Şule Çet Cinayetinde Yeterli Güvenlik Önlemi Alınmamış!

Şule Çet davasında cinsel saldırı ile ilgili uzman mütalaasını veren Prof. Dr. Hakan Kar, olay yerinde hiçbir güvenlik önlemi alınmadığını aktardı.
Takip et
Şule Çet Cinayetinde Yeterli Güvenlik Önlemi Alınmamış!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Şule Çet davasında cinsel saldırı hakkında uzman mütalaasını veren Prof. Dr. Hakan Kar, Meclis Komisyonu’na fotoğraflı sunumunda olay yeri inceleme ekibini eleştirerek “Olay yerinde bone, eldiven takılmamış. Oradaki biyolojik kanıtlar tespit edilmeden koltuklara oturuluyor. Polis ‘Ne yapayım ayakkabıyı, at at onu’ diyor" şeklinde konuştu.

TBMM Rabia Naz ve Şüpheli Çocuk Ölümleri Araştırma Komisyonu dün Mersin Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Hakan Kar’ı dinledi.

Şule Çet davasında cinsel saldırı ile alakalı uzman mütalaasını veren kişi olduğunu söyleyen Kar, komisyona yaptığı sunumda fotoğraflarla dava ve genel olay yeri araştırmalarına yönelik eleştirilerini şu şekilde aktardı:

“Şule Çet davasında olay yerinin olduğu yerde eldiven bone takmamış, galoşu olmayan, telefonla konuşan ve koltuklara temas edip kontaminasyon yapan, masanın üstündeki yiyeceklerin üstüne konuşup saçılan tükürükler sebebiyle, yiyeceklere de kontomine eden bir polis memurunu görüyoruz. O büyük bir olasılıkla olay yeri inceleme ekibinden değil ama sağ altta ise olay yeri inceleme ekibimizden birinin eldiveni ve galoşu ile olay yerindeki koltuklara oturduğunu, raporunu orada hazırladığını, oradaki biyolojik kanıtların henüz tespit edilmeden, örnekleri alınmadan raporu hazırlamak üzere olay yerindeki masalara, sandalyelere oturduğunu görüyoruz.

'SADECE VİDEODA VAR'

"Şule Çet davasında çok mühim bir kanıt. Aylarımızı aldı bizim. İç çamaşırı. Ölü muayenesinde üstünde olan, ayak bileklerinde olan iç çamaşır ve ped yok ortada. En mühim delilimizdi, cinsel saldırıyı destekleyecek ya da ekarte edecek. Bu kadar mühim olan bir kanıt, videoda gözümüzle görüyoruz ama ardından yok. Adli Tıp’ta da kriminalde de araştırması yapılmamış. ‘Biz babaya verdik’ deniliyor, baba ‘Elbiseler bana verildi, iç çamaşır yok’ diyor. Keşke inceleyebilseydik bu iç çamaşırı ve pedi. Kritik öneme sahip olan, yüksekten düşme mekaniğini açıklayacak spor ayakkabı Adli Tıp teknikerinin ve ilk müdahale eden polis memurunun ‘Ne yapayım bu ayakkabıyı, at at tamam onu at’ dediğini duyuyoruz. Bu kadar kritik bir kanıt. Ben iç çamaşırdan da şüpheleniyorum.”

'KANITLAR EKSİK, TOPLANMADILAR'

"Görev yaptığımız yerlerde yüzlerce otopsiye gittik. Kanıt toplamalarda eksiklikler müşahede ettik. Olay yeri araştırmada neden bu kadar kanıtların kaybolmasına, bozulmasına müsaade ediyoruz ve bu davalar daha olay yerinde çözülebilecekken, bu kadar karmaşık hale geliyor? Bence kriminilastik çalışmalarda yeterli düzeyde bir standardizasyon sağlayamadık. Birimler arası koordinasyon eksikliği var. Olay yerine ilk intikal eden ekip ile sonradan gelen olay yeri inceleme ekibi arasında belirgin bir koordinasyon eksikliği var. Savcılıkla ekipler arasında, adli tıp ile bilirkişi ve ekipler arasında belirgin bir koordinasyon eksikliği var. Kişisel bilgi ve beceriler ön planda. Başarılar kurumsal standarda bağlanmadan personelin kişisel kabiliyetine bağlı."

'YETERLİ GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINMADI'

Olay yerine varan ilk kolluk güçlerinin olay yerini muhafaza altına alamadığını görüyoruz. Olay yeri fotoğraf ve videolarının usulüne uygun çekilmediğini görüyoruz. Kanıtların muhafaza edileceği yer ve nakillerde problem meydana geliyor. Olay yerinde tutulan, el yazısıyla çalakalem yazılan tutanaklarının yazım dilinde ve tarifinde sıkıntılar var. Gördüğümüzü kâğıda tarif etmemizde dilimizde sıkıntılar var. Toplanan kanıtların nitelendirilmesinde karışıklıklar var. Olay yerine ilk önce gelen adli kolluk görevlileri tarafından yeterli güvenlik tedbiri alınmadığı sorunu var. İlk müdahale eden kolluk ekiplerinin materyallerin yerinin değiştirilmesi eldiven, bone, galoş takmamaları özellikle olmaz diyerek düşünüyorsunuz ama olay yerinde sigara içmek, yiyecek-içecek tüketim çöpleri atmak... Olay yeri tuvaletini, banyosunu kullanmak, o kadar sık görüyoruz ki. Altın değerindeki kanıtlar. .. Tuvalette ya da çöp kutusunda üstüne olay yerine ilk gelen ekip tuvaleti kullanıyor. Bir de savcılarımızın bazı mühim olaylarda olay yerine gitmediklerini görüyoruz

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.