adplus-dvertising

Süleyman Soylu: Çalışma izin belgesi e-Devlet üzerinden alınabilir!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, akşam saat 19.00'dan itibaren başlayacak olan kısıtlama dönemiyle alakalı mühim açıklamalar yaptı. Soylu, çalışmak mecburiyetinde olanların e-müracaatla izin alabileceğini belirtti.
Takip et
Süleyman Soylu: Çalışma izin belgesi e-Devlet üzerinden alınabilir!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bakan Soylu, NTV canlı yayınında basın mensuplarının sorularını cevapladı, bugün 19.00’da başlayacak tam kapanma dönemine ilişkin mühim açıklamalarda bulundu. Tam kapanma döneminde seyahat izin belgeleri hakkında soru üstüne Soylu, “Yeni bir şey daha söyleyeyim; dünyanın da hayran olduğu bir e-Devlet sistemimiz var. Bakanlığımız e-Devlet sisteminde en iyi noktalardan birisindedir. Burada e-müracaat sistemimizde ‘seyahat izin belgesi’ bölümü bulunuyordu.

“Seyahat izin belgesine direkt girebilecekleri bir alan açtık”

Bugün vatandaşlarımıza kolaylık olsun diyerek İçişleri Bakanlığında e-müracaat bölümüne girmeden, seyahat izin belgesine direkt girebilecekleri bir alan açtık.” ifadesini kullandı.

Süleyman Soylu: Çalışma izin belgesi e-Devlet üzerinden alınabilir!

Soylu, yeni uygulamayla alakalı şu bilgileri paylaştı:

“Seyahat izin belgesine girecekler, kimlerin bundan istifade edebileceği orada butonlarda belli zaten. Buna yönelik olarak da seyahat izin belgesi alınabilecek. Kim bu şehirlerarası seyahat muafiyetinden faydalanabiliyorsa orada yazıyor zaten.

“Yeni bir buton açtık”

Aynı zamanda cenazeyle alakalı de yeni bir buton açtık. Eskiden seyahat izin belgesi içerisine defin belgesi koyularak yapılıyordu. Şuanda ona da gerek yok. Kendi isminizi, cenazenizin adını, T.C. kimlik numarasını yazıyorsunuz, bizim sistemimiz direkt Sağlık Bakanlığı sisteminden alarak hemen 10 kişiye kadar otomatik olarak izin veriyor. 10 kişiden sonrası seyahat izin kurullarından alınabilir.”

Çalışma izin belgeleri e-Devlet’ten verilebilecek

İçişleri Bakanı Soylu, kısıtlamadan muaf sektörlerde çalışanların işe gidip gelme sürecinde izin belgelerini nasıl alacaklarına ilişkin soru üstüne de markette, bakkalda, imalat, lojistik, tedarik gibi alanlarda çalışanlar için de süreci kolaylaştırdıklarını vurguladı.

Soylu, şunları kaydetti:

“Çalışma izin belgesiyle alakalı arkadaşlarımız yarın akşam devreye koyacaklar. e-Devlet üstünden SGK tuşuna basıp T.C. kimlik numaraları girilerek, çıktı alınacak. Bu kadar. Kurumların öte yandan bir yazı vermesine gerek kalmayacak. Diyelim ki alınamadı, onu da yarın tekrar yayınlıyoruz, bu sefer çalışılan kurumlar size bir görevli kağıdı verecek. Bu görevli kağıdında ad, soyad ve kurumun ‘Bu benim şu SGK kaydıyla çalışanımdır. Bunun suistimalinden ben de sorumluyum’ diyerek bir kağıt imzalayacak.

Yani hem e-Devlet üstünden bunu çok rahat bir biçimde vereceğiz, kimseden yazı alınmasına gerek kalmayacak. Eğer alınamıyorsa da iş yerinden bir belge alınabilecek. Hem klasik hem modern metodumuz var.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.