidip dua etmek” şeklinde konuştu.

‘Süper kahramandan’ acı mektup

Anne Demirbaş, kendisinin de kök hücre bağışçısı olduğunu Türkiye’de herkesi kök hücre bağışı yapmaya davet ettiğini söyleyerek, “Belki verdiğiniz kök hücre Elif gibi bir kişiye can olacak” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.