Süleyman Soylu: Nerede Bu devlet? dedirtmedik!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Biz televizyonlarda hep ‘Nerede bu devlet?’ sözlerini duyardık. Bu söz bizim içimizde hep kaldı. Allah’a hamdolsun Cumhurbaşkanımızın riyasetinde Türkiye’de ‘Nerede bu devlet?’ dedirtmedik” şeklinde konuştu.
Takip et
Süleyman Soylu: Nerede Bu devlet? dedirtmedik!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 12 Kasım 1999 Düzce Depremi’nin 22. yıldönümü etkinliklerine katılmak üzere Düzce’ye geldi. Anıtpark’ta gerçekleştirilen anma töreninde saatler 18.57’yi gösterdiğinde sirenler 1 dakika boyunca çalarken, sahnede deprem simülasyonu yapıldı. Enkaz altında kalan çocuk ise AFAD ekipleri tarafından çıkartıldı. Simülasyonun sonrasında Kur-an’ı Kerim tilaveti okundu, dualar edildi.

“Karşılaştığımız tablo ayrı kıyametti”
22 sene önce enkaz altında kalarak yaşamını yitiren vatandaşlara Allah’tan rahmet dileyen Bakan Soylu, “17 Ağustos ve 12 Kasım’da vatandaşlarımızı kaybettik. O gece İstanbul’daki evimizde balkonda uyumuşum. Bir iş makinesinin yer deldiği bir ses ile irkildik. Balkon demirlerinin nasıl bir yere gittiğini gördük. Evin bir tarafında buluştuktan sonra aşağıya indik. O zaman İstanbul il başkanıydım. Çiller ile beraber Yalova’ya gittim. Yaşamımda bu şekilde manzara görmedim. Yüzlerce ceset etraftaydı. Allah bir daha bu şekilde bir olay yaşatmasın. Ümitsizlik, herkes nereye bakıyor belli değil. Sakarya’da, Yalova’da, Düzce’de, Kocaeli’de, Kastamonu’da karşılaştığımız tablo yarı kıyametti. Senelerce depremin korkusu ile irkilenler hep o travma ile karşılaştılar. En ufak sarsıntıda ayağa kalkıp binayı terk edenler seneler boyunca bunu yaşadı. Biz büyük bir milletiz. Biz inançlı bir milletiz. Biz milli kültürüne bağlı bir milletiz. Ne kadar gelişsek de şımarmayan bir milletiz. Bize annelerimiz bunu öğretti. Öğretmenlerimiz, büyüklerimiz bize hep bunu öğretti. Bize çocukluktan itibaren bir sınav dünyası olduğunu öğrettiler. Zorluklara karşı sığınacağımızın Allah olduğunu öğrettiler. O gün o zorlukları gördük” şeklinde konuştu.

“Türkiye’de ‘Nerede bu devlet?’ dedirtmedik”

Türkiye’nin son 2 senedir çok sayıda afet ile karşılaştığını kaydeden Soylu, şu şekilde konuştu:
“Elazığ depremine gittiğimiz akşam da oradaki insanlarda aynı hava vardı. Yakınlarını kaybeden, hatıralarını kaybeden, onlarla buluşamayacağına inanan insanların koşuşturmacalarını gördük. Biz görevli bir milletiz. Bu topraklarda görevli bir topraklardır. Bir çok bela ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu millet rahmet ile buluşan bir millettir. Biz başka milletlere benzemeyiz. O ilk anlarda karşılaştığımız üzüntüler bizi ümitsizliğe sevk etmeden başka bir tabloyu ortaya koydu. Onlarca insanı Kastamonu’da toprağa defnettik. Her biri ile görüştük, her biri ile birlikteydik. Depremler, seller, afetler öyle olağanüstü halde geliyor ki, kimilerini önlemek mümkün değildir. Bunları en aza indirmek için çalışıyoruz. Elazığ’da deprem, Giresun’da sel, Van’da deprem, İzmir’de deprem, Artvin’de sel, Muğla ve Antalya’da orman yangınları, Kastamonu’da, Sinop’tan Bartın’dan o zor haberler aldık. Bütün arkadaşlarımız ile Cumhurbaşkanımızın talimatı ile oraya gittik. Geldiğimiz nokta itibariyle altını çizmem gerektiğini düşünüyorum. Biz çocuktuk, televizyonlar siyah beyazdı. Kışın 6 ay köylerin yolları kapanırdı. Hamileler çocuklarını doğurmadan yaşamlarını kaybederdi. Biz televizyonlarda hep ‘Nerede bu devlet?’ sözlerini duyardık. Bu söz bizim içimizde hep kaldı. Allah’a hamdolsun Cumhurbaşkanımızın riyasetinde Türkiye’de ‘Nerede bu devlet?’ dedirtmedik”

“Batının acımasızlığı oralarda yetim köyleri yarattı”

Devlet olarak vatandaşın en zor zamanlarında yanında olduklarını dile getiren Soylu, şu ifadeleri kullandı:

“Biz asil bir milletin evlatlarıyız. İzmir depremi geçeli 1 sene oldu. Elazığ depremi geçeli 1.5 sene oldu. Giresun afetinin üstünden geçeli aşağı yukarı 1.5 sene oldu. Evlerini herkese teslim ettik, etmeye devam ediyoruz. Biz Dünya sıralamasında en zengin ülkeler arasında en çok yardım yapan ülkeyiz. Biz kimseye sırtımızı dönemeyiz. Biz eski Türkiye’ye dönemeyiz. Defalarca İdlib’e gittim. Kolları kesik, bacakları olmayan anne ve babalarını kaybetmişler gördüm. Batının acımasızlığı oralarda yetim köyleri yarattı. Bize ‘oralara gitmeyin’ diyenler oldu. Yapacaklarımızı en iyi biçimde gerçekleştirmek için en iyi biçimde çalışıyoruz”

“Almanya daha vatandaşının yanına gidemedi”

42 milyon vatandaşa afet tatbikat eğitimi verildiğini vurgulayan Bakan Soylu, hedefin 51 milyon olduğunu kaydetti. Sene sonu itibariyle hedef rakama ulaşacaklarını dile getiren Soylu, “Arama kurtarma dahil olmak üzere yoğun bir çalışma ortaya koyuyoruz. Bizden önce Almanya’da sel meydana geldi. Biz onlardan daha büyük olan sel afetiyle baş ettik. Sahayı temizledik 1 ay içinde oradan çıktık, vatandaşlarımıza evlerini yapmaya başladık. Almanya tam 3.5 ay vatandaşının yanına gidemedi. 2000 senesi ile 2020 senesi arasında deprem sayıları tam 6 kat arttı. Biz elimizden geldiğince tedbir almaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Düzce’de depremin sonrasında binaların yüzde 80’inin yenilendiğini söyleyen Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ise yatay mimari ile şehirde zemin artı 4 kata izin verdiklerini dile getirdi. Programda, Başkan Özlü’nün yanı sıra Düzce Valisi Cevdet Atay, Düzce Milletvekilli Ümit Yılmaz, AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, afet ile alakalı yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Konuşmaların sonrasında alana temsili olarak karanfil bırakıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.