Storj Coin Nedir? Storj Güvenli mi?

STORJ (STORJ), Coinbase Pro’da listeleneceğinin duyurulmasıyla yükselişe geçti ve 24 saat içerisinde fiyatı iki kat arttı. Peki Storj coin, STORJ token nedir? Storj avantajları ve dezavantajları nelerdir? Storj Coin hakkında bilmeniz gerekenler.
Takip et
Storj Coin Nedir? Storj Güvenli mi?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Storj, depolama anlamına gelen İngilizce “storage” kelimesinden türetilmiştir. Kesinti yaşamayan, izlenemeyen ve sansürlenemeyen bir bulut depolama alanı olmayı hedefleyerek kurulmuş bir platformdur

STORJ, güvenli ve bulut tabanlı bir depolama sistemidir.

Storj (STORJ) fiyatı; yıllık grafikte yüzde 1.621, aylık grafikte yüzde 88, haftalık grafikte ise yüzde 72 oranında değer kazandı. STORJ, günlük bazda yüzde 24 oranında yükselirken Ocak 2018’de gördüğü 2,82 dolarlık ATH’den henüz uzak.

228 milyon dolarlık piyasa değeri bulunan STORJ’un günlük işlem hacmi 1.1 milyar dolar seviyesinde.

BURADA YAZANLAR YATIRIMM YAVSİYESİ DEĞİLDİR SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. BU TARZ İŞLEMLERDE HER ZAMAN RİSK VARDIR DİKKATLİCE ADIM ATINIZ.

Storj ve STORJ token nedir?

Storj (STORJ) Coin, güvenli ve dağıtık bir bulut depolama sistemi projesidir. Kullanıcılar sadece bulut depolamasından faydalanmakla kalmayıp aynı zamanda blockchain tabanlı sistem sayesinde hiçbir güvenlik riski olmadan tamamen merkeziyetsiz bir ortama ulaşırlar. Dağıtık mimarı, kullanıcıların her bir dosyasını saldırılara karşı uçtan uca şifreleme ile korur. Buna ek olarak indirme ve yükleme hızlarının da kayda değer bir şekilde arttığı görülmekte.

STORJ Coin, ağdaki farklı partiler ve kişiler arasında koordinasyonu sağlayan kripto para birimidir. Buna ek olarak söz konusu kripto para birimi ile ölçeklenebilir ve güvenli bir şekilde transfer de yapılabilmekte. Blockchain teknolojisi sayesinde STORJ Coin transferleri güvenli, değiştirilemez ve doğrulanabilir bir şekilde gerçekleştirilmekte.

Storj, verilerin güvenli bir şekilde depolanmasını sağlayan, Amazon S3 depolama hizmetiyle uyumlu merkeziyetsiz bir platformdur. Bulut depolama konusunda daha güvenli bir alternatif sunmak isteyen Storj, merkeziyetsizliği güven, uygun fiyat ve performansla birleştirdiğini vadederek Tardigrade’i oluşturdu.

Tardigrade; Storj ağı üzerine kurulu, açık kaynak kodlu bir bulut depolama hizmet ağıdır. Bu ağ, kullanılmayan disk kapasitesi ve bant genişliği ile çalışır. Tardigrade’e yüklenen veriler, uçtan uca şifrelenir ve nodelar aracılığıyla verilerin güvenliği ve doğrulanma işlemleri gerçekleşir. Ağda mining yerine storage node çalıştırılır.

Storj ağının yerel tokenı STORJ, Tardigrade işlemleri karşılığında kullanıcılara verilir. Depolama alanı talep edenler, veri aktarmak isteyenler STORJ token kullanırlar. STORJ’un toplam arzı 425 milyon olarak belirtilirken dolaşımdaki arzı 143 milyondur.

Storj token’in bazı temel özellikleri vardır. Storj, Microsoft Azure ve Heroku ile ortaklık kurarak müşterileri tarafından zaten kullanılan PaaS sağlayıcıları ile entegrasyonu sağlamıştır. Storj, 2017 yılında bir Fortune 500 şirketi ile anlaşma imzalamıştır ve bu sayede geliştiricilerini iki katına çıkarmıştır. Storj yazılımı açık kaynak kodludur ve Github’da bunu yayınlar. Her ay istikrarlı bir şekilde büyüyen Storj ağında 20 bin kullanıcı ve 19 bin çiftçi bulunmaktadır.

Storj Neden Token Sistemini Kullanmıştır?

