adplus-dvertising

Stoltenberg: ‘Finlandiya ve İsveç’in üyeliği konusunda ilerleme kaydetmeyi umuyoruz’

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile NATO Liderler Zirvesi öncesi gerçekleştirdiği basın toplantısında, “Finlandiya ve İsveç’in üyeliği konusunda ilerleme kaydetmeyi umuyoruz” şeklinde konuştu.
Takip et
Stoltenberg: ‘Finlandiya ve İsveç’in üyeliği konusunda ilerleme kaydetmeyi umuyoruz’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 28-30 Haziran arasında gerçekleştirilecek NATO Liderler Zirvesi çerçevesinde bulunduğu Madrid’de İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile bir araya geldi. İkili, zirvenin içeriğine dair basın toplantısı gerçekleştirdi.

Stoltenberg, İspanya’nın NATO üyeliğinin 40. senesinde tarihi bir NATO Zirvesi’ne ev sahipliği yapması ve Avrupa-Atlantik güvenliğine katkıda bulunması dolayısıyla Başbakan Sanchez’e ve İspanya hükümetine teşekkür etti. Stoltenberg, “NATO Zirvesi’ne ev sahipliği yaptığı için İspanya hükümetine teşekkür ediyorum. Bu zirve dönüştürücü ve çok mühim bir zirve olacak. Bu zirvenin gerçekleştirilmesi için beraber problemsiz bir biçimde haftalarca çalıştık” şeklinde konuştu. İspanya’nın NATO Transatlantik bağlılığına, ortak güvenliğe ve savunmasına katkıda bulunduğunu söyleyen Stoltenberg, “İspanya, Irak’taki NATO misyonlarına ve Baltık ülkelerindeki faaliyetlere katkıda bulunuyor. İspanya’nın NATO’ya olan bu kuvvetli bağlılığı, şu anda zirveye ev sahipliği yapıyor olması ile kanıtlanıyor. Bu zirve öte yandan İspanya’nın ittifakımıza katılmasının 40. sene dönümü ile aynı zamanlarda gerçekleşiyor” dedi.

“NATO caydırıcılık ve savunmasını kuvvetlendirecek”

Stoltenberg zirvede NATO’nun caydırıcılık ve savunmasında köklü bir değişiklik yapılması, Ukrayna’yı daha uzun vadede desteklemek için ortaklarla iş birliğini derinleştirme planları üstünde anlaşmaya varılacağını belirtti. Stoltenberg, “Madrid Zirvesi çok mühim bir zirve olacak. Daha tehlikeli ve öngörülemez bir dünyada NATO’nun yeni bir stratejik anlaşma planı olacak olan Madrid Stratejik Konsepti üstünde anlaşacağız. Caydırıcılık ve savunmamızda daha yüksek bir hızla, daha ileri savunmayla ve daha önceden konumlandırılmış teçhizatla temel bir değişim yapacağız” şeklinde konuştu.

“Ukrayna’ya destek vermeye ve buna devam etmeye hazır olmamız son derece mühim”

Stoltenberg, “Ukrayna’ya meşru müdafaa haklarını koruma konusunda yardımcı olmak için Kapsamlı Yardım Paketi’ni kabul edeceğiz. Ukrayna, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da görmediğimiz bir vahşetle karşı karşıya. Bu sebeple Ukrayna’ya destek vermeye ve buna devam etmeye hazır olmamız son derece mühim” ifadelerini kullandı.

“Finlandiya ve İsveç’in katılımı konusunda ilerleme kaydetmeyi umuyoruz”

Stoltenberg, zirvede öte yandan Finlandiya’nın ve İsveç’in NATO üyeliği sürecinin ele alınacağını kaydederek, “Finlandiya ve İsveç’in katılımı konusunda ilerleme kaydetmeyi umuyoruz” şeklinde konuştu. Stoltenberg, “Daha tehlikeli bir dünyada savunmada kalmamız için savunmamıza daha çok yatırım yapmamız gerektiğini de vurgulayacağız. Bu yüzden Madrid’deki bu tarihi zirveyi heyecanla bekliyorum” diyerek konuştu.

“Birlik mesajı vereceğiz”

İspanya Başbakanı Sanchez ise NATO Zirvesinin amacının “birlik mesajı vermek” olduğunu belirtti. Sanchez, “Hedefimiz açık. Müttefikler olarak birlik mesajı vereceğiz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.