Stok affı nedir, nasıl yapılır? 2021 stok affı ne zaman?

Geçtiğimiz günlerde 7326 sayılı Yapılandırma Kanunu’nda bazı değişiklikler yapıldı. Kanunda vergilerin yanında başka düzenlemelerde bulunuyordu. birçok kişi tarafından değiştirilen yapılandırma kanunun ardından stok affının nasıl yapılacağı konusu birçok insan tarafından oldukça çok merak ediliyor. Peki stok affı nasıl yapılır?
Takip et
Stok affı nedir, nasıl yapılır? 2021 stok affı ne zaman?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

7326 sayılı Yasa’nın 6. maddesinde “İşletme kayıtlarının düzeltilmesi” başlığı altında yer alan ve “işletmelerde mevcut olup kayıtlarda yer almayan” veya “kayıtlarda yer alıp işletmelerde yer almayan” emtia, makine, teçhizat ve demirbaşlara ilişkin kayıtların düzeltilmesine imkân sağlanmasını amaçlayan düzenlemeler yapılmıştır. Anlan yasayla ilgili düzenlemeleri içeren 1 Seri Nolu Genel Tebliğ de 14.06.2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Anılan düzenlemelere ilişkin açıklamalarımız şöyledir:

İşletmede mevcut olduğu halde kayıtlarda yer almayan emtia, makine teçhizat ve demirbaşların kayda alınması

Stok affı nedir?

Stok affı işletmede mevcut olduğu halde kayda alınmayan emtia, makine, demirbaşlar ve teçhizatların kayda alınmasına stok affı denmektedir. Yani stok affı aslında işletmelerde bulunan ama mali deftere yazılmayan masa, sandalye gibi eşyaların kayda alınmasına denmektedir.

Kanun hükümleri ile gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine (adi, kollektif ve adi komandit şirketler dahil) işletmelerinde mevcut olduğu halde kayıtlarında yer almayan emtia, makine, teçhizat ve demirbaşları rayiç bedel ile yasal kayıtlarına intikal ettirmek suretiyle, kayıtlarını fiili duruma uygun hale getirmelerine imkan sağlanmaktadır.
Ancak, teslimleri KDV’den müstesna olan emtia (basılı kitap ve süreli yayınlar hariç) makine, teçhizat ve demirbaşlar için bu uygulamadan yararlanılamayacaktır.

Faturasız emtia, makine, teçhizat ve demirbaşların kayıtlara intikal ettirilmesine imkan veren düzenleme, bütün gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerini kapsamaktadır. Uygulama kapsamına, serbest meslek erbabı, ferdi ticari işletmeler, adi ortaklıklar, kollektif şirketler, adi komandit şirketler ile sermaye şirketleri, kooperatifler, iktisadi kamu müesseseleri, dernek ve vakıflara ait iktisadi işletmeler ve iş ortaklıkları dahil bulunmaktadır.

Stok affından kimler yararlanır?

Stok affından yararlanabilmek için tüm gelir ve kurumlar vergilerinden mükellef olmanız gerekiyor.

Stok affı nasıl yapılır?

Stok affı nasıl yapılır sorusuna gelecek olursak Stok affı yapmak isteyen insanlar vergi dairelerine bu eşyaların bedellerini belirledikten sonra başvurmaları gerekiyor. Envanter listesi ve 1. No.lu Tebliğ ile başvurmaları yeterli oluyor.

2021 stok affı ne zaman?

Ancak artık başvurular kabul edilmiyor. 31 Ağustos tarihine kadar başvuru yapmanız gerekiyordu

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.