Storj, Bitcoin ya da diğer kripto para birimleri gibi geleneksel yöntemi seçmek yerine kendi Storj Token sistemini seçmiştir. Bunun nedenleri arasında, Bitcoin’in, micro ödemeler için gerekli parçacıkları destekleyecek kadar bölünebilir ve esnek olmaması, büyük piyasaların büyük dalgalanmalarından korunmak için, Storj’un şirket sorunlarını ölçekte tespit ederek düzeltmesine yardımcı olur ve istikrarlı bir ağ yapısı oluşturur.

Storj’un bir numaralı teknoloji desteği ile topluluk üyeleri hem bundan yararlanır, hem de bu zorlu çalışmalarından dolayı ödüllendirilirler. İşlem ücretlerini düşük olması herkes için ucuz hizmet anlamına gelmektedir. Gelecekte daha fazla amaca hizmet edeceğinden dolayı simgelerini kullanır. En önemli özeliklerinden birisi de insanların bilgisayarlarındaki boş disk alanlarının kiralanması karşılığında Storj kullanacağı için kendi kendini sürdüren bir ekonomi yaratır.

Storj Madenciliği Nasıl Yapılır?

Storj platformu, kullanıcılarının dosyalarını merkezi olmayan ve güvenli bir şekilde depolamasına ve bu dosyaların ağa katılanların parçalayıp dağıtmasına imkân tanımaktadır. Bu ağda kullanılan yerel para birimi Storj (SJCX)’dir. SJCX, Bitcoin blok zincirinde yayınlanan bir kripto para birimidir. Sistemin bu şekilde işlemesi, klasik depolama ağlarına göre daha düşük maliyet ve sıfır sunucu kesintisi avantajı sağlamaktadır. Storj madenciliği, Bitcoin ve Ethereum madenciliği ile aynıdır. Ancak, Storj madenciliğinde bilgisayarın gücü yerine kullanıcıların HDD alanı sağlaması farkı vardır. Bir kullanıcının bilgisayarında kullanmadığı sabit alan varsa hemen madenciliğe başlayabilir. Karılığın arttırılması ve sabit disk teçhizatı kurmak için hali hazırda kullanılan madencilik ünitesi ile Storj kazımak da mümkündür. Madencilik yapmak için kullanılan sabit diskler daha pahalıdır ancak daha az enerji tüketirler. Harici harddiskler ise daha ucuzdur ama daha fazla enerji harcamaktadır.

Storj Cüzdan Oluşturma

Kazınan Storj’ları saklayabilmek için bir cüzdana ihtiyaç vardır. Counter Wallet servisi sayesinde bir cüzdan oluşturulmalıdır. Bunun nedeni, Storj’un, CounterParty platformu sayesinde Bitcoin blok zincirinde yayınlanan bir varlık olmasıdır. Bu cüzdan ile birkaç değişik coinde saklanabilmektedir. Counter Wallet oluşturmak için öncelikle CountryParty web sayfasına gidilir. Burada yeni cüzdan oluştur sekmesi tıklanır. Daha sonra cüzdan tarafından üretilen seed bir yere kaydedilerek onaylama işlemi yapılır ve devam edilir. Hızlı giriş şifresi oluşturulur. Daha sonra güçlü bir şifre oluşturularak cüzdanı oluştur sekmesi tıklanır ve cüzdan oluşturulur. Daha sonra cüzdana giriş yapılarak sözleşme kabul edilir. Cüzdan oluşturulduktan sonra artık Storj madenciliğine başlanabilir. Daha sonra Storj indirme sayfasına gidilir ve burada işletim sistemine en uygun sürüm seçilerek bilgisayara indirilir. Daha sonra uygulama kurulur ve kurulum tamamlandıktan sonra hizmet şartları ve koşulları kabul ediyorum denerek kabul edilir. Bu işlemlerin yapılmasından sonra artık Stroj madenciliğine başlanabilir.

STORJ Coin Nasıl Alınır? STORJ’u listeleyen borsalar

Binance, OKEx, BKEK, Huobi, HBTC, VCC Exchange, HitBTC, CoinBene, Kraken, Gemini, CoinTiger, AEX, MXC, Gate.io, BiONE, Bittrex, CoinEx, DragonEx, Poloniex, 1inch bulunur.

Binance bu konuda kullanıcıların tercih edeceği en popüler platform olarak ön plana çıkıyor. Binance’in sunduğu likidite ve güvenlik de yatırımcıların burayı tercih etmesine etki etmekte.

