adplus-dvertising

Stoltenberg’den Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdir

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna’daki savaşın küresel bir gıda krizine sebep olmasının engellenmesi için Ukrayna’da kalan tahılın çıkarılması konusunda Türkiye’nin verdiği desteği takdir ettiğini belirterek, “Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Ukrayna’da mahsur kalan tahılı çıkarmak için çözüm bulma çabalarını takdir ediyorum” şeklinde konuştu.
Takip et
Stoltenberg’den Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdir
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleşen NATO Savunma Bakanları Toplantısı’ndan sonra düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna’daki savaş sebebiyle Ukrayna’da kalan tahılın çıkarılması konusunda Türkiye’nin çaba gösterdiğini söyleyerek, “Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Ukrayna’da mahsur kalan tahılı çıkarmak için çözüm bulma çabalarını takdir ediyorum” şeklinde konuştu.

Stoltenberg’den Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdir

“Türkiye’nin, Finlandiya ve İsveç’i NATO mensubu olarak kabul etmesi için çözüm bulmaya çalışıyoruz”

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği sürecindeki görüşmelerde Türkiye’nin beklentilerinin karşılanmasına yönelik çözüm bulma sürecinin devam ettiğini ifade eden Stoltenberg, “Türkiye’nin, yalnızca terörle alakalı değil, belirli konulardaki açık endişelerini de ele alıyoruz. Bu yüzden Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’i yeni üyeler olarak kabul etmesini sağlayacak biçimde çözüm bulma konusunda çalışıyoruz. Türkiye’nin açık sınır politikasından yana olduğunu düşünüyorum. Fakat bazı özel konularda Finlandiya, İsveç ve yakın müttefikimiz Türkiye ile istişarelerde bulunuyoruz. Amacım en kısa sürede bir çözüm bulmak” şeklinde konuştu.

“NATO’nun caydırıcılığı ve savunmasını arttıracağız”

Stoltenberg’den Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdir

30 Haziran’da İspanya’nın başkenti Madrid’de yapılacak NATO Zirvesi için hazırlıklarının devam ettiğini söyleyen Stoltenberg, zirvenin NATO’nun yeni stratejilerini belirlemede mühim bir rol oynayacağını ifade etti. Stoltenberg, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı onlarca sene sonra güvenliğimiz için en büyük tehdidi yaratıyor. Zirvede, daha tehlikeli ve daha rekabetçi bir dünyada, NATO’yu daha kuvvetli hale getirmek için kararlar alacağız. Madrid zirvesinin, daha kuvvetli caydırıcılık ve savunma ile dönüştürücü bir zirve olacağından eminim” şeklinde konuştu.

Stoltenberg, “Öte Yandan yeni bir NATO stratejik konseptine karar vererek, ortaya çıkan zorluklar konusunda yeni tutumumuzu tespit edeceğiz. Ukrayna’yı daha uzun vadede destekleme planları da dahil olmak üzere, Ukrayna için geniş bir NATO yardım paketi hazırlıyoruz” İfadelerini kullandı.

“Rusya’nın saldırganlığı oyunun kurallarını değiştiriyor”

Rusya’nın tavırları nedeniyle NATO’nun daha da kuvvetlenmek için çalışacağını söyleyen Stoltenberg, “Dün 40’tan fazla ülke, NATO müttefiki ve ortakları, ABD liderliğindeki Ukrayna Savunma Temas Grubu Toplantısı’na katıldı ve Ukrayna’nın meşru müdafaa hakkını korumaya devam etme taahhüdünde bulundu. Rusya’nın saldırganlığı oyunun kurallarını değiştiriyor. Dolayısıyla NATO güvenilir bir caydırıcılık ve kuvvetli bir savunma temin etmek zorundadır” şeklinde konuştu.

Stoltenberg’den Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdir

Stoltenberg, “Müttefikler aynı zamanda NATO konuşlandırmaları, tatbikatları, beşinci nesil uçaklar ve gelişmekte olan teknolojiler dahil olmak üzere daha üst düzey yeteneklere yatırım yapıyor. Barışı korumaya, çatışmayı engellemeye ve insanlarımızı korumaya devam edebilmemiz gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.