adplus-dvertising

Stoltenberg: “İsveç ve Finlandiya terörle mücadelede Türkiye’ye tam destek sözü verdi”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan ortak memorandum imzalanmasının sonrasında düzenlediği basın toplantısında, “İsveç ve Finlandiya’nın terörle mücadelede Türkiye’ye tam destek sözü” verdiğini aktararak, “Finlandiya ve İsveç, suçluların iadesinde Türkiye ile çalışacak” şeklinde konuştu.
Takip et
Stoltenberg: “İsveç ve Finlandiya terörle mücadelede Türkiye’ye tam destek sözü verdi”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenecek olan NATO Liderler Zirvesi öncesi Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan ortak memorandumun ardında basın toplantısı düzenledi.

Stoltenberg, “Türkiye, Finlandiya ve İsveç bugün bir memorandum imzaladı ve Türkiye’nin endişeleri ele alındı. Bunların arasında terörle mücadele ve silah ambargoları konuları da yer almaktadır. Başka hiçbir müttefikimiz Türkiye kadar ağır terör saldırılarının hedefi olmamıştır. Bu saldırılar arasında terör örgütü PKK’nın saldırıları da yer almıştır” şeklinde konuştu.

PKK aktivitelerine son verilecek

Stoltenberg, “Türkiye, Finlandiya ve İsveç hükümetleri, terörle mücadelede işbirliğini arttırma konusunda mutabakata vardı. NATO müttefikleri olarak İsveç ve Finlandiya, ulusal güvenlik endişelerine karşı Türkiye’ye tam destek vermeyi taahhüt etti. Bu, iç yasalarla beraber PKK aktivitelerine son vermek ve Türkiye ile suçlu iadesi konusunda anlaşmayı da içermektedir” şeklinde konuştu.

Stoltenberg’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür

Stoltenberg, “Beraber göstermiş olduğumuz ilerlemenin ışığında Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmalarını desteklemeyi kabul etmiştir. Bunun için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etmek istiyorum. Öte Yandan Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö ve İsveç Başbakanı Andersson’a da yapıcı görüşmeleri için teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

“NATO`nun açık kapı politikası, tarihi bir başarıya ulaştı”

Stoltenberg, “NATO’da fikir ayrılıklarımız ne olursa olsun her zaman oturup konuşabileceğimizi, ortak bir noktada buluşabileceğimizi ve her türlü problemi çözebileceğimizi söyledik. NATO’nun açık kapı politikası, tarihi bir başarıya ulaştı. Finlandiya ve İsveç’i ittifaka kabul etmek, onları ve NATO’yu kuvvetlendirecek. Avrupa ve Atlantik bölgesini daha güvenli hale getirecek. Onlarca senenin en büyük tehdidiyle karşı karşıya olduğumuz bu dönemde bizi daha da kuvvetli kılacaktır” şeklinde konuştu.

“Finlandiya ve İsveç, suçluların iadesinde Türkiye ile çalışacak”

Stoltenberg, suçluların iadesi konusunda, “Finlandiya ve İsveç’in terör ve şüpheli şahısların iadeleri konusunda Türkiye ile çalışmaya hazır olduklarını fakat aynı zamanda bu iade sürecinin Avrupa İade Sözleşmesi’ne göre gerçekleşeceğini söyleyebilirim” ifadelerini kullanarak, “İade, NATO müttefiklerinin, terörizm yahut öbür suç faaliyetleriyle alakalı kanıtlanmış problemler olduğunda yapmaya devam edeceği bir şeydir” şeklinde konuştu.

“Terörizmin, bütün şekilleriyle savaşmamız lazım”

Stoltenberg, “Terörle mücadelede ortak bir çıkarımız olduğunda,hemfikir olabileceğimize inanıyorum. Terörizmin, bütün şekilleriyle savaşmamız lazım. Şuanda üstünde anlaşmaya varılan ortak mutabakat bu gerçeği yansıtıyor. Liderleri bir araya getirebildiğimiz ve sonrasında yetkililerimizle üstünde haftalarca süren çalışmaların sonucundan memnunuz. Liderler bugün Madrid’de nihai anlaşmayı bulmak için bir çözüme vardılar. Tarafların taahhütlerini yerine getireceğinden asla eminim” şeklinde konuştu.

İmzalanan memorandumda Finlandiya ve İsveç’in, Türkiye’ye silah ambargosu kullanmayacağına dair kesin ifadelerin olduğunu söyleyen Stoltenberg, “Müttefiklerin birbirlerine karşı silah ambargosu olmaması gerektiğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Stoltenberg öte yandan, yarın İsveç ve Finlandiya’nın NATO Liderler Zirvesin’de davetli ülke statüsünde bulunacağını belirterek, “Yarın ittifak liderleri, İsveç’i NATO mensubu olarak davet etmek için görüşecek ve bu zirve ardından davetli ülke statüsünde olacak. Daha sonra bunun meclislerde onaylanma süreci olacak” şeklinde konuştu. Stoltenberg, “Resmi olarak davet edilmeden önce Katılım Protokolünü imzalamamız gerekiyor. Fakat bu, bu zirveden hemen sonra gerçekleşecek” ifadelerini kullandı.

Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’ya yeşil ışık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, İsveç Başbakanı Andersson ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, düzenlenen dörtlü zirvenin sonrasında Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğine yeşil ışık verdiğine dair ortak memorandum imzalandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, İsveç Dışişleri Ann Linde’nin imza attığı memorandumda, “İttifakın en temel unsurlarından biri mensup devletlerin milli güvenliğinin yanı sıra uluslararası barış ve istikrara doğrudan tehdit teşkil eden terörizmin bütün şekil ve tezahürleriyle mücadelede tam dayanışma ve işbirliğidir”, “Finlandiya ve İsveç, PKK’nın yasaklanmış bir terör örgütü olduğunu teyit eder. Finlandiya ve İsveç, PKK ve öbür bütün terörist örgütlerin, bunların uzantılarının faaliyetleri ile iltisaklı kuruluşlar ve paravan örgütler içerisinde yer verilen yahut bu terör örgütleriyle bağlantısı bulunan şahısların faaliyetlerini engelleyeceklerini taahhüt eder. Türkiye, Finlandiya ve İsveç bu terör örgütlerinin faaliyetlerini önlemek maksadıyla aralarındaki işbirliğini artırmaya karar vermişlerdir. Finlandiya ve İsveç, bu terör örgütlerinin emellerini reddeder” ve “Buna ilaveten, Finlandiya 1 Ocak 2022 tarihinde yürürlüğe giren Ceza Kanunu’nda yaptığı bir dizi değişiklikle cezalandırılabilir terör suçları kapsamına yeni faaliyetler eklemiştir. 1 Ocak 2022 tarihinde yürürlüğe giren bu son değişikliklerle terörist grupların faaliyetlerine katılım suçunun kapsamı genişletilmiştir. Aynı zamanda, kamusal alanda terörizmi tahrik eylemleri ayrı bir suç olarak cezalandırılmıştır. İsveç, yeni ve daha etkin bir Terör Suçları Yasası’nun 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe gireceğini ve hükümetin terörle mücadele mevzuatını daha da tahkim edeceğini teyit eder” gibi maddelere yer verdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.