STORJ Coin satın almak için ilk olarak borsaya TL bakiyesi atmak veya bunun yerine kullanılabilecek bir kripto para almak gerekiyor. Bunun için önce Binance ana sayfasına girip, sol üstte yer alan “Kripto Al” seçeneğinden “Kredi/Banka Kartı” sekmesine tıklayın.

Açılan sekmede ne kadar TRY ile işlem yapmak istediğiniz seçip, Coin kısmından Binance USD’yi yani BUSD’u işaretleyin.

BUSD aldıktan sonra yine sol üstteki “Al-Sat” seçeneğini önizleyin “Klasik” sekmesine tıklayın.

Açılan kısımda sağ üstten BUSD sekmesini seçerek, arama butonuna STORJ yazın ve altta açılan STORJ/BUSD çiftini seçin.

Daha sonra ortadaki “STORJ AL” sekmesine gelip, almak istediğiniz miktarı girin.

İstediğiniz miktarı girin ve işleme onay vererek STORJ Coin alma işlemini tamamlayın.

Bakiye uygunluğunun sağlanması ile sistem otomatik olarak alım sayfasına yönlendirme yapar. Bu alanda “kripto para satın al“ sekmesine tıklanır. Gelen penceredeki listeden STORJ kripto para birimi, alınmak istenilen miktar tercih edilip, alım emri verilir. Alınan Storj Coin miktarı hesabın sanal cüzdanında görüntülenir.

Storj Coin Yorum

Storj Coin hakkında yorumlar ele alındığında, geleneksel bulut depolamadan çok daha fazla beğenildiği görülüyor. Analistler daha ucuz, hızlı ve yüksek güvenlikli depolama için Storj platformunun etkili bir çözüm olduğunu aktarıyorlar. Ağda Storj Coin ödemesi ile boş ve sabit bir disk alanı kiralama imkanının bulunması, Storj Coin’in daha fazla ilgi çekmesine sebep oluyor.

Analistler Storj Coin’in bulut hizmet sunucularına olan gereksinimi ortadan kaldırdığını yorumlarında paylaşıyorlar. Storj Coin ödemesiyle kullanıcılar, Blockchain’in yapı taşları olan farklı nodlar sayesinde parçalara ayrılmış ve artık takip edilemez hale gelmiş dosyalarını depolayabiliyorlar. Bu yüksek güvenliğin ve takip edilemez dosya depolama modelinin altcoin’in başarısında rol oynadığı vurgulanıyor.

Storj Coin geleceği parlak altcoinler arasındadır. 2022 senesinde analistler ondan etkili bir değer kazanımı bekliyorlar. Güvenli yatırım ve daha ekonomik bulut depolama modeli sayesinde başarıya koşuyor. Gelecekte nasıl bir imajı devam ettireceğini hep birlikte göreceğiz.

Storj Coin Geleceği

Storj Coin geleceği oldukça parlak görülen kripto para birimleri arasındadır. Analistler, Storj ağının ve Storj Coin’in herkesin ihtiyacı olan, veri güvenliğine yönelik tehditleri ortadan kaldırma avantajını sunduğunu belirtiyorlar. Bu açıdan 2021 yılında özellikle kurumsal yatırımcıların alım taleplerini karşılaması bekleniyor. Kripto para birimleri ile yüksek güvenlikli işlem yapmayı tercih edenler, Storj Coin’in geleceğe emin adımlar atmasını sağlayacak kemik bir kitleyi oluşturdular.

Uzman analistler başta olmak üzere, Coinbase Pro gibi dikkat çekici borsalar, Storj Coin’in 2021 sonuna kadar en az %90’lık bir fiyat artışı gerçekleştireceğini belirttiler. Altcoinleri yakın takibe alan Tyler Swope ise Storj Coin’in 2022 senesi ortasında 5,2 dolarlık fiyata ulaşabileceğini ifade ediyor.

Storj Coin Fiyatı

Kripto para borsası volatilitesi etkisiyle Storj Coin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatları anlık değişebilir. Bu yüzden alım-satım emirleri öncesinden güncel fiyat takip edilmelidir.

Storj Coin Nedir? Storj Güvenli mi?

Storj Coin Güvenli mi?

Dosyaların korunması amacıyla blok zinciri teknolojisinden yararlanmış ve uçtan uca şifrelemeyi kullanmış ilk bulut depolama alanıdır.

