Süper hücre nedir? Süper hücre yağışları ne demektir?

İstanbul’da bugün sağanak yağış ve dolu etkili oluyor. Yağışlar İstanbul’un birçok ilçesinde hissediliyor. Uzmanlar, son günlerde sele de sebebiyet veren ve ‘süper hücre’ yağışları diye adlandırılan yağışların devam edeceğini söylüyor. Peki, süper hücre nedir? Süper hücre yağışları ne manaya geliyor? Meteorolojik süper hücre ile ilgili detaylarİşte ayrıntılar…

İstanbul’da bugün yağan sağanak yağmur ve dolu hayatı zorlaştırdı. Uzmanlar, son bir haftadır Marmara Bölgesi’nde etkili olan yağışları süper hücre yağışları olarak adlandırılıyor. İşte süper hücre yağışları hakkında bilinmesi gerekenler…

SÜPER HÜCRE NEDİR?

Süper hücre (İngilizce: Supercell), atmosferin yukarı seviyelerindeki açısal rüzgar yön değişiminin fazla olduğu aşırı termodinamik kararsızlığa bağlı olarak dikey rüzgarların fazla olduğu bölgelerde ortaya olan kuvvetli bir oraj biçimidir. Süper hücreler, uygun ortam koşulları oluşturğunda dünyanın her yerinde oluşabilirler. Ama genellikle Amerika’nın geniş düzlüklerinde, batısı olan hortum bölgelerinde, Arjantin, Urugay ve Brezilya’nın bazı bölgelerinde sık oluşurlar. Avrupa, İngiltere ve Çin de oluştukları da kayıtlara geçmiştir.

Orajın dört alt sınıfından (süper hücre, bora hattı, çoklu hücre ve tek hücre) biri olan süper hücre, bunlar arasında yaygınlığı en az olanıdır.

Süper hücre “Az Yağışlı” (Low-precipitation: LP), “Klasik” (Classic), “Bol Yağışlı” (High-precipitation: HP) olmak üzere üç çeşittir.

AZ YAĞIŞLI SÜPER HÜCRE

Az-yağışlı süper hücre genellikle nem oranının düşük olduğu yaz sezonunun oluşur. Az yağışlı süper hücreler yaptıkları dolu yağışları ile ünlüdürler, kimi zaman hiç yağmur bırakmadan golf topu büyüklüğünde dolu yağdırdıkları bilinmektedir.

Az yağışlı süper hücrelerde görülen hortumlar, bol yağışlı veya klasik süper hücrelere kıyasen daha zayıf yapıdadır. Zira hava daha düşük nem oranına sahip olduğu için yağışla beraber buharlaşmadan kaynaklanan ısı kaybı aşağı yönlü hava akımlarının gelişmesine elverişlidir. Bu bakımdan hortumlar ayrıca daha kısa ömürlü olur. Nem oranı düşük olduğu için konveksiyon ile yükselen hava parseli daha yüksek seviyede yoğunlaşacağı için bulut tabanı oldukça yüksektir.

KLASİK SÜPER HÜCRE

Az yağışlı ve bol yağışlı süper hücreler genellikle farklı tip gökgürültülü fırtınaların hibritleşmiş biçimdir, klasik süper hücre ise süper hücrenin saf bir formu olarak kabul edilir. En klasik örneği saat yönünün tersine rüzgalara sahip olan ve radarda virgül görünümlü Hook Echo adı verilen fırtına biçimidir. Virgülün kıvrıldığı yerde genellikle bir hortum bulutu bulunur. En şiddetli hortumlar bu fırtınaların altında oluşur.

Havanın nem oranına bağlı olarak çok farklı boyutlarda dolu yapabilmektedir.

BOL YAĞIŞLI SÜPER HÜCRE

Barbunya görünümüne sahip bol yağışlı süper hücre ise hava kütlesinin taşıdığı su miktarı olduğu koşullarda meydana gelir. Çok yoğun yağışlara sebep oldukları için görüş mesafesi oldukça düşer, bu yüzden bu fırtınaların hortumları çoğunlukla fark edilemediği için hortumlara bağlı ölümler en çok bu tip fırtınalarda görülür.

SÜPER HÜCRE YAĞIŞ NEDİR?

Her dolunun ya da her şiddetli yağışın süper hücre olmadığını belirten Çalışkan, oluşan süper hücre bulutlarının içerisinde çarpışma ve karışımın çok fazla olduğunu söyledi. ”Bu yüzden bu bulutlar, dolu, fırtına ve aşırı yağışları beraber yaşatıyor” diyen Çalışkan, Türkiye’de Akdeniz ve Ege’den gelen sıcak hava ile Karadeniz veya Balkanlar’dan gelen sıcak havanın çarpışması ile oluştuğunu söyledi.

10 KİLOMETRELİK ALANI ETKİLİYOR

Çalışkan, bu yağışların yaklaşık 10 kilometrelik alanı etkilediğini ve geniş etkiye sahip olmadığını belirtti.

EN FAZLA ABD’DE GÖRÜLÜYOR

Süper hücre yağışlarının en çok ABD’de görüldüğünü de ekleyen Çalışkan, Türkiye’de haziran, temmuz ve ağustos aylarında görüldüğünü söyledi.

Çalışkan ”Bursa’nın Kestel ilçesinde sel felaketine yol açan yağışlar için de süper hücre yağışı diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

2017’DE İSTANBUL’U VURMUŞTU

Türkiye son dönemde süper hücre yağışlarını İstanbul’da görmüştü. 2017 yılında İstanbul’da etkili olan yağışlar birçok otomobil, ev ve işyerinde ciddi hasarlara neden olmuştu.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı