Sulama kanalı inşasında 2 bin yıllık köprü ortaya çıktı!

İzmir'in Ödemiş ilçesinde yapılan Beydağ Barajı sulama kanallarının inşası sırasında ortaya çıkan yaklaşık 2 bin yıllık tarihi köprü, koruma altına alındı

İzmir’in Ödemiş ilçesinin doğusundaki Kurucaova köyü yakınlarındaki Yelaldı mevkisinde yapılan, Beydağ Barajı sulama kanallarının inşası esnasında 2 bin senelik taş köprü ortaya çıktı.


Karayolları tarafından yapılan yol genişletme çalışmaları sebebiyle yıkılma ve kaybolma tehlikesi yaşayan tarihi köprü, Karayolları ve Ödemiş Müzesi tarafından yapılan ortak çalışma içe koruma altına alındı.

Ödemişli emekli arkeolog Prof. Dr. Veli Sevin, tarihi Neikaia şehri bölgesinde yapılan tescil çalışmalarının sona erdiğini söyleyerek, tarihi köprü hakkında yapılan düzenlemenin de sevindirici olduğunu belirtti. Sevin, köprünün korunması için çaba sarf eden yetkililere teşekkür etti.

“ANTİK YAPILAR BİR BİR ORTAYA ÇIKIYOR”

Taş köprünün yüzyıllardır kullanıldığı, ancak yakın zamana kadar bilim çevreleri tarafından fark edilmediğini söyleyen Sevin, Ödemiş Belediyesi tarafından çöp deponi alanı olarak tespit edilen bölgenin güneyinde kalan kara yolunda ortaya çıkan köprünün, mühim bir yapı olduğunu kaydetti.

Sevin, “Bölgede yapılan her kazıda antik yapılar bir bir ortaya çıkıyor. Dolayısıyla bir süreden beri ortaya koyduğumuz iddiaların ne kadar gerçek olduğu da ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.

“ROMA YA DA BİZANS DÖNEMİNE AİT OLDUĞUNU SANIYORUZ”

Veli Sevin şunları belirtti:


“Antik Neikaia Kenti’nin nekropol alanının güney sınırında yapılan sulama borusu döşeme çalışmaları esnasında ortaya çıkan bu köprü, bu yolun binlerce senedir kullanıldığına dair yeni bir işaret. Madencilikte kullanılan suyun altından geçtiği bu köprünün Roma ya da Bizans dönemine ait olduğunu sanıyoruz. Çöp deponi alanı olarak tespit edilen yerin 5-6 yüz metre kadar güneyinde saptanan Roma mezarları, çanak çömlek parçaları ve bu köprü, antik Neikaia Şehri sınırlarının nerelere kadar uzandığını göstermesi bakımından büyük önem taşımaktadır. Bu açıdan yetkililere teşekkür ederiz.”

İNSAN KEMİĞİ, KOKU ŞİŞESİ VE VAZO KALINTILARI BULUNMUŞTU

Neikaia Antik Şehri nekropol alanının güneyinde iş makinesi ile yapılan kazıda bitişik duvarlı iki mezar ortaya çıkmış, iş makinesi sebebiyle duvarları tahrip olan mezarlarda az miktarda insan kemiği, camdan şişkin karınlı koku şişesi ve halka dipli vazo kırıntıları bulunmuştu.

Roma dönemine ait olduğu anlaşılan cam koku şişesi ve vazo kalıntıları yetkililer tarafından müzeye götürülmüştü. Çöp deponi alanının kurulacağı bölgeye ortalama 500 metre mesafede toprağın bir metre altından çıkan kalıntılar Neikaia Antik Kenti’nin sınırları ile ilgili mühim ipuçları vermiş oldu.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı