Sümela Manastırını 4 ayda ziyaret edenlerin sayısı 220 bini geçti

Türkiye’nin en mühim inanç turizmi merkezlerinden biri olan Trabzon’un Maçka ilçesi Altındere Vadisi’ndeki tarihi Sümela Manastırı’nda ortalama 6 sene önce başlayan restorasyon ve kaya kuvvetlendirme çalışmaları son buldu.
Takip et
Sümela Manastırını 4 ayda ziyaret edenlerin sayısı 220 bini geçti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Restorasyon çalışmalarının sonrasında ziyarete açılan Sümela Manastırına yoğun biçimde ziyaretçi akını olurken, manastırı bu senenin Mayıs ve Ağustos itibariyle ziyaret edenlerin sayısı 225 bini buldu. Son senelerin en yoğun günlerini yaşayan yaşayan Sümela Manastırı’nda şu an ışıklandırma çalışmaları sürerken şapellerin bulunduğu alana da yürüyüş yolu yapılacak.

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Tamer Erdoğan, Sümela Manastırında restorasyon çalışmalarının tamamlandığını, ışıklandırma çalışmalarının ise sürdüğünü söyleyerek şapelin bulunduğu alana yürüyüş yolu projesinin de bitmek üzere olduğunu kaydetti.

“Sümela’da restorasyon çalışmaları tamamen bitti”

Bu sene pandeminin sonrasında Sümela Manastırına önceki senelere oranla yoğun ziyaretçi akını olduğunu ifade eden Erdoğan, “Sayın Bakanımızın özverili dikkatli takibi neticesi Sümela’da restorasyon çalışmaları tamamen yüzde yüzü bitti. 1 Mayıs itibariyle de yerli ve yabancı ziyaretçi sayımız 220 bin rakamlarına ulaştık. Sümela’da şu an ışıklandırmalarında montaj aşamasındayız yarısı bitmek üzere. İnşallah önümüzdeki hafta içerisinde de ışıklandırma süreci bitecek. Şapel dediğimiz alana yürüyüş yolu projemiz bitmek üzere oraya terasla oraya güzel bir yürüyüş yolu yapacağız ziyaretçilere inşallah şapeli de açacağız.Pandeminin getirmiş olduğu olumsuz vaziyetten kaynaklı bu sene Trabzon’da özellikle Sümela Manastırında ziyaretçi yoğunluğu geçmiş senelere göre kat kat fazla vaziyette. Önümüzdeki senelerde da bu daha da artarak devam edecek” şeklinde konuştu.

“Yapılacak çalışma ile yoğunluk azalacak”

Sümela Manastırında insan yoğunluğunu azaltmak için proje çalışması başladığını da ifade eden Erdoğan, “Sümela Manastırında oluşan yoğunluğu azaltmak için geçen hafta bakanlığımızdan arkadaşlarımızın gelmesiyle bir proje çalışması başlatıldı. Projemizi en kısa zamanda kurula sunduktan sonra yürüyüş parkurunun orada Ayavarvara Kilisesi’nin hemen girişine 4 tane turnikeler kurulacak. Hemen gerisinde de 4 tane gişe bunun bir tanesi müze kart gişesi olarak hizmet verecek böylece oradaki yoğunluğu azaltmış olacağız. Dolayısıyla vatandaşımız sıra beklemeden hızlı bir biçimde Sümela Manastırına ulaşmış olacak” diyerek konuştu.

“Turizm pik seviyede konaklama tesislerinde yer bulmakta zorlanıyoruz”

Trabzon’da turizmin şu an pik seviyesine çıktığını söyleyen Erdoğan, konaklama tesislerinde yer bulmakta sıkıntıların meydana geldiğini belirtti. Erdoğan “Trabzon tarih, kültürü, turizmiyle potansiyeli çok yüksek olan bir kent. Uzungöl Trabzon’un marka olan destinasyonlarından biri. Körfez ülkelerinden gelen turistlerimiz buraya çok alaka gösteriyorlar. Bu alaka önümüzdeki senelerde da giderek artacak. Trabzon turizmi şu an pik seviyeye çıkmış vaziyette. Uzungöl olsun Trabzon merkez olsun konaklama tesislerimizde yer bulmakta güçlük çekiyoruz. İnşallah önümüzdeki senelerde daha da kapsamlı yatak sayısı artarak devam edecek” dedi.

“İç ve dış hatlarla beraber gelen ziyaretçi sayısı 500 bin civarında”

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Tamer Erdoğan, Trabzon Havaalanına Ocak-Ağustos ayı itibariyle ortalama 3 bin uçağın iniş kalkış yaptığını söyleyerek bu uçaklarla kente gelen yolcu sayısının da 500 bini bulduğunu belirtti. Erdoğan, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:
“Bu senenin Ocak-Ağustos ayını baz alırsak ortalama 3 bin iniş kalkış yapan uçak sayımız var. İç ve dış hatlarla beraber gelen ziyaretçi sayımız 500 bin civarında. Bu sayı önümüzdeki günlerde daha da artacak. Ağustos ayı itibariyle pik seviyedeyiz. Eylül-Ekim ayında da yoğunluk devam edecek. Ziyaretçi profilimiz özellikle Suudi Arabistan, Umman, Kuveyt, Katar, Irak, Ürdün Körfez ülkelerinden gelen turistler yaratıyor. Gelen ziyaretçilerimiz Uzungöl, Hıdırnebi başta olmak üzere yayla ve serin yerleri tercih ediyor. Özellikle şelale, dere gibi alanlara çok alaka gösteriyorlar. İnşallah yeni destinasyon bölgelerimiz de olacak otel yatırımlarımız olacak Bakanlığımız bu konuda çalışmalarını sürdürüyor.”

“Arap turistler için en çok kuymağı seviyor”

Körfez ülkelerinden gelen turistlerin genelde kuymak, balık ve et çeşitlerini tercih ettiğini söyleyen Erdoğan, “Trabzon yemek kültürü bakımından çok zengin bir mutfağı olan bir yer. Bununla alakalı gastronomi çalışması yapıyoruz. Özellikle kuymak, balık çeşitleri, et çeşitlerine çok alaka gösteriyorlar. Bunlarla alakalı çok tesislerimiz restoranlarımız var” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.