adplus-dvertising

Su Kuyusu Bağışı Nasıl Yapılır?

Su Kuyusu, kuraklık ve kirli sudan kaynaklı temiz suya ulaşmakta sorun yaşayan, genellikle Asya ve Afrika bölgelerindeki ihtiyaç sahipleri için açılan yapılardır.
Takip et
Su Kuyusu Bağışı Nasıl Yapılır?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bu yapılar insani yardım çalışmaları yapan dernek, vakıf ve sivil toplum kuruluşları tarafından hayırseverlerin bağışları sayesinde açılmaktadır.

Afrika ve Asya kıtasında elzem bir ihtiyaç olan temiz su, kuraklık ve coğrafi şartlar sebebiyle elde edilememekte, bu bölgede yaşayan insanlar büyük zorluklarla mücadele etmektedir. Mazlumların bu mücadelesine destek olmak için sivil toplum kuruluşları tarafından açılan su kuyuları bağışlar marifetiyle inşa edilmektedir. Bağış ise ilgili dernek, vakıf kurum ve kuruluşların belirlediği yöntemlerle yapılmaktadır. Örneğin Asya ve Afrika’da su kuyusu faaliyetleri gerçekleştiren Vuslat Derneği, bağışları dernek binasından, web sitesinden, çağrı merkezinden ve banka aracılığı ile kabul etmektedir.

Su Kuyusu Açtırma İşlemleri Nelerdir?

Su kuyusu açtırma işlemleri, bağışın ilgili dernek, vakıf yahut sivil toplum kuruluşuna ulaşmasından sonra gerçekleştirilen işlemlerdir. Su kuyusu bağış işlemlerinin tamamlanmasından sonra jeoloji mühendisleri vesilesiyle kuyu açılacak bölge belirlenir. Temiz ve içilebilir suya en çok ihtiyaç duyan Afrika ve Asya ülkeleri, kuyu açılan bölgelerin başında gelmektedir. Bölge belirlendikten sonra yer yüzeyinden yer altına doğru derin bir sondaj yapılır. Suya ulaşılıncaya kadar yapılan sondaj sonrasında suyun yeryüzüne kullanışlı bir şekilde iletilmesi için gerekli olan sistemsel aparatlar (tulumba, çeşme gibi) su kaynağına ulaşılan bölgenin yüzeyine yerleştirilir. Tüm bu çalışmalar tamamlandıktan sonra kuyu açılan bölgenin halkı temiz ve içilebilir suya kuyu vesilesiyle ulaşmış olur.

Su Kuyusu Bağışı Nasıl Yapılır?

Su Kuyusunun Faydaları Nelerdir?

Su kuyusu, temiz ve içilebilir suya muhtaç mazlum bölgelerdeki ihtiyaç sahiplerinin sıkıntıları gidermesi, susuzluk ve kirli sudan kaynaklı birçok hastalık ve ölümü de engellemesi bakımından faydalıdır.

Afrika’da görülen kolera, ishal, sarılık ve tifo kirli sudan kaynaklı hastalıklardır. Bu bakımdan, Afrika’da su kuyusu açtırmak, kirli sudan kaynaklı hastalık ve ölümleri engellediği için faydalı bir davranıştır.

Su Kuyusu Ne Kadar Sürede Açılır?

Su kuyusu açma işlemleri, kuyu için gerekli olan bedelin elde edilmesinden sonra başlatılır. Temiz ve içilebilir suya ihtiyaç duyan bölgenin belirlenmesi ve kuyu açılacak yerin tespit edilmesinden sonra suya ulaşılana kadar yer yüzeyinden yer altına sondaj işlemine başlanır. Sondaj sonrası suya ulaşılır ve bu suyun kullanışa elverişli bir şekilde halka sunulması için işlemlere başlanır. Bu işlemler ise suyu yer yüzeyine çıkaracak sistemin kurulmasıdır. Çeşme, tulumba, vana gibi sistemsel unsurlar da tamamlanınca su kuyusu halkın hizmetine sunulur. Bu süreç ise ortalama 3 aylık bir süreye tekabül etmektedir.

Su Kuyusu Hangi Bölgelerde Açılır?

Su kuyusu, temiz ve içilebilir su ihtiyacının en yoğun olduğu bölgelerde açılır, bu bölgelerin başında ise Afrika ve Asya ülkeleri gelmektedir. Dünya üzerinde her 10 insandan biri temiz suya erişmekte sorun yaşamaktadır. Afrika nüfusunun %70’inden fazlası su kıtlığı ve kirli su sorunu yaşamaktadır. Sivil toplum kuruluşları, dernek ve vakıflar Afrika su kuyusu çalışmalarına bu nedenle öncelik vermektedir.

Su Kuyusu Bağışı Nasıl Yapılır?

Su Kuyusu Açtırma Maliyeti Ne Kadar?

Su kuyusu açtırma maliyeti, kuyu çalışmaları yapan kuruluşlara ve kuyu açılan bölgeye göre farklılık göstermektedir. Örneğin, Afrika su kuyusu maliyeti ile Asya su kuyusu maliyeti arasında fark vardır. Bu farkın sebeplerinden bazıları; Afrika’da suya ulaşmanın zor olması, suya ulaşmak için yer yüzeyinden yer altına yapılan sondajın Asya’ya oranla daha derine atılması, arazi şartlarının olumsuzluğu gibi durumlardır. Bu sebeplerle maliyetler değişiklik göstermektedir.

Sonuç

Su kuyusu; temiz ve içilebilir suya ulaşmakta sorun yaşayan yoksul ve kurak coğrafyalarda açılan yapılardır. Bu yapılar, bölge halkının hayati bir ihtiyacı olan temiz ve içilebilir su eksikliğini gidermektedir. Kuyu açma çalışmalarını ise genellikle sivil toplum kuruluşları, dernek ve vakıflar topladıkları bağışlar ile gerçekleştirmektedir. Temiz ve içilebilir suya en fazla ihtiyaç duyan bölgelerin başında Afrika ve Asya kıtaları gelmektedir. Bu gerçeğin farkında olan Vuslat Derneği, Asya ve Afrika kıtalarında su kuyusu açma çalışmaları gerçekleştiren derneklerden birisidir.

Vuslat Derneği, temiz ve içilebilir suya ihtiyaç duyan mazlum topraklar Afrika ve Asya’ya açtığı kuyular ile bugüne kadar milyonlarca insana ulaşmış, hayati bir ihtiyaç olan su eksikliğini gidermiştir. Afrika ve Asya’daki susuzluk sorununu gidermek için temiz ve içilebilir suyu ihtiyaç sahiplerine ulaştırma yolunda bir adım atmak isteyen hayırseverler Vuslat Derneği’ne bağışta bulunmak ve çalışmaları hakkında bilgi almak için derneğin vuslat.org.tr web sitesini ziyaret edebilirler.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.