adplus-dvertising

Sterlin ne olacak? İngiltere Merkez Bankası’ndan Elizabeth açıklaması

Dün hayatını kaybeden II. Elizabeth’in portresinin yer aldığı paraların ne olacağına dair İngiltere Merkez Bankası’ndan açıklama geldi. İngiltere Merkez Bankası (BoE), banknotlarında yer alan ilk hükümdar olan II. Elizabeth'in portresinin yer aldığı paraların yasal ödeme aracı olmaya devam edeceğini, yas döneminin ardından paralara ilişkin yeni bir açıklama yapılacağını bildirdi.
Takip et
Sterlin ne olacak? İngiltere Merkez Bankası’ndan Elizabeth açıklaması
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiltere Merkez Bankası, Kraliçe II. Elizabeth’in yer aldığı paraların yasal ödeme aracı olmaya devam edeceğini ve yeni kararın yas döneminin ardından açıklanacağı söyledi.

Yeni basılacak banknotlarda Kral III. Charles’in yer alması bekleniyor. İngiliz sterlininde geleneksel olarak hükümdarlar madeni paranın üzerinde kendilerinden önce gelen hükümdarın ters tarafına bakan bir portre kullanıyor. III. Charles’in sol tarafa bakacağı paraların basılması bekleniyor.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Kraliçe Elizabeth’in ölümü üzerine yazılı bir açıklamada bulundu.

Açıklamada BoE Başkanı Andrew Bailey’nin şu mesajına yer verildi:

“Majestelerinin ölümünü derin bir üzüntüyle öğrendim. Bankadaki herkes adına Kraliyet ailesine en derin taziyelerimi iletmek istiyorum. Çoğumuz için o, gördüğümüz tek devlet başkanıydı. Ülkemiz ve Milletler Topluluğu için ilham verici bir figür olarak hatırlanacaktır.

BoE banknotlarında yer alan ilk hükümdar olan Kraliçe’nin ikonik portreleri, yaptığımız en önemli işlerden bazıları ile eş anlamlıdır. Kraliçe’nin resmini içeren mevcut banknotlar yasal ödeme aracı olmaya devam edecektir. Mevcut BoE banknotlarına ilişkin yeni bir duyuru, yas döneminin sonrasında yapılacaktır.”

Birleşik Krallık’ta asırlardır hükümdarların portreleri madeni paralarda yer alsa da 1960’da Kraliçe II. Elizabeth kağıt paralarda portresi kullanılan ilk hükümdar oldu.

STERLİN/DOLAR KURU NE DURUMDA?

Sterlin dolar karşısında 37 yılın en düşüğünde işlem görüyor. Sterlin/dolar kuru 1,1591’da görülüyor. Sterlin bu seviyeleri son olarak 1984 yılında görmüştü.

Kral III. Charles’ın portresinin yakında paralarda yer alması beklenirken İngiliz Sterlini son dönemde tarihinin en kötü performanslarından birisine imza atıyor. Sterlin/dolar 2022 yılına 1.35’ten başladı. Yıl genelinde yüzde 15’e yakın değer kaybederek 1.15’e geriledi. Sterlin/ddolar önceki gün 1.14’ü görerek 37 yılın en düşük seviyesine gerilemişti.

Söz konusu yükselişte doların Fed’in faiz artırımlarıyla güçlenmesi, İngiltere’de ise potansiyel enerji krizinin yarattığı belirsizlikler etkili oldu.

KANADA DAHA ÇOCUKKEN KULLANDI

1952’de tahta çıkan II. Elizabeth’in siması ilk olarak madeni paralarda ise 1953 yılında kullanıldı. Banknotunda Elizabeth’in resmini kullanan ilk ülke ise 1935’te Kanada oldu. Elizabeth’in henüz genç bir prenseskenki görüntüsü Kanada dolarında kullanıldı.

Sterlin ne olacak? İngiltere Merkez Bankası’ndan Elizabeth açıklaması

Kanada’nın yanında Avustralya da hem 5 dolarlık banknotlarında hem de madeni paralarında II. Elizabeth’in portresini kullanıyor. Avustralya Merkez Bankası sözcüsü konuyla ilgili yaptığı açıklamada üzerinde III. Charles’ın yer aldığı paraların basılmasının beklendiğini belirtti. Sözcü madeni paralarda geleneksel olarak yeni hükümdarın kendinden önceki hükümdarın baktığı tarafın tersine bakması gerektiğini belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.