Sultaniye Kaplıcaları turistleri ağırlamaya hazırlanıyor!

Sultaniye Kaplıcaları'na nasıl gidilir? Muğla'da bulunan ve 2000 yıllık tarihi geçmişi olan Sultaniye Kaplıcaları koronavirüs tedbirlerinin hafifletilip normalleşme sürecine girilmesiyle turistleri ağırlamaya hazır.

İçerisinde kapalı ve açık havuzları bulunan tarihi kaplıca yaklaşık 2000 kişiyi de ağırlayabiliyor. Bölgeye kara yolu ve tekneylerle ulaşılabiliyor. Kaplıcaların çevresinde çamur banyoları için tesislerde bulunurken 2019 yılında 100 bin üzerinde turistin bölgeyi ziyaret ettiği biliniyor.

Güneş ve doğanın tadını çıkartmak isteyen turistlerin yasakların kalkmasıyla birlikte bölgeye yoğun ilgi göstermesi bekleniyor. 

Sultaniye Kaplıcaları turistleri ağırlamaya hazırlanıyor!

Sultaniye Kaplıcaları hakkında ayrıntılar;

Köyceğiz’den çıkıp Hamitköy üzerinden Ekincik’ e doğru giderken yolda Sultaniye Kaplıcası’nın tabelasını görüp 500 metre içeriye gireceksiniz..

Köyceğiz, Dalyan ve Ekincik’ ten günübirlik dolmuş motorları ile de ulaşabilirsiniz. Tekne turlarının bazıları da kaplıcalara uğruyor ve mola veriyor.

Çevrede tekerlekli sandalye veya sedyeyle getirilen hastaların 21 kürlük bir tedaviden sonra yürüyerek gittiklerine dair çok sayıda öykü dinleyeceksiniz. Bunlara inanıp inanmamayı size bırakıyoruz ama kesin olan bir şeyi belirtiyoruz: Sultaniye Türkiye’nin en yüksek radyoaktivitesi olan kaplıcasıdır. (98.3) 39 Derece sıcaklıktaki su kalsiyum klorür, kalsiyum sülfat, kalsiyum sülfür ve radon içermektedir.

Romatizma, siyatik yanında cilt ve kadın hastalıklarına da iyi gelmektedir.  Ama asıl önemlisi radyoaktivite yüksekliği yoluyla rehabilite edici özelliğinin varlığıdır.

Kaplıcanın Kaunos’lular tarafından bundan iki bin yıl önce açıldığı belirlenmektedir. Çevredeki hastane kalıntıları da bunu doğruluyor.  Büyük banyonun yanından çıkan kaynak suyu da içildiğinde çeşitli iç hastalıklarını iyileştiriyor. Kaplıcada kalınabilecek kiralık odalar bulunuyor.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı