adplus-dvertising

Süleyman Soylu: Türk polisi Katar’a gidiyor!

İçişleri Bakanı Soylu, Katar 2022 FIFA Dünya Futbol Şampiyonası için güvenliği Türk polisinin sağlayacağını söyleyerek, “3 bin 250 personelimiz, ortalama 45 gün Katar’da Dünya Kupası için geçici olarak görev yapacak” şeklinde konuştu
Takip et
Süleyman Soylu: Türk polisi Katar’a gidiyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Üç tarafımız denizlerle çevrili, bu alanı göçmen kaçakçılığı ve öbür kaçakçılık açısından kontrol etmek zorundayız. Dışarıda PKK’nın şubesi YPG, DEAŞ, içeride gene DEAŞ ve PKK, buna ilaveten FETÖ ve sol terör örgütleriyle mücadele halindeyiz.” şeklinde konuştu.

Süleyman Soylu: Türk polisi Katar’a gidiyor!

Soylu, Antalya’nın Kemer ilçesindeki bir otelde gerçekleştirilen “Güvenlik Daire Başkanlığı Değerlendirme Toplantısı”nda, her sene gerçekleştirdikleri Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Daire Başkanlığı Senelik Değerlendirme Toplantısı dolayısıyla bir araya geldiklerini belirtti.

Dün Arnavutluk ziyaretinde bir arada olduğu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın toplantıya özel selamlarını ve başarı dileklerini ileten Soylu, “Her pazartesi yaptığımız güvenlik ve istihbarat toplantıları hariç İçişleri Bakanlığı görevim süresince, konusu güvenlik olan, en az 500’ün üstünde toplantıya katıldım. Ülkemizde de dünyada da bu konuda yoğun bir gündem var. Sayısız makale ve yayın üretiliyor. Üniversitelerde bölümler açılıyor.” diyerek konuştu.

Bu gayretin sebepsiz olmadığına dikkati çeken Soylu, dünyada güvenlik açısından kaygı veren bir gidişat olduğunu, henüz daha ilk çeyreği tamamlanmadan, yalnızca 2010’dan itibaren meydana gelen gelişmelerden dolayı, 21. yüzyılın hepsinin “Güvenlik Yüzyılı” olarak tarif edilip edilemeyeceğinin tartışıldığını dile getirdi.

Süleyman Soylu: Türk polisi Katar’a gidiyor!

Devlet dışı aktörler ve terör örgütlerinin devletler gibi davranmaya çalıştığını ifade eden Soylu, kendi alanlarında vergi koymaya kalktığını, mahkemeler, sivil yönetişim yapılarını kurup, uluslararası alanda petrol ticareti yapıldığını ve devletleşmeye çalışıldığını söyledi,

Bu örgütlerden yalnızca ikisinin, YPG ve DEAŞ,’ın Suriye ve Irak’ta, devlet otoritesini yok ettiğini vurgulayan Soylu, “Daha da kötüsü küresel sistem dediğimiz ve esasında Birleşmiş Milletler, NATO, Avrupa Birliği gibi uluslararası büyük kuruluşlar nezdinde vücut bulan sistem, bu tabloyla alakalı hiçbir vizyon ortaya koyamadı, rehberlik gösteremedi, çözüm üretemedi tıpkı son 30 senedir seyrettiği gibi.” diyerek konuştu.

“ARADIĞINIZ BÜYÜK DEVLETE ULAŞILAMIYOR”

Küresel sistemin son 30 senede dört kırılma yaşadığını vurgulayan Soylu, şu şekilde konuştu:

“Birincisi soğuk savaşın bitmesiydi -ki esasında halen devam ettiği tartışılıyor- ikincisi 11 Eylül saldırılarıydı, üçüncüsü 2008 küresel ekonomik kriziydi ve dördüncüsü de Arap Baharıydı. Bu 4 kırılmayı da küresel sistem seyretti ve bu kırılmalar, bugün bizi göç, ekonomik, enerji krizleri ve doğrudan bu kırılmalarla alakası olmasa bile bütün dünyanın yaşadığı salgın kriziyle karşı karşıya bıraktı. Ülkeler, küresel sistemin ürettiği bu kırılmalarla ve krizlerle yerel düzeyde tamamen yalnız bırakılmıştır. Büyük devletlere bakıyorsunuz, teknolojik deyimle ifade edeyim, ‘aradığınız büyük devlete ulaşılamıyor’. Küresel aktörlere bakıyorsunuz ‘aradığınız küresel liderliğe ulaşılamıyor’. Dolayısıyla tüm bu tabloyu topladığınızda 21. yüzyılın kalanına ait bir projeksiyon yaratmak bir umut yakalamak zorlaşıyor. Tarif etmeye çalıştığım bu küresel güvenlik tablosunun salgın hariç, aşağı yukarı bütün çatışma alanının ortasındayız. Terörden göçe kadar bütün yansımalarına maruz kaldık.”

Süleyman Soylu: Türk polisi Katar’a gidiyor!

İstikrarı bozulan iki devletle Türkiye’nin komşu olduğunu söyleyen Soylu, Türkiye’nin ne denli kritik bir coğrafyada olduğunu aynı zamanda çok değerli bir bölgede bulunduğunu belirti.

Şu ana kadar 58 bin afet konutu yaptıklarının altını çizen Soylu, bunun 40 binini bitirdiklerini, kültür ve tarih birliği olan Arnavutluk’taki depremde de Türkiye’nin ticari alanlar hariç 522 konut yaptığını bildirdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Kamu kurumuna sızmış teröristleri, KHK’lıları savundukları kadar, bizim gece gündüz sokakları arşınlayan, nöbet tutan, hırsızın uğursuzun, uyuşturucu satıcısının peşinde koşan bekçimizi, polisimizi, jandarmamızı, denizlerde sabahlayan leventlerimizi savunmadılar, sahiplenmediler.” şeklinde konuştu.

Süleyman Soylu: Türk polisi Katar’a gidiyor!

Soylu, Antalya’nın Kemer ilçesindeki bir otelde gerçekleştirilen “Güvenlik Daire Başkanlığı Değerlendirme Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin özellikle son iki senedir üst üste afetlerle karşı karşıya kaldığını dile getirdi.

Türkiye’nin sıkıntıya düşen ülkelere elini uzattığını söyleyen Soylu, dünyadaki tabloyu ortaya koymaya çalıştıklarını, bu tabloda hem ayakta kaldıklarını hem de kendilerini geliştirdiklerini ifade etti.

Birçok yenilikleri getirdiklerine dikkati çeken Soylu, “Bağımsız bir araştırma kurumunun verilerine göre dünyada son dört senede gerçekleşen ve katılımcı sayısı 200 bin kişi ile 2 milyon kişi arasında olan en büyük 20 protesto gösterisinin 10’u, ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinde gerçekleşti. Türkiye’de vaziyet ne? 2015-2021 arasında Türkiye’de toplumsal olaylara ve gösterilere müdahale yüzde 3,2’den yüzde 0,6’ya düştü. Elbette ki bu gelişim, kendiliğinden olan bir şey değil.” diyerek konuştu.

Soylu, 2016-2021 seneleri arasında toplumsal olaylarda görev alacak 106 bin personele 30 farklı konuda eğitim verdiklerini, 2015’ten bugüne kadar 932 müzakereci yetiştirdiklerini ve alanda aktif olarak görev almasını sağladıklarını vurguladı.

Teşkilatın fedakar bir görev yaptığının altını çizen Soylu, ihtiyaçların ne olduğunu belirlemek için analizler yaptıklarını, bu analizler doğrultusunda adımlarını attıklarını dile getirdi.

Toplumsal olaylara sert müdahale değil, mümkün olabildiğince müzakereci bir yaklaşımı benimsediklerini aktaran Soylu, Türkiye’de yasa dışı gösteriler dahil olmak üzere bu tip olayların yüzde 60’ının, olay çıkmadan yalnızca müzakere yaparak sonlandırıldığını bildirdi.

Ankara ve İstanbul’da özellikle takviye hazır kuvvet müdürlükleri kurarak bu alanda hem kapasite hem uzmanlığı arttırma yoluna gittiklerine işaret eden Soylu, 2018’de Ankara, 2020’de İstanbul’da takviye hazır kuvvet müdürlüklerini kurduklarını ve iki birimin bugüne kadar toplam 10 milyon kişinin katıldığı 717 etkinlikte görev aldığını belirtti.

“TÜRK POLİSİ DÜNYADA PARMAKLA GÖSTERİLMEKTEDİR”

Dünyada yükselen bir güvenlikçi anlayış olmasına, Türkiye’nin bu güvenlik sorunlarına en yakın temas eden ülkelerden biri olmasına karşın, özgürlük alanını kısıtlayan bir anlayış ortaya koymadıklarını vurgulayan Soylu, “Güvenliği, özgürlük alanının korunması çerçevesinden ele aldık ve burada hiçbir istismara, zafiyete müsaade etmedik. Bunun başarı olup olmadığından şüpheye düşen varsa, Avrupa’da meydana gelen terör saldırılarından sonra yaşananlara lütfen bir baksın. Oradaki toplumsal olaylara müdahalenin orantısına, orantısızlığına bir baksın. Eleştirmek, söz söylemek, çamur atmak, kara çalmak kolaydır. Türk polisi dünyada parmakla gösterilmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

OHAL sürecinde Londra ve öbür başkentlerin meydanlarında da özel harekatçıların, ağır makineli silahlarla nöbet tutmaya başladığını hatırlatan Soylu, “Lütfen kimse bu teşkilata, bu ülkenin güvenlik kuvvetlerine, kolluk birimlerine, polisine, jandarmasına, sahil güvenliğine haksızlık etmesin. Siyaset yapılır, yapılsın. Ama bu çocuklar bu evlatlar bu ülkenin evlatlarıdır. Bu kurumlar, bizim köklü devlet geleneğimizin parçası, iki asra yakın mazileri olan kurumlardır. Lütfen bu kurumları günlük münakaşaların içine çekip, yıpratmayın.” görüşünü paylaştı.

Gösteri yapıldığında marjinal grupların özellikle medyada yer alabilmek için farklı yaklaşımlara girdiğini söyleyen Soylu, şu şekilde devam etti:

“İstanbul Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğünü kurarken ortaya atılan iddiaları unutmuş değiliz. Bekçilerimiz üstünden yürütülmüş münakaşaları unutmuş değiliz. Kamu kurumuna sızmış teröristleri, KHK’lıları savundukları kadar, bizim gece gündüz sokakları arşınlayan, nöbet tutan, hırsızın uğursuzun, uyuşturucu satıcısının peşinde koşan bekçimizi, polisimizi, jandarmamızı, denizlerde sabahlayan leventlerimizi savunmadılar, sahiplenmediler. Sahiplenmezler de. Seçimler yaklaşınca riyakarlık yüzlerinden aşağıya doğru akıyor. Oysa vatandaşımızın canı, malı nerede tehlike yaşıyorsa, bu evlatlarımız oradadır.”

“İŞİMİZDE SAMİMİ VE DİKKATLİYİZ”

Teşkilatın yurt dışında mühim görevler üstlendiğini vurgulayan Soylu, “Arkadaşlarımız Macaristan’da, Dostluk Yolu Projesi kapsamında göreve başladılar. Katar’da 2022 FIFA Dünya Kupası’nda bizim polisimiz güvenliği sağlayacak. 3 bin çevik kuvvet ve takviye hazır kuvvet personeli, 100 özel harekat personeli, 50 bomba arama köpeği ve idarecisi, 30 çevik kuvvet köpeği ve idarecisi, 50 bomba uzmanı ve öbür koordinatör personel olmak üzere toplam 3 bin 250 personelimiz, 2022’de kasım ve aralıkta ortalama 45 gün Katar’da dünya kupası için geçici olarak görev yapacaklar.” şeklinde konuştu.

Öte Yandan 677 Katarlı güvenlik personeline 38 farklı alanda eğitim verdiklerini kaydeden Soylu, spor müsabakalarında bir dizi güvenlik tedbiri aldıklarını, risk derecelendirmesi yaparak bütün müsabakaları A, B, C risk kategorilerine ayırdıklarını anlattı.

Spor polisine yoğun eğitimler verdiklerini aktaran Soylu, “Bu sayede bütün branşlarda olaylı müsabaka sayısı 2017-2018 sezonunda 53 iken, 2018-2019 sezonunda 33’e, 2019-2020 sezonunda 15’e ve 2020-2021 sezonunda salgının da etkisi vardır ama 2’ye düştü.” bilgisini verdi.

Kolluk gözetim komisyonu kurarak, bütün şikayetleri incelediklerini bildiren Soylu, “2020 ve 2021 senelerinde toplam 95 bin ihbar ve şikayet aldık, 67 bin dosyanın araştırmasını tamamladık, diğerlerinin işlemleri devam ediyor. İşimizde samimi ve dikkatliyiz. Küresel güvenlik tablosunun akşamdan sabaha değişeceğini beklemek hayalcilik olur. Küresel karar merkezleri, bize bu umudu verebiliyor değildir. Dolayısıyla bu teyakkuzumuzu, bu dikkatimizi sürdürmemiz gerekir. Hareket noktamız, özgürlük alanını korumaktır. Bu bakışı ne olursa olsun kaybedemeyiz.” diyerek konuştu.

Meslekte sabırlı olmak, kanun dışı grupların tahriklerine gelmemek gerektiğini ifade eden Soylu, dünyada istismarın daha fazla olabileceği döneme gidildiğini, çok dikkatli olmak, zihinleri berrak tutmak gerektiğini belirtti.

Toplantıda, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ile Güvenlik Daire Başkanı Cüneyt Ünal da konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.