adplus-dvertising

Stoltenberg: ‘Türkiye’nin gündeme getirdiği endişeleri ele almanın öneminin de farkındayım’

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Türkiye’nin gündeme getirdiği endişeleri ele almanın öneminin de farkındayım. Bu konuda bir çözüm bulacağımıza eminim. Türkiye mühim bir müttefik” şeklinde konuştu.
Takip et
Stoltenberg: ‘Türkiye’nin gündeme getirdiği endişeleri ele almanın öneminin de farkındayım’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Dünya ekonomik Forumu’nda bir konuşma gerçekleştirdi. Rusya’nın Ukrayna savaşını başlatmasının Avrupa’daki barışı sarstığını belirten Stoltelberg, “Bu, yalnızca Avrupa’nın güvenliği için değil küresel güvenlik için tamamen oyun değiştirici bir vaziyet. NATO’nun, Rusya’nın saldırganlığına karşı iki temel görevi var; Ukrayna’ya destek temin etmek ve savaşın şiddetlenmesini engellemek” şeklinde konuştu.

Stoltenberg: ‘Türkiye’nin gündeme getirdiği endişeleri ele almanın öneminin de farkındayım’

NATO ve NATO müttefiklerinin senelerdir Ukrayna’ya destek verdiğini dile getiren Stoltenberg, Rusya’nın saldırılarını başlattığı günden bugüne, NATO’nun Ukrayna’ya olan desteğini milyonlarca dolarlık silah ve öbür yardımlarla mühim ölçüde arttırdığını aktardı.

“Rusya’nın acımasız işgali karşısında sarsıldık fakat şaşırmadık” diyen NATO Genel Sekreteri, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bu işgal, bugüne kadarki en iyi tahmin edilen askeri saldırılardan biriydi. NATO, istihbarat paylaşımı yaptık ve istihbaratı kamuya açıkladık. Aylardır, Putin’in planları konusunda uyardık. Rusya, Ukrayna’ya bu sene bir defa daha saldırdığında NATO hazırdı. Birliğin doğusuna ek askeri güç yerleştirdik. Bugün, 100 bin asker herhangi bir saldırganlığa karşı, NATO topraklarının her bir karesini korumak için alarmda.

Stoltenberg: ‘Türkiye’nin gündeme getirdiği endişeleri ele almanın öneminin de farkındayım’

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ilişkin konuşan Stoltenberg, “Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik başvurusu tarihi. Bu, Avrupa’nın güvenliğinin şiddet ve tehdit ile yönetilemeyeceğini gözler önüne seriyor. Tüm müttefikler, NATO’nun genişlemesinin büyük başarı olduğu konusunda hemfikir. Bütün müttefiklerin endişelerini ele almanın bir yolu bulacağımıza eminin.

Stoltenberg, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğine yönelik endişelerine ilişkin soruya ise, “Türkiye’nin gündeme getirdiği endişeleri ele almanın öneminin de farkındayım. Bu konuda bir çözüm bulacağımıza eminim. Finlandiya ve İsveç, güvenliğimize katkı sağlayacak. Türkiye mühim bir müttefik. Türkiye’nin jeopolitik konumu tüm müttefikler için de mühim. Hiçbir NATO mensubunun, terör saldırılarında Türkiye’den daha çok zarar görmediğini ve Türkiye’den daha çok mülteciye ev sahipliği yapmadığını unutmamalıyız. Bu sebeple oturup çözüm bulmalıyız. Bunu yapacağımızdan eminim” açıklamasını yaptı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.