adplus-dvertising

Suikast timinin planı böyle deşifre oldu

İstanbul’da İsrailli gruplara yönelik saldırı için Türkiye’ye gönderilen İran menşeli hücrenin, İstanbul’da tasarladığı 2 sansasyonel eylemin son anda önlendiği öğrenildi. Hedefteki kilit adlardan birinin İsrailli emekli başkonsolos Yosef L.S. ve beraberindeki yakını olduğu öğrenildi.
Takip et
Suikast timinin planı böyle deşifre oldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yürütülen soruşturma çerçevesinde 16 Haziran Perşembe günü Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) takibindeki İran menşeli bir suikast hücresine, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü birimlerince Beyoğlu’nda bir otelin de aralarında olduğu çok sayıda hedefe peş peşe baskın yapılmış, Türkiye’de İsrailli gruplara yönelik saldırı hazırlığı yaptıkları iddia edilen İran istihbaratının yönlendirdiği şebeke mensupları, silahlarla beraber yakalanmıştı.

İddialar ile alakalı soruşturma çok yönlü olarak devam ederken, operasyona ilişkin elde edilen ayrıntılarda, Türkiye’ye girişlerinden itibaren MİT mensuplarınca ‘gölge’ gibi takip edilen sabotaj timinin hedefinde, hareket halindeki İsrailli turistlerin ve eski ya da yeni diplomatik kimliğe sahip temsilcilerin yer aldığı belirlenmişti.

Emekli diplomat ve eşi

İstihbarat biriminden gelen somut uyarıları göz ardı etmeden harekete geçen emniyet kuvvetleri, suikast hücresinin Türkiye’deki İsraillilere yönelik çok kritik iki saldırıyı son anda engellediği gün yüzüne çıktı. Hücre mensuplarının ilk hedefinin geçmişte İsrail ismine birçok misyonda görev yapmış emekli başkonsolos Yosef L.S. ve yanındaki birinci derece yakını olduğu öğrenildi. Suikast timinin sonraki hedefinde ise hareket halindeki İsrail kökenli turist kafileleri olduğu saptandı. Beyoğlu’nda saldırı timindeki kişilerle aynı otelde kaldığından habersiz olan Yosef L.S. ve ile yakını, film gibi bir operasyon ile kurtarılarak ülkelerine gönderildi. Hücre mensupları silahlarla beraber etkisiz hale getirilirken, suikast timinin başka hedefler arasında kim ya da kimler olduğu henüz açığa kavuşmadı. Söz konusu eylemin ne zaman planlandığına ve 13 gündür sorgulanan zanlıların kimliklerine dair daha ayrıntılı bilgi paylaşılmadı. Hücre mensuplarının planı deşifre olurken, hedefe konan emekli diplomat Yosef L.S. ve yakını hakkında güvenlik kaygıları gerekçe gösterilerek daha çok detay aktarılmadı.

Son senelerde İran’ın nükleer ve askeri tesisleri ile yüksek mevkilerdeki bilim adamları ve askeri yetkililere yönelik çok sayıda suikast ve sabotaj eylemi gerçekleştirildi. Son olarak Devrim Muhafızları’nın üst düzey subaylarından, ölümünden önce isimi az duyulan adlardan (Devrim Muhafız Ordusu) DMO’nun 840’ıncı birliğinde görevli Albay Hasan Said Hüdai’nin 22 Mayıs’ta öldürülmesinin sonrasında suikasttan Tel-Aviv’i sorumlu tutan Tahran, misilleme arayışına girmişti. Suriye ve Irak’taki İran kuvvetleri üstündeki rolü sebebiyle kilit konumda bulunan Hüdai’nin ölümü, iki ülke arasındaki yükselen tansiyonu zirveye çıkarırken, İran cephesinden İsraillilere yönelik ‘misilleme’ tehdidi gelmişti.

Öte yandan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Saeed Khatibzadeh, bir kaç gün önce kişisel sosyal medya hesabından konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, İsrail’in ‘saldırı’ iddialarını ‘gülünç’ olarak nitelendirmiş, Tel Aviv’in Ankara-Tahran ilişkilerini bozmayı amaçlayan yaklaşım içinde olduğunu savunmuştu. İstanbul Terörle Mücadele Şubesinde ortalama iki haftadır sorgulanan suikast hücresine üye zanlıların, bugün ya da en geç yarın savcılığa sevk edilmeleri bekleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.