adplus-dvertising

Süleyman Soylu: Darbeyi yapan İsmet İnönü’nün CHP’sidir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan münakaşa oluşturacak CHP çıkışı geldi. CHP için arkadaşlarının dönem dönem, “Bu Atatürk’ün CHP’si değil” dediğini aktaran Soylu, “Bu İsmet İnönü’nün CHP’sidir. O gün darbeyi yapan da İsmet İnönü’nün CHP’sidir. Cumhuriyet Halk Partisinin rengini, kanını, suyunu, sinirini, duygusunu veren de İsmet İnönü’nün CHP’sidir.” diyerek konuştu.
Takip et
Süleyman Soylu: Darbeyi yapan İsmet İnönü’nün CHP’sidir
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aydın’ın Koçarlı ilçesindeki Adnan Menderes Demokrasi Müzesi’nde “Demokrasiye Geçişin 72. senesinde Adnan Menderes ve Türkiye Demokrasi Tarihi Forumu”na katıldı.

Soylu, burada yaptığı konuşmada, Çanakkale Şehitleri Anıtı’nın yapım sürecini hatırlattı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1930’da şehitler için bir abide yapılması yönünde görüş bildirdiğini, 1952’de Celal Bayar ve Adnan Menderes’in girişimleriyle Şehitler Cemiyeti kurulmasının sağlandığını ve sonraki süreçte anıtın tamamlandığını anlatan Soylu, şu şekilde devam etti:

“ERDOĞAN’LA BIRLIKTE YENİDEN İHYA EDİLİYOR”

“Adnan Menderes, Celal Bayar ve arkadaşları, Çanakkale Abidesi’ni yapanlar ve bu ülkeye kazandıranlar. Çok uzun süre geçiyor, Çanakkale ve şehitlerin kahramanlıkları da tarihimizde duruyor, Recep Tayyip Erdoğan’a kadar, hatta onun İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığına ve ondan sonraki sürece kadar o duruş yalnızca seyrediliyor. Oradaki tüm mezarlar, oradaki tüm yapılar ve yapıtlar Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte tekrardan ihya ve inşa ediliyor.”

“TÜRKİYE HEP BÜYÜMEYE ÇALIŞTI”

Merhum Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarının icraatlarıyla şehirlerle köyleri birleştirdiğini, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın da büyük kentleri birbirleriyle buluşturduğunu kaydeden Soylu, “Tayyip Erdoğan da tüm kentleri tüm şehirlerle bölünmüş yollarla buluşturdu. Türkiye cesametiyle hep büyümeye, kendi değerleriyle buluşmaya ve kendini bulmaya çalıştı.” şeklinde konuştu.

Türkiye’yi “halihazır bir noktada bekletmek, varlığını bir buzdolabına koymak isteyenler” bulunduğunu ifade eden Soylu, “Bu milletin değerlerinin coğrafyasıyla ve dünyayla buluşmasını önlemek isteyenler, hep bir tezgah ve oyun içinde oldular. Bugünlerde çok konuşulan algı diyerek bir kavram var. Ben şahsen algının galip gelebileceğine hiçbir zaman inanmadığımı ifade etmek isterim. Çünkü gerçeklerin üstü örtülemez. Gerçeğin sahibi Allah’tır. Siz doğruyu yapar, doğru mücadeleyi ortaya koyarsanız, hiçbir algı bu doğru mücadelenin önünü kesemez.” diyerek konuştu.

“KİMİN CHP’Sİ?”

CHP için arkadaşlarının dönem dönem, “Bu Atatürk’ün CHP’si değil” dediğini aktaran Soylu, şunları kaydetti:

“Ancak orada keserler. Peki bu kimin CHP’si? Bu İsmet İnönü’nün CHP’sidir. O gün darbeyi yapan da İsmet İnönü’nün CHP’sidir. Cumhuriyet Halk Partisinin rengini, kanını, suyunu, sinirini, duygusunu veren de İsmet İnönü’nün CHP’sidir. Bugün kurulduğu tarihle bugün arasında hiçbir benzerlik söz konusu değildir.”

Süleyman Soylu: Darbeyi yapan İsmet İnönü’nün CHP’sidir

“İsmet İnönü’yü iyi anlamadan”, “onun yaptıklarına ve bıraktıklarına iyi bakmadan” Türkiye’nin demokrasiyle buluşamayacağını belirten Soylu, “Bugün Cumhuriyet Halk Partisinin ortaya koymuş olduğu, daha doğrusu bir muhalefet tarzının ortaya koymuş olduğu tüm süreçlerin ruhunu, cümlelerini, psikolojik harekat tarzını ve tablosunu resmetmiştir ve hala o çizgiden devam edilmektedir.” diyerek konuştu.

Türk demokrasi tarihinde iki ayrı nehir bulunduğunu, birinin “millet”, diğerinin “vesayet” denen millet karşıtlığı olduğunu ifade eden Soylu, “Bugün elçilerle iş birliği yapanlar, bugün Amerika talimatıyla darbe gerçekleştirenlerdir. Aralarında hiçbir fark yoktur.” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.