Su Kıtlığı Riski Altındaki Ülkeler Açıklandı

Dünya genelinde küresel ısınmayla birlikte su kıtlığı riski altında bulunan ülkeler açıklandı. Rapora göre Türkiye’de risk altındaki ülkeler arasında.

Dünya Kaynakları Enstitüsü, yaptığı yeni çalışmayla su kıtlığı raporu hazırladı. Rapora göre Türkiye, çok fazla risk altında olan ülkelerden birisi oldu.


Dünya toplumları halen küresel ısınmayla birlikte gelecek olan felaketlerin farkında olmasa da, su kıtlığı riski şimdiden gündem olmayı başardı. Öyle ki, yaşamın en temel maddesi olan su şimdiden kritik seviyelerin altına inmiş durumda.

Dünya Kaynakları Enstitüsü, dünya genelindeki içilebilir su kaynaklarını inceleyen bir araştırma gerçekleştirdi. Rapora göre, dünyanın dörtte birlik bölümü büyük bir su kıtlığı riskiyle karşı karşıya kalmak üzere. Özellikle bazı ülkelerin tatlı su kaynaklarını hiç bitmeyecekmiş gibi kullandığı raporda öne çıkıyor. Bu ülkelerin başında İsrail ve İran gibi ülkeler geliyor.

BAKIN TÜRKİYE KAÇINCI SIRADA

Araştırmanın devamında bir liste de yayınlandı. Bu listeye göre ilk 27 ülke en üst perdeden risk altında. Bu ülkeler arasında Suudi Arabistan, Hindistan, Türkmenistan ve Pakistan bulunuyor. Türkiye ise 164 ülkelik listenin 32. sırasında bulunuyor. Raporda Türkiye’nin yeterli önlemleri almaması durumunda su kıtlığı tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı belirtiliyor. Bu bağlamda bilim insanları, dünya genelinde önlemler alınması gerektiğini vurguluyor. Özellikle hükümetlerin alacağı tedbirlerle birlikte, su kıtlığının yüksek oranlarda engellenebileceği öngörülüyor.


Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı