adplus-dvertising

Sudan, ABD’de dahil 6 ülkede bulunan büyükelçisini görevden aldı!

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdülfettah El Burhan, Sudan’ın aralarında ABD’nin de bulunduğu 6 ülkedeki büyükelçisinin görevden alındığını duyurdu.
Takip et
Sudan, ABD’de dahil 6 ülkede bulunan büyükelçisini görevden aldı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sudan’da geçtiğimiz pazartesi günü gerçekleşen darbe girişiminin sonrasında geçiş hükümetindeki Başbakan Abdullah Hamduk ve aralarında en az 4 bakanın da bulunduğu öbür sivil hükümet yetkilileri gözaltına alınmış, Başbakan Hamduk, Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdülfettah El Burhan’ın evinde alıkonulmuştu. Daha sonra Başbakan Hamduk ve eşinin başkent Hartum’daki evlerine dönmesine izin verilmiş, Hamduk’un evinin sıkı güvenlik altında olduğunu ifade edilmişti.
Burhan dün devlet televizyonuna yaptığı açıklamada ise, Sudan’ın ABD, Fransa, Katar, Çin, Belçika ve İsviçre’deki büyükelçilerinin görevden alındığını kaydetti. Öte Yandan görevden alma kararının sonrasında İngiliz basınında yer verilen haberlerde, Sudan’ın ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin ve Fransa da dahil olmak üzere 12 ülkedeki büyükelçilerinin, geçtiğimiz pazartesi günü meydana gelen askeri müdahaleyi reddettiğini ifade ettiğine dikkat çekildi.

ABD, SUDAN’A YAPILAN 700 MİLYON DOLARLIK YARDIMI ASKIYA ALMIŞTI

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan geçtiğimiz salı günü yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, Sudan’a 700 milyon dolarlık yardımı askıya aldığını söyleyerek, “Her şeyden önce masum sivillere yönelik her türlü şiddeti durdurmalı, gözaltına alınanları serbest bırakmalılar ve demokratik bir yola geri dönmeliler” şeklinde konuştu.

SUDAN’DA GEÇİŞ DÖNEMİ

Ülkede derinleşen ekonomik kriz ve düşen yaşam standartları, Aralık 2018’de kitlesel halk protestolarının başlamasına yol açmış ve 11 Nisan 2019’da ordu yönetime el koymuştu. Dönemin Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in devrilmesinden sonra Ağustos 2019’un sonunda Askeri Geçiş Konseyi kurulmuştu. Devlet Başkanı ve Egemenlik Konseyi Başkanı Abdülfettah El Burhan, Başbakan ise Abdullah Hamduk olmuştu. Ülkedeki askeri ve sivil yetkililer, geniş çaplı siyasi ve ekonomik reformlar için geçiş dönemi üstünde anlaşmaya varmıştı. Geçtiğimiz eylül ayındaki başarısızlıkla neticelenen darbe girişimi ülkede tekrardan istikrarsızlığa yol açmıştı. Geçtiğimiz pazartesi günü sabah saatlerindeki ise darbe girişiminin sonrasında geçiş hükümetindeki Başbakan Abdullah Hamduk ve aralarında en az 4 bakanın da bulunduğu öbür sivil hükümet yetkilileri gözaltına alınmıştı. Askeri darbe girişiminde gözaltına alınmasından bu yana haber alınamayan Başbakan Hamduk’un El Burhan’ın evinde olduğu ortaya çıkmıştı. Arıca geçtiğimiz pazartesi günü El Burhan, hükümeti feshetmiş ve olağanüstü hal (OHAL) ilan edildiğini açıklamıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.