adplus-dvertising

Stoltenberg: “NATO, onlarca yıldır Rusya ile daha iyi bir ilişki için çabaladı”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO’nun onlarca senedir Rusya ile daha iyi bir ilişki için çabaladığını ve Rusya’nın stratejik bir ortak olduğunu hatırlatarak, Çin’in ise NATO’nun düşmanı olmadığını fakat temsil ettiği ciddi zorluklar konusunda net olunması gerektiğini aktardı.
Takip et
Stoltenberg: “NATO, onlarca yıldır Rusya ile daha iyi bir ilişki için çabaladı”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Madrid’de devam eden NATO Zirvesi’nde “yakın ortaklarla” yapılan oturumun sonrasında yaptığı basın toplantısında NATO’nun güvenlik problemleri ile mücadelede, Asya’daki müttefikleriyle beraber hareket etmesinin önemine dikkat çekti. Stoltenberg, Avrupa Birliği, Gürcistan, Finlandiya ve İsveç liderleriyle ve NATO’da bir ilk olarak Hint Pasifik ortakları olan Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda ve Güney Kore ile yapılan toplantının sonrasında, güvenlik problemlerine karşı işbirliğinin arttırılması gerektiğini belirtti.

“Çin, bizim düşmanımız değil”

Stoltenberg, Rusya ve Çin’in stratejik ortaklıklarını ilerlettiğini ve bunun bir güvenlik problemi yarattığını ifade ederek, “Moskova ve Pekin arasında derinleşen bir stratejik ortaklık görüyoruz. Çin, nükleer silahlar da dahil olmak üzere askeri kuvvetlerini mühim ölçüde geliştiriyor ve komşularına zorbalık ediyor. Çin, bizim düşmanımız değil fakat temsil ettiği ciddi zorluklar konusunda net olmalıyız. Şiddet yerine, değerlere dayalı küresel bir sistemi ve kurallara dayalı uluslararası düzeni korumak için ortaklarımızla beraber olmaya devam etmeliyiz” şeklinde konuştu.

“NATO, Hint-Pasifik ortaklarıyla işbirliğini hızlandıracak”

Bu doğrultuda NATO’nun Hint-Pasifik bölgesindeki ortaklarıyla ilişkilerini güçlendireceğini ifade eden Stoltenberg, “NATO, Hint-Pasifik ortaklarıyla işbirliğini hızlandıracak. Siber savunma, yeni teknolojiler, deniz güvenliği, iklim değişikliğiyle mücadele de dahil olmak üzere, bu küresel zorluklar küresel çözümler gerektiriyor” şeklinde konuştu. Stoltenberg, “Kuzey Amerika ve Avrupa, siber terörizm, küresel tehditlerle ve aynı zamanda Çin’in yarattığı güvenlik problemleriyle karşı karşıyadır. Bu sebeple Asya Pasifik ortaklarımızla beraber çalışmak mühimdir” ifadelerini kullandı.

Rus saldırganlığı riski altındaki ülkelere destek arttırılacak

NATO ve müttefiklerinin Rusya tarafından saldırıya uğrayan Ukrayna’ya ve saldırıya uğrama riski olan öbür ülkelere destekleri arttırma konusunda anlaştıklarını belirten Stoltenberg, “Ukrayna’ya ülkelerinin uzun vadede donatılması ve güçlendirilmesine yardımcı olan gelişmiş bir destek paketini onayladık. Bosna Hersek, Gürcistan ve Moldova da dahil olmak üzere, Rus saldırganlığı riski altındaki öbür bütün ortaklar için siyasi ve pratik desteği artırma konusunda anlaştık. Kabiliyetlerini geliştirmelerine ve dayanıklılıklarını güçlendirmelerine yardımcı olacağız” şeklinde konuştu.

Gürcistan’a yönelik destekleri detaylandıran Stoltenberg, “Gürcistan’ın NATO’nun siber tatbikatlarına katılımını artırmak, güvenli iletişimi kuvvetlendirmek ve kritik altyapının korunmasını geliştirmeye yardımcı olmak da dahil olmak üzere, kabiliyetlerini geliştirmeye yardımcı olacak yeni bir paketle Gürcistan’a hem siyasi hem de pratik desteği artıracağız. Öte Yandan Gürcistan’daki NATO irtibat ofisimiz için ek personel temin etmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

“Rusya, daha çok güven ve ortaklık kurmaktan uzaklaştı”

Ukrayna’ya karşı işgalci saldırılarını sürdüren Rusya’yı, NATO’nun benimsediği olumlu stratejik ilişkilerden uzaklaşarak, saldırgan eylemlerle bulunmakla suçlayan Stoltenberg, “NATO, onlarca senedir Rusya ile daha iyi bir ilişki için çabaladı. Rusya’nın stratejik bir ortak olduğunu belirtmiştik. Daha fazla güven, daha çok ortaklık ve beraber daha yakın çalışma kurma girişiminden uzaklaşan Rusya oldu. Ve bunu Ukrayna’ya karşı askeri güç kullanarak yaptı” şeklinde konuştu.

“Ukrayna’da savaş 2014’te başladı

Stoltenberg, “Savaş, Şubat 2022’de başlamadı. Ukrayna’da savaş 2014’te başladı. Bu sene gördüklerimiz uzun zamandır var olan bir savaşın tırmanması. Bu, uzun zamandır çalıştığımız bir tür bir ortaklık ilişkisine devam etmemizi olanaksız hale getirdi” ifadelerini kullanarak, “Bu sebeple Doğudaki ittifaklardaki varlığımızı arttırıyor ve NATO müttefiklerinin savunmaya daha çok yatırım yapmasını sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.