Sultan Abdülaziz’in hayali Karadeniz-Akdeniz yolunda sona gelindi

Sultan Abdülaziz”in hayal edip 2. Abdülhamid’in projeye döktürdüğü Karadeniz-Akdeniz yolu 2019 yılında hizmete alınacak. Çok büyük bir bölümü biten otoyolda toplamda 28 tünel, 1 viyadük bulunuyor ve otoyol toplamda 600 km uzunluğa sahip olacak.


Sultan Abdülaziz’in hayali Karadeniz-Akdeniz yolunda sona gelindi

Karadeniz ile Akdeniz’i birbirine bağlayacak olan aslın projesinde çok ciddi bir ilerleme kaydedildi. Gelen bilgilere göre Karadeniz-Akdeniz yolunun Ordu etabı neredeyse bitti. İki bölgeyi birbirine bağlayacak olan yeni otoyol için çok ciddi bütçe ayrıldı ve yüzlerce personel sabah akşam demeden yolu bitirmek için bütün gücüyle çalışıyor. 600 kilometre uzunluğa sahip olan yeni otoyolda toplamda 28 tane tünel bulunuyor. Karadeniz ile Akdeniz bölgesinde bu yol ile artık turizmi zirveye çıkarcak.

SULTAN ABDÜLAZİZ DÜŞÜNDÜ, ABDÜLHAMİD ÇİZDİ!

50’den fazla şehri birbirine bağlayacak yeni otoyol projesi hakkında duyunca tüylerinizin diken diken olacağı bilgilerde var. Yüzlerce  yıl önce Karadeniz ile Akdeniz’i  birleştirmek için bu yol fikrini ilk olarak Sultan Abdülaziz düşünmüştü. Osmanlı döneminin diplomat konusunda en başarılı padişahı 2. Abdülhamid ise bu projeyi detaylandırarak çizime dökmüştü. Osmanlı Devleti’nin bir mirası olan Karadeniz-Akdeniz yolu 600 km’den fazla özel bölünmüş yol ile çok yakında hizmete girecek.

TÜNELLERİN ÇOĞU ORDU’DA BULUNUYOR

Az önce söylediğimiz gibi bu projede toplamda 28 tane tünel bulunuyor. Tünellerin 25 tanesi ise  Ordu’da bulunuyor ve bu Ordu halkı için çok büyük kolaylık olacak. Karadeniz bölgesini bir ticaret limanı yapacak olan yolun büyük kısmı bitti. Geri kalan yol ve asfalt çalışmaları için ekipler bütün gücüyle çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca icra edilen Karadeniz-Akdeniz yolu sadece yurt içi yolculuklarda değil, yurt dışından gelen gurbetçi vatandaşlarında kullanması açısından alternatif bir yol olacak. Bu yolu Rusya, Gürcistan, Suriye, Mısır ve Lübnan gibi birçok ülke kullanabilecek.

Yazar: Yavuz Sabri

Yavuz Sabri
Yavuz Sabri 1986 yılında Kırşehir'de dünyaya geldi. Eğitimini İstanbul'da Şehir Üniversitesi'nde tamamlayan Sabri, uzun yıllardır basın sektöründe görev almaktadır. Görsel medya üzerine uzmanlaşan Sabri, yazmış olduğu başarılı köşe yazılarıyla ilgileri üzerine toplamayı başarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.