adplus-dvertising

Süleyman Soylu’dan Suriyeli sığınmacılarla ilgili dikkat çeken açıklama!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TGRT Haber’de canlı yayında göç ve sığınmacılarla alakalı gündeme dair mühim açıklamalar yapıyor.
Takip et
Süleyman Soylu’dan Suriyeli sığınmacılarla ilgili dikkat çeken açıklama!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İşte Bakan Soylu’nun açıklamalarından mühim satırbaşları:

ÖLÜMLÜ KAZALAR YÜZDE 61 AZALDI

Bayramın hemen akabinde bir kaç bayramı beraber yaşadık. 1 Mayıs İşçi Bayramı vardı. Türkiye’nin her yerinde büyük bir coşkuyla kutlandı, olaysız… Tam da bir bayram havasında geçti. Bayramda da biz huzur olsun, herkes ağız tadıyla bayram geçirsin diyerek bakıyoruz. Bu bayram öyle geçti. Hiç olay olmasın, trafik kazası olmasın isteriz ama yaşamın olağan akışının getirdiği süreçler var. Bu sene trafik kazalarında aldığımız önlemler çerçevesinde 209 bin civarında personelimiz sokaklardaydı. Vatandaşımız bu konuda kurallara geçmiş bayramlara nazaran daha çok riayet ediyor. 2020 – 2021 bayramları pandemiye geldi, oldukça fazla yoğunluk yoktu. Onlara yönelik bu bayramda çok ciddi bir yoğunluk sözkonusuydu. Son 10 seneye bakarak yüzde 61 kazada ölümlerde azalma oldu. Kaza sayısından yüzde 37 azalma oldu. Bu bizim açımızdan aldığımız önlemlerin karşılığını görevildiğimiz bir süreç.

Yüz binde 13 idi 2010’da Türkiye’deki kazalarda her yüz bin kişi başına ölüm oranı. Şu anda yüz binde 6.2. Yarısından daha aşağıya düşmüşüz. Yolların, otomobillerin standardı, havaalanları… Tüm bunlar eşgüdüm içerisinde… 5362 ile kapatmışız geçen senesi. Minimum 2 binin üstündeki insanın ölmediğini düşünün 2017’den itibaren. 2022 senesinde 99 yaya ölümümüz olmuş. Maalesef 47’si yaya geçitlerinin dışından geçmeye çalışan yayalarımızın hataları… Neredeyse yüzde 50’si. Yalnızca 5 tanesi şoför kusurundan kaynaklanmış. Daha fazla trafik olmasına karşın ölüm sayısı yüzde 61 azalmış oldu.

HIZ LİMİTLERİ ARTACAK

Sayın Cumhurbaşkanımıza arzettiğimizde ‘Devam edin’ şeklinde konuştu. İçişleri Bakanı’nın hız limitlerini yüzde 20 artırabilme olanağı var. Standardımız karayollarının standardıdır. 1 Temmuz itibari ile bu şekilde bir çalışma yapıyoruz. Ulaştırma Bakanı ile de görüştük. Onlar da standartları alakalı yollarda karşılayabileceklerini söylediler. Hız limitlerini biraz daha artırıyoruz. 120 artı idari yaptırım sınırı var otoyol ve otobanlarda, 132 km şu anda. Bir Kuzey Marmara Otoyolu’nda çalışıyoruz, 1Temmuz’a yetiştirme gayreti içinde olacağız. 120 km’yi 140’a, idari yaptırım da 154 km olacak. 154 km hız yapabilecekler. Ama bu 154 km hız yapsınlar demek değildir. Kuzey Marmara Otobanı, İstanbul- İzmir ve Ankara – Niğde otoyolu. Bunların standartları bunu kaldırabilecek seviyede. Diğerlerinde de 10 km’yi kullanıyoruz bunların da öte yandan kendilerine ait 10 km opsiyonları var. Şanlıurfa’dan Edirne’ye kadar otoyolda kullanma olanağına sahip olacak. Karayolları bazı yerlerde işaretleme yapacak.

Bölünmüş yollarda da ayrı bir şey getiriyoruz. Giresun’dan girdiniz, Ordu’ya çıktıız. Bütünleştirmeyi, şoförün kafasını karıştırmayacak, şurada ne kadardı, tabelaya bakayım… Standardizasyonu da önümüzdeki günlerde sağlayacağız.

SIĞINMACILAR

Dünya tarihinin mühim göçlerinden birini hep beraber yaşıyoruz. Afganistan’daki göçün nedeni biz miyiz? Biz değiliz. Suriye iç savaşını biz başlatmadık. Ya Lübnan, ya Orta Asya… İnsanlar iç savaş varsa, yoksulluk varsa, eğer bir taraftan sağlığa, eğitime, suya, gıdaya erişemiyorsa bu insanlar ne yapacaklar? Nasıl bir yaşam tanzim edecekler. Bunları Türkiye’nin hukuk sistemini hadsiz biçimde eleştiren ABD yaptı. Kimlerin kimlerin oeprasyon çocuğu olduğunu, elemanı olduğunu tamamını çözdük. Dışardan da uğraşılıyor ama içerden de büyük gayret sarfediliyor. 2023’te seçim var. Siyasi partilerin ne yapması gerekir. Bu vaziyeti dejenere etmeleri gerekir. 2019’da dejenere ettiler, belediyelerin bir kısmını kazandılar. Peki göç konusunda ne yaptılar? 2023 seçimleri geldi. AK Parti’yi, Cumhur İttifakı’nı zora düşürecek bir pozitif katkı ortaya koymayacak, ‘Göndereceğiz insanlar ölürse ölsün’ diyecek. Hadi Halep’e gönder de göreyim. Şu anda da Esad diyor ki ‘Gelsin’… Kim gidiyor? Herkes canından korkuyor. Şu anda orada demokratik kıyım var. Biz neredeyiz? Nereye gönderecekler, hadi göndersinler. İnsanlar neden çadırda dursun, insanlar neden gıda paketlerine ihtiyaç duysunlar. Bundan 2.5 sene önce İdlib’e gittiğimde orada kendime gelemedim. Hala kendime gelemedim. Yetim çocukları var oturduğunuz masalarda. Babaları yok, kiminin annesi yok. O insanlar çadırda, yokluk içinde yaşıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.