Storj, bir platform, bir kripto para ve verilerinizi merkezileştirilmiş bir şekilde depolamanıza olanak tanıyan ademi merkeziyetçi uygulamalar paketidir. Dosyalarınız şifrelenir, ‘shards‘ olarak adlandırılan küçük parçalara ayrılır ve dünyanın dört bir yanındaki merkezi olmayan bir bilgisayar ağında saklanır. Sizden başka kimse dosyanızın tam bir kopyasına -şifreli bir formda bile- sahip değildir.

Storj Coin’in en büyük avantajı kullanıcılarına yüksek güvenlik sunmasıdır. Storj Coin ile yapılan yatırım ve dosya depolama işlemlerinin takip edilmesi oldukça güç şartlarda gerçekleştir.

Bir platform, bir kripto para ve âdemi merkeziyetçi bir depolama alanından oluşan bir pakettir. Platformda dosyalar küçük parçalara ayrılarak, dünyanın dört bir tarafındaki merkezsiz bilgisayar ağlarında saklanır. Dosyanın sahibinden başkası bu dosyanın şifreli kopyasına dahi ulaşamaz.

Dosyalar hem şifreli hem de küçük parçalara ayrıldığından dolayı da güvenilirdir. Şirketlere, sunuculara veya bir insana ihtiyaç olmadan tamamen güvenilir bir ortamda dosyalar saklanabilir. Şifreleme de blok zincir özelliklerini kullanır.

Verilerin en iyi şekilde korunması için öncelikle bilgisayarın istemcisi tarafından şifrelenir ve Storj ağında depolanacak şekilde küçük parçalara ayrılır. Storj Share düğümlerinden oluşan ve kullanılmayan sabit disk alanlarını kiralayan bir ağ topluluğu, bu kiralama işini Storj Token tarafından yapar.

Storj’un merkezi olmayan özelliği sayesinde ele geçirilecek bir merkezi sunucu olmadığı için dosyalar tamamen kullanıcıların kontrolündedir.

Storj, işlem defteri, genel/özel anahtar şifrelemesi ve güvenlik için şifreleme hash’i işlevleri gibi blok zincir özelliklerini kullanır.

Storj, dosyalarınızı depolamanızı sağlayan kendi web uygulaması olan Storj ve sabit disk alanınızı para karşılığı kiralamanıza olanak tanıyan Storj Share uygulaması sayesinde veri güvenliği sorunlarını çözmek için çalışır.

Verilerinizi en iyi şekilde korumak için, dosyalar yüklenmeden önce bilgisayarınızdaki istemci tarafında şifrelenir. Her dosya, önce şifrelenir ve daha sonra Storj ağında depolanacak şekilde dağıtılan parçalara bölünür. Ağ, Storj Token (STORJ) karşılığında kullanılmayan sabit disk alanını kiralayan dünya çapında kullanıcı topluluğu tarafından işletilen Storj Share düğümlerinden oluşur.

Storj’ın merkezi olmayan özelliği, ele geçirilecek merkezi bir sunucu olmadığını ve istemci tarafında şifreleme ile dosyalarınızın anahtarlarını kontrol ettiğiniz anlamına gelir.

Storj Coin Avantajları Neler

Bir veri merkezine ödeme yapmaktansa, insanların sabit disklerindeki boş alanları kiralayarak kullanıldığı için daha ucuzudur.

Klasik depolama alanlarına göre daha hızlı, güvenilir ve daha ucuzdur. Birden fazla makinenin dosyayı eşzamanlı olarak sunması hızlı olmasını sağlar.

Diğer bir avantajı ise pasif gelir kazanımını sadece depolama alını vererek elde edebilmeyi sağlamasıdır. Storj ağında olan bir kişi, diğer kullanıcılar için ekstra depolama alanı vermeyi kabul ederse ağdan STORJ Coin ödemesi alır. Bir nevi zahmetsiz madencilik avantajı ortaya çıkar.

Storj Coin çevrimdışı cüzdanlarda saklanabilir. Kendi ağı yeterince güvenli olsa da kripto para borsalarının saldırı risklerinden ise çevrimiçi cüzdanla korunur. Cüzdanlar arası transferi oldukça düşük işlem maliyeti açığa çıkarır. Saat kısıtlamasız 7/24 transferi yapılabilir.

Storj Coin Dezavantajları Ne?

Storj Coin’in dezavantajı depolama alanı sunarak STORJ Coin kazanmak isteyenler için henüz dijital bir çözüm sunmamasıdır. Bu işlem için hala dış elemanlardan yararlanmak gerekir. Dahili sabit disk, harddisk veya 24 saat depolama sunulacaksa HDD kullanılır. Bunların ise belirli bir enerji tüketim masrafı bulunuyor. Tüketim masraflarının, elde edilen STORJ Coin miktarından çıkarılması ile kazancın hesaplanası gerekiyor. Dezavantaj karın azalması olarak karşımıza çıkıyor.

Storj Coin fiyat oynaklığı ile önde olan bir altcoindir. Bu yüzden alım-satım’da anlık fiyat takibi için vakit ayırmak gerekir. Bu dezavantaj ise tüm altcoinlerde mevcuttur.

Storj Bilinmesi Gerekenler

1. Storj projesi, merkezi olmayan bir bulut depolama tesisi sağlar ve başlangıçta “depolama” olarak telaffuz edilir.

2. Nisan 2014’te Storj projesi, BitAngels fonundan Teksas Bitcoin Konferansı hackathon’unda 250.000 $ ‘lık bir fon topladı.

3. Storj projesinin ana amacı, ağının üyelerinin ikincil depolama cihazlarında bir alan kiralamak ve onlara sağladıkları hizmet için kripto para birimi ile ödeme yapmaktır.

Yatırımcısına 7 gün 24 saat telefon desteği sağlayan ilk Türk borsası olan ICRYPEX’te siz de hesap açın ve en düşük komisyon oranlarıyla hızlıca Bitcoin ve Kripto para satın alın.

4. Bulut depolamanın ademi merkezileştirilmesi Blockchain Teknolojisi aracılığıyla mümkün kılındığından, Dropbox ve Google Drive gibi büyük bulut depolama hizmeti sağlayan şirketler şüphesiz büyük bir darbe alacak.

5. Bazı raporlara göre, Storj bulut depolamasının bu ademi merkezileştirilmesi, harcamaları geleneksel bulut depolama hizmetlerine kıyasla neredeyse 10-100 kat azaltacaktır.

6. Storj kripto para birimi projesi, kendi alanında daha küçük ama sağlam adımlar atmayı dört gözle bekliyor. İlk gelişime metamask denir. İlk çalışan prototip, bir dosya sürükle ve bırak web uygulamasından başka bir şey değildir.

7. Storj’da daha fazla geliştirme, DriveShare olarak adlandırılan prototip ile başlatılacak ve burada kullanıcılar, kullanılmayan internet bant genişlikleri ile birlikte sabit disklerindeki kullanılmayan alanı paylaşmak için öne çıkabilecekler.

8. Gerçek zamanlı bir örnek için, Dropbox sağlayan en ünlü bulut hizmetleri depolama hizmeti, bir yıl boyunca 100 GB disk alanı kiralamak için 99 $ ücret almaktadır. Aksine, Storj projesi durumunda, kullanıcılar çeşitli Bulut Bilişim şirketlerinden bir Sanal Özel Sunucu kiralayabilir ve bağımsız olarak yalnızca 1,96 dolara 100 GB metamask Webnode çalıştırabilir.

9. Buna ek olarak, BT alanında depolama yeteneklerinin her 12 ayda bir iki katına çıktığını bildiğimiz için maliyet otomatik olarak düşecektir.

10. Merkezi bulut depolamadaki en önemli endişe noktalarından biri, tüm Güvenlik Ajanslarının sunucularında depolanan kişisel verilerimize özel bir erişim kazanmasıdır. Dolayısıyla bu kavramlar oldukça kayda değerdir ve şu anda o kadar popüler olmasa da gelecekte yaygın bir şekilde benimsenmesi gözlemlenecektir.

11. Proje, belirli bir kullanıcının dosyasını ağda depolamak için Dağıtılmış Nesne Sistemi veya DOS mekanizması içerir. Dolayısıyla, temelde bir dosya ağda depolandığında, protokol dosyayı şifreler ve ardından dosya birkaç parçaya bölünür ve bu daha sonra depolanmaları için ağın nodeları arasında dağıtılır.

12. Sabit disklerimizde kullanılmayan fazladan alanın kiraya verilmesi Çiftçilik olarak adlandırılır. İşlem, ağdan bir istemciyi indirmek, kiralanacak alan miktarını seçmek ve alınan teşvikleri kripto para birimi biçiminde saklamak için bir cüzdan adresi seçmek kadar basit.

13. Storj’un yerel kripto para birimi, tüm Ethereum ERC20 uyumlu cüzdanlarda saklanabilen Storj’dur